Dinamo pogocima Ivanušeca i Oršića svladao Rijeku na Maksimiru

07.03.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 24. kolo, GNK Dinamo - HNK Rijeka. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

U derbi susretu 24. kola HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru rezultatom 2-0 (1-0) svladao Rijeku i tako sedamnaestom ligaškom pobjedom u sezoni (uz utakmicu manje) stekao dva boda prednosti pred Osijekom.

Strijelci za Dinamovo prvo ovosezonsko slavlje nad današnjim suparnikom bili su Luka Ivanušec u 27. i Mislav Oršić u 65. minuti utakmice.

Dinamo je konkretno pritisnuo protivnika od prve minute, no uvodni pokušaji Jakića, Petkovića i Oršića nisu zahtijevali Nevistićevu intervenciju.

U 11. minuti novi kvalitetan dolazak ‘Plavih’ u posljednju trećinu, u završnici je Ademijev udarac s ruba šesnaesterca blokiran i malo pored desne vratnice odbijen u korner.

Uskoro su gosti uspjeli bolje posložiti obrambene linije, pa u narednom periodu pritisak Mamićeve momčadi nije stvarao većih problema braničima Rijeke. Prvi udarac u okvir na utakmici uputio je Majer s desnog ruba šesnaesterca u 25. minuti, snažno u bliži kut, Nevistić uz manje probleme čuva mrežu netaknutom.

Prvi udarac u okvir na utakmici uputio je Majer s desnog ruba šesnaesterca u 25. minuti, snažno u bliži kut, Nevistić uz manje probleme čuva mrežu netaknutom.

Dvije minute poslije Dinamo stiže do rezultatske prednosti. Majer je izbacio Jakića u polukontru, on daje lijevo za Oršića čiji prvi pokušaj dodavanja kratko odbija Capan, Oršić u drugom pokušaju igra desno za potpuno zaboravljenog Ivanušeca koji iskosa s dvanaest metara pogađa suprotni kut za 1-0 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u 123. Prva HNL nastupu.

U 35. minuti Rijeka je vrlo blizu izjednačenja! U završnici je Andrijašević pronašao Menala lijevo u šesnaestercu, on poslije lijepog primanja i izbacivanja Ademija s dvanaest metara pogađa gredu!

Otvoreno se u ovom periodu igralo na Maksimiru. Uslijedile su dvije velike prijetenje Dinama. Prvo je u 36. minuti udarac Ivanušeca u odličnoj situaciji na deset metara poslije dodavanja Ristovskog blokirao Capan u posljednji trenutak i odbio u korner, a dvije minute poslije Majer je odličnim dodavanjem iza leđa obrane izbacio Ademija u jedan na jedan s Nevistićem koji nogom brani udarac kapetana Dinama s ruba peterca.

Menalo je lijepo odigrao lijevo za Vukčevića u 45. minuti, a on dobrim ubačajem pronalazi Kulenovića na prvoj vratnici, no pod pritiskom Theophila napadač ‘Bijelih’ s nekoliko metara šalje loptu visoko preko okvira vrata. Do kraja, bez sudačke nadoknade, Rijeka je bila ta koja je vršila pritisak, ali bez konkretnije zadaće za Livakovića.

U nastavku je Dinamo prepustio posjed protivniku, a Rijeka je to vrlo dobro iskorištavala, aktivno tražila prostor u posljednjoj trećini, no obrana domaćih bila je na visokoj razini.

Prvi posao u drugom dijelu imao je Livaković koji je u 61. minuti bez najmanjih problema obranio dalekometni pokušaj Murića. Tri minute poslije zbog starta nad Majerom požutio je Vukčević, koji će zbog akumuliranih kartona propustiti sraz sa Slaven Belupom u sljedećem kolu.

Dinamo do povećanja rezultatske prednosti stiže poslije prekida u 65. minuti susreta. Za start nad Majerom opomenu je dobio Vukčević, a prekid je izveo upravo Majer, koji je lijepo ‘podvalio’ za Petkovića desno, a on u sredini pored izigrane obrane gostiju pronalazi Oršića koji s pet metara bez problema matira Nevistića za 2-0 i svoj 12. ligaški pogodak u sezoni, ukupno 53. u 162. Prva HNL nastupu. Poslije Zebecove i Križarićeve VAR provjere potvrđeno je da je Petković pri dodavanju Majera bio u dozvoljenoj poziciji te da je pogodak regularan.

‘Splasnuo’ je ‘entuzijazam’ u gostiju poslije drugog primljenog pogotka, pa smo u narednom periodu gledali ponovno aktivniji Dinamo prema naprijed. U 75. minuti Franjić je u punom trku dobro zahvatio loptu i sa osamnaest metara uputio snažan udarac u okvir, Nevistić je bio siguran u intervenciji.

Tri minute poslije Duje Strukan je Drmića nagradio žutim kartonom za start kakav mu prema kriteriju iz prvog dijela (za start Petkovića) nije bio za opomenu.

U 89. minuti Jakić je odlično proigrao Ademija u prostor, on uspijeva prevariti Tomečaka i pucati s peterca, no pogodio je dobro postavljenog Nevistića. Minutu poslije Franjić se ponovno odlučio da dalekometni udarac, ovaj put je njegov pokušaj otišao malo pored vratnice.

Dinamo u sljedećem kolu gostuje u Varaždinu kod Varaždina, a prethodno toj obvezi ‘Plave’ tijekom tjedna čeka gostovanje u Londonu kod Tottenhama u okviru prve utakmice osmine finala Eurospke lige. Rijeka je u sljedećem kolu na Rujevici domaćin Slaven Belupu.