Dinamo pobjedom nad Varaždinom na prvenstvenu stanku otišao s vrha ljestvice

19.12.2020., Zagreb - Stadion Maksimir . 1. HNL - 16. kolo, NK Dinamo - Varazdin

Luka Stanzl/PIXSELL

U 16. kolu HT Prve lige Dinamo je na Maksimiru slavio protiv Varaždina rezultatom 4:0 (2:0). Strijelci za Plave u posljednjoj ovogodišnjoj utakmici bili su Mislav Oršić i Bruno Petković koji je dva puta zatresao mrežu te Izet Hajrović.

S nova tri boda izabranici Zorana Mamić su se uoči odlaska na prvenstvenu stanku koja će potrajati do druge polovice siječnja, uz dvije odigrane utakmice manje, na vrhu ljestvice bodovno izjednačili s Osijekom.

Uoči početka utakmice prigodan dres zbog 150 nastupa u plavom dresu dobio je Livaković, a Majer je primio priznanje za najboljeg igrača polusezone u izboru navijača koji su glasovali putem službene web stranice kluba. Održana je i minuta šutnje za nedavno preminulog Otta Barića.

Prvu priliku na utakmici kreirali su domaćini u 10. minuti kada je Stojanović okomitim dodavanjem pokušao uposliti Ivanušeca, no ispred njega do lopte dolazi Milić koji je kratko odbija do Gavranovića, a on je gađao suprotni kut, ali nije pogodio okvir gola.

U 14. minuti udarac je okušao i Jakić, ali obranom se iskazao gostujući vratar Horkaš koji je u Varaždin stigao na posudbi iz Dinama.

Petković je u 19. minuti u mat poziciji odlučio nesebično potražiti Gavranovića, no to se pokazalo kao loš potez obzirom da je Pellumbi presjeko loptu te je na taj način spriječio vodstvo Dinama.

U 21. minuti ponovno šansa za domaćine kada je Petković zatresao gredu. Dvije minute kasnije Dinamo dolazi do zasluženog vodstva. Petković je ostavio loptu za Oršića koji s petnaest metara pogađa suprotne rašlje.

Jakić opasno prijeti i u 26. minuti kada iz daljine pogađa okvir gola, ali lopta se odbija u gol aut.

U 30. minuti Dinamo preko Gavranovića opet trese mrežu gostiju međutim označeno je zaleđe pa pogodak opravdano nije priznat.

Samo minutu kasnije domaćini povećavaju prednost. Nakon prodora Gvardiola asistenciju je upisao Majer, a Petković s desetak metara iskosa pogađa suprotni kut.

Varaždin je odličnu priliku za zgoditak imao u 37. minuti kada je Tkalčič ubačajem pronašao Obregona, a njegov udarac glavom prolazi malo pokraj stative.

Posljednja šansa u prvom dijelu pripala je Dinamu kada je s petnaestak metara pucao Gvardiol, ali nije pogodio okvir gola.

Dvostruku priliku za povećanje vodstva imao je Dinamo u 50. minuti kada Horkaš prvo odlično brani udarac Gavranovića, a potom Oršić na odbijenu loptu šalje poviš grede.

Minutu kasnije nakon ubačaja Stojanovića loptu u vlastitu mrežu šalje Elezi, ali nakon intervencije VAR-a gol nije priznat jer je igrač Dinama bio u zaleđu.

Varaždin je u 60. minuti ponovno zaprijetio nakon kombinacije Tkalčića i Obregona, ali napadač gostiju ovaj put nogom šalje loptu pokraj vratnice.

U posljednjih pola sata igre priliku su dobili i juniori. Trener gostiju je u igru uveo Lusaveca, Cerovčeca, Mezgu i Belcara dok je strateg domaćih minutažu dao Jankoviću.

Livaković u 70. minuti lako lovi udarac glavom Pellumbija nakon ubačaja iz slobodnog udarca Drožđeka.

Sudac Kulušić je u 77. minuti nakon intervencije VAR-a pogledao snimku situacije u kojoj je Pellumbi u šesnaestercu startao na Gvardiola te je odlučio dosuditi kazneni udarac. Izvođač s bijele točke bio je Petković koji je loptu poslao u jednu, a Horkaša u drugu stranu.

Zoran Mamić je u posljednjim minutama utakmice priliku dao i Josipu Mišiću koji je posljednji dan prijelaznog roka pristigao na posudbu iz Sportinga.

Varaždin je blizu gola bio i u 85. minuti kada je Obregon centrirao za Drožđeka čiji udarac također prolazi pokraj stative.

U sudačkoj nadoknadi Dinamo je došao i do četvrtog gola. Tolić je nakon prodora po desnoj strani na drugoj stativi pronašao Hajrovića koji je udarcem glavom matirao Horkaša.

Krnje 16. kolo nastavlja se sutra kada Hajduk dočekuje Goricu dok su dvoboji Istre 1961 i Lokomotive te Slaven Belupa i Rijeke zbog koronavirusa odgođeni za 2021. godinu.