Dinamo pobijedio Valur 3:2, ali primio dva gola u 88. i 89. minuti, a Ademi promašio jedanaesterac

07.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb - Utakmica 1. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo - Valur.

Luka Stanzl/PIXSELL

U prvom susretu 1. kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo je pred malobrojnim gledateljima u Maksimiru slavio protiv aktualnog islandskog prvaka Valura rezultatom 3:2 (2:0).

Strijelci za Plave su bili kapetan Arijan Ademi u 8. i 71. te Lovro Majer iz kaznenog udarca u 41. minuti, a Ademi je propustio doći do hat-tricka nakon što mu je Halldorsson obranio jedanaesterac. Za goste su u završnici susreta pogađali Sigurdsson i Adolphsson u 88. i 89. minuti čime su zadržali nade svojoj momčadi da može eliminirati hrvatskog prvaka.

Dinamo je u vodstvo došao već u 8. minuti preko kapetana Arijana Ademija. Njega je iz kornera pronašao Majer, a on je na desetak metara od gola primio loptu te je snažni udarcem poslao loptu iza leđa Halldorssona. Bio je to 300. europski gol Plavih na Maksimiru.

07.07.2021., stadion Maksimir, Zagreb – Utakmica 1. pretkola UEFA Lige prvaka, GNK Dinamo – Valur. Arijan Ademi

Tri minute kasnije nakon prodora Štefulja po lijevoj strani Menalo je uposlio Čopa, ali njegov udarac u posljednji trenutak blokira jedan branič Valura.

Čop je u akciji i u 14. minuti kada ga je u priliku gurnuo Ademi, a ovaj put se u ključnom trenutku dobrom reakcijom ispriječio Christiansen. Minutu akcije ponovno ista kombinacija u Dinamu, a ovaj put prizemni udarac usamljenog Čopa iz odlične pozicije s desetak metara brani vratar Valura.

U 19. minuti sijevnula je kontra Dinama u kojoj je Mišić gurnuo loptu za Menala, a njegov udarac u posljednji trenutak završava u bloku Omarssona. Dvije minute kasnije udarac iz daljine je okušao Stojanović za sigurnu obranu Halldarssona.

Dinamo je priliku da poveća prednost dobio u 39. minuti kada je Hedlund u kaznenom prostoru napravio prekršaj na Čopu, a kosovski sudac Genc Nuza je opravdano pokazao na bijelu točku. Odgovornost je preuzeo Lovro Majer koji je loptu poslao u lijevu, a Halldorssona u desnu stranu.

Prvi pokušaj Valura vidjeli smo u 42. minuti kada udarac Larussona s lakoćom brani Zagorac. Dvije minute kasnije s više od 30 metara iskosa Majer je pokušao iznenaditi vratara gostiju, a lopta je odsjela na gredi.

U 51. minuti prvo Čop ne uspijeva u petercu asistirati za Majera, a potom u nastavku akcije s dvadesetak metara iskosa snažno puca Štefulj koji je loptu poslao pored suprotne stative.

Gosti su u 60. minuti tražili kazneni udarac smatrajući da je Stojanović napravio prekršaj nad Pedersenon, no sudac Nuza nije bio istog mišljenja.

Nakon kombinacije s Kastratijem Stojanović je u 65. minuti pucao s 15 metara, a lopta prolazi malo pokraj suprotne vratnice Halldorssonova gola. Kastrati je četiri minute kasnije ubačajem s desne strane na drugoj stativi pronašao Čužu koji je loše zahvatio loptu tako da nije bilo potrebe za intervencijom gostujućeg golmana.

Novi pogodak Dinama pao je u 71. minuti nakon odlične kontre u kojoj je Kastrati naposljetku bio asistent, a drugi gol na susretu je udarcem pod prečku s osam metara iskosa zabio Ademi.

Kastrati je ponovno u kontri u 76. minuti kada se ponovno odlučio za asistenciju, no ovaj put je to loše napravio tako da nije pronašao suigrača.

U 79. minuti kontra Valura je rezultirala snažnim udarcem Adolphssona za ruba kaznenog prostora kojeg je dobrom intervencijom u korner odbio Zagorac. Bio je to najozbiljniji pokušaj gostiju u dotadašnjem dijelu utakmice.

Novi jedanaesterac za Dinamo dosuđen je u 81. minuti kada je Kohler nakon ubačaja iz kuta Tolića povlačenjem srušio Ademija. Kapetan Plavih je sam odlučio izvesti kazneni udarac, a Halldorsson je uhvatio njegov pokušaj.

Stojanović u 87. minuti ruši Trygvassona, a sudac Geza je dosudio kazneni udarac i za Valur. Izvođač je bio Sigurddson čiji pokušaj golman Dinama brani, no ne i drugi pokušaj kojeg je igrač gostiju dobio nakon odbijanca.

Već u 89. minuti novi pogodak za Valur. Ovaj put se u strijelce upisao Adolphsson nakon velike pogreške Lauritsena koji mu je tragikomičnim ispucavanjem poklonio loptu nakon koje je ofenzivac gostiju matirao Zagorca.

U trećoj minuti sudačke nadoknade Stojanović je s desne strane u šesnaestercu pokušao uposliti Kulenovića i Baturinu koji nisu uspjeli uputiti udarac prema golu Valura. Bila je to posljednja šansa na susretu.

Uzvratni susret između Dinama i Valura na rasporedu je u utorak, 13. srpnja, od 22 sata u Reykjaviku. Pobjednika ovog dvoboja u drugom kolu kvalifikacija Lige prvaka očekuje ciparski prvak Omonija, a utakmice su na rasporedu u 20./21. te 27./28. srpnja. Poraženi pak europski put nastavlja u kvalifikacijama Konferencijske lige gdje će igrati s gubitnikom iz susreta norveškog Bodo/Glimta i poljske Legije.