Dinamo ostao korak do podviga

10.12.2020., Zagreb, stadion Maksimir - Utakmica 6. kola skupine K UEFA Europa lige GNK Dinamo - CSKA Moskva. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Hrvatski prvak Dinamo nije se uspio upisati o knjige rekorda europskog nogometa postavši prvi klub koji je skupinu okončao bez primljenog pogotka.

Do sada niti jedan klub u povijesti Lige prvaka i Europske lige, otkako se igraju u sadašnjim formatima, nije skupinu okončao bez primljenog pogotka.

Nakon što je u prvih pet kola sačuvao mrežu nedirnutom, Dinamo je protiv moskovskog CSKA lovio rekord. Nažalost, “Modri” su ostali korak do podviga. Snove o ulasku u povijest rušio je hrvatski nogometaš Kristijan Bistrović postigavši pogodak za 3-1 u 76. minuti, čime je Dinamo primio gol nakon 526 minuta igre.

Zagrepčani su u skupini s Feyenoordom, CSKA Moskvom i Wolfsbergerom sačuvali svoju mrežu u prvih pet utakmica, četiri je puta branio Dominik Livaković, a jednu utakmicu, domaću protiv Wolfsbergera Danijel Zagorac.

U Europskoj ligi najbliže tom podvigu bila su dva kluba, RB Salzburg i Standard Liege koji su skupinu završili sa po jednim primljenim golom.

Austrijanci su u sezoni 2017/18. završili natjecanje u skupini sa po tri pobjede i tri remija i razlikom pogodaka 7-1. Te sezone Salzburg je dogurao do polufinala u kojem je ispao od Marseillea.

Jedan gol u skupini primio je i Standard u sezoni 2011/12. Belgijanci su osvojili prvo mjesto sa četiri pobjede i dva neodlučena ishoda i razlikom pogodaka 9-1.

Svoj europski put momčad iz Liegea je završila u osmini finala izgubivši od Hannovera.

U Ligi prvaka nitko nije prošao skupinu s “nulom” u rubrici primljeni golovi. Bilo je klubova (Barcelona, PSG, Monaco, Manchester United…) koji su u šest susreta primili samo jedan gol, ali nitko nije uspio sačuvati mrežu netaknutom.