Dinamo pogotkom Oršića nakon velike pogreške Silve svladao Osijek u Maksimiru i odvojio se na vrhu ljestvice

13.02.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 21. kolo, GNK Dinamo - NK Osijek. Dominik Livakovic, Bruno Petkovic Photo: Igor Kralj/PIXSELL

Igor Kralj/PIXSELL

U derbi susretu 21. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 1-0 (1-0) svladao Osijek i tako stigao do petnaeste ligaške pobjede u sezoni te se odvojio na vrhu ljestvice s tri boda prednosti pred današnjim suparnikom.

Strijelac jedinog pogotka na utakmici bio je Mislav Oršić, koji je u 15. minuti iskoristio veliku pogrešku Igora Silve i matirao Ivicu Ivušića za slavlje ‘Plavih’. Susret je, u sebi karakterističnom izdanju, obilježio i glavni sudac Ivan Bebek koji je bio prilično nedosljedan s kriterijem, a posljedično je podijelio devet žutih kartona, od čega su dva ‘otišla’ na adresu debitanta u dresu Dinama Stefana Ristovskog, koji je igru napustio u 77. minuti.

Uvodno smo gledali dominantniji Dinamo, te aktivan Osijek, no pravih izazova za vratare nije bilo.

Vrijedi istaknuti da su ‘Plavi’ bili dosta grublji u startovima u prvih desetak minuta, a u nešto slobodnijem kriteriju nije se baš najbolje snašao glavni sudac Bebek, koji je (između ostalog) u 9. minuti neobjašnjivo propustio suditi prekršaj za Osijek i žuti karton za Oršića zbog udaranja Kleinheislera laktom u glavu pri skoku.

Prilikama potpuno siromašan uvodni dio prekinut je pogotkom Mamićeve momčadi na isteku 14. minute. Petković je ubacio s desne strane domaćeg napada, Silva očajno reagira te u šesnaestercu smiruje loptu za Oršića, koji takvu situaciju ne propušta i s jedanaest metara vanjskim dijelom kopačke matira Ivušića za 1-0 Dinama i svoj 11. ligaški gol u sezoni, ukupno 52. u 161. Prva HNL nastupu.

Sljedeću dobru situaciju domaći su imali nakon još jedne pogreške gostiju, ovaj put se u 21. minuti poskliznuo Vuković, situaciju iskorištava Petković koji oduzima loptu, izvlači se lijevo i igra povratno za Oršića, a on udarcem iskosa s lijeve strane, s nekih trinaest metara, gađa gornji suprotni kut i šalje loptu malo preko okvira vrata.

Prvi gostujući udarac bilježimo u 25. minuti kada se Kleinheisler iz velike udaljenosti odlučio na slabašan pokušaj s kojim Livaković nije imao ni najmanjih problema.

U bilježnicu Ivana Bebeka prvi je danas upisan veznjak Osijeka Vuković koji je u 27. minuti neoprezno na centru nagazio Ademija.

Ivušić se u 32. minuti istaknuo odličnom obranom. Gvardiol se izborio za loptu, Oršić dodaje u sredinu, Petković laganim dodirom propušta do Ivanušeca, a njegov snažan prizemni udarac s trinaest metara atraktivno je u korner odbio koncentrirani vratar ‘Bijelo-Plavih’.

Do kraja poluvremena, dvije minute sudačke nadoknade, vidjeli smo po jednu situaciju na svakoj strani. Prvo je u 45. minuti Ademi nakon solo prodora vrhom kopačke s dvanaestak metara pucao ravno u dobro postavljenog Ivušića, a u prvoj minuti nadoknade Bjeličina momčad imala je svoju najveću priliku do tada. Bočkaj je gurnuo desno do Bohara koji se sjurio prema petercu i (dojam je) išao dodati lijevo Mierezu, njegov pokušaj uklizavanjem blokira Theophile, lopta mijenja smjer, no Livaković ipak krajnjim naporom uspijeva odbiti u korner i sačuvati mrežu netaknutom.

Dinamo je vrlo blizu povećanja rezultatske prednosti bio već u 47. minuti, Ivanušec je snažno potegao desno iskosa sa četrnaest metara, matirao Ivušića, no lopta pogađa vratnicu i vraća se gostujućem vrataru u krilo!

Tri minute poslije riječki sudac pokazuje na bijelu točku za goste zbog neopreznog starta Franjića nad Kleinheislerom. Nakon poduže tihe VAR provjere odluka Bebeka je poništena zbog nedozvoljene pozicije Bohara u začetku akcije.

Dinamo je u 58. minuti izašao u odličnu kontru, Ivanušec je odradio većinu posla i otvorio Petkovića desno, no ‘Plavi’ napadač lošom je loptom tražio Majera lijevo, te je pravoremeno istrčali Ivušić uspio spriječiti veću opasnost po svoja vrata.

Uslijedio je pritisak Osijeka iz kojeg se s dvijema fantastičnim obranama istaknuo Livaković. Reprezentativni vratar prvo je u 62. minuti odličnom intervencijom obranio pokušaj Lončara glavom s deset metara nakon ubačaja Bočkaja iz prekida, a minutu poslije paradom je u korner odbio i udarac Bočkaja lijevo iskosa s petnaest metara pod gredu!

U 70. minuti žuti je karton zbog neopreznog pokušaja starta na loptu dobio Kleinheisler iako je Bebek nedugo poslije te situacije svirao prekšraj Petkovića na njemu.

S obzirom kakve je startove dopuštao u prvom poluvremenu, Bebek je u drugom dijelu dosta promijenio kriterij, pa smo tako u narednom razdoblju svjedočili ‘zanimljivim’ opomenama za Ristovskog (72.) i Bočkaja (75.). Festival kartona svoj je vrhunac imao u 77. minuti kada je Ristovski zbog starta nad Mierezom drugi put javno opomenuti i bio primoran napustiti igru.

Što se nogometa kao igre tiče, u 71. minuti je Kleinheisler s dvadesetak metara pucao malo iznad okvira vrata, a Dinamo je veliku priliku imao u 76. minuti kada je Petković uz ponešto sreće i dosta spretnosti prevario čuvare i Ivušića te poslao loptu prema vratima, ali koncentrirani Lončar s gol-crte odbija loptu i ostavlja svoju momčad u igri.

‘Plavi’ s igračem manje prijete i iz kontre u 79. minuti, u završnici je Oršić na lijevoj strani napada, no njegov udarac s ruba šesnaesterca odlazi pristojno pored suprotne vratnice.

U 85. minuti nakon ubačaja iz kuta za Dinamo, Lauritsen je najviši u skoku i dobro puca glavom u okvir, no Ivušić brani njegov pokušaj bez ikakvih problema. U istoj minuti na drugoj strani Mierezov udarac unutar šesnaesterca je završio u bloku, lopta je u ruku pogodila Theophilea, gosti traže kazneni udarac, no sudačka postava (dojam je) opravdano ostaje nijema.

Bebek je u potpunosti izgubio kontrolu nad ponašanjem igrača, pa smo žute kartone vidjeli i u 89. minuti za Mierezovo simuliranje, 91. za Petkovićevo napucavanje lopte i u 92. za Gutijev start nad Petkovićem, nakon kojeg je kapetan ‘Plavih’ krenuo u nesankcioniranu potjeru za španjolskim stoperom.

U drugoj od sedam minuta sudačke nadoknade Oršić se odlučio s preko 40 metara iz prekida potegnuti prema vratima i poslao je loptu u snažnom luku malo, malo iznad grede.

Na isteku 97. minute Bebek svira prekršaj na rubu šesnaesterca za Osijek jer je lopta poslije udarca Gutija pogodila Theophila u ruku, koja je i ovaj put bila uz tijelo, pa ostaje nejasno zašto su VAR suci zvali Bebeka da sam dođe pogledati tu situaciju.

U 11. minuti sudačke nadoknade Mierez je proigrao desno Bohara, on poteže iz poluvoleja u prvi kut, no odličnom obranom Livaković odbija loptu van igre, a Bebek (konačno?) svira kraj susreta.

Dinamo bi u sljedećem kolu u najvećem derbiju hrvatskog sporta trebao gostovati na Poljudu kod Hajduka, koji je ovo kolo zbog koronavirusa u momčadi odgodio svoj okršaj sa Slaven Belupom. Osijek, pak, u sljedećem kolu očekuje okršaj s Rijekom u Gradskom vrtu.

Program 21. kola sutra s početkom u 15 sati na Rujevici zaključuju Rijeka i Istra 1961.