Dinamo nakon uvodnog šoka uz pet pogodaka stigao do slavlja nad Slavenom u Koprivnici

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo - GNK Dinamo. Mislav Orsic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Luka Stanzl/Pixsell

U trećoj utakmici programa 2. kola S/HNL-a Dinamo je na stadionu Ivan Kušek Apaš u Koprivnici rezultatom 1-5 (1-3) svladao Slaven Belupo i tako nastavio s maksimalnim ligaškim učinkom na otvaranju sezone.

Dinamo je što zbog ozljeda, što zbog taktičkih zamisli Ante Čačića susret počeo s Petkovićem, Ademijem, Perićem, Špikićem i Ivanušecom na klupi, stoperski par uz Lauritsena je činio Ristovski, a iza leđa usamljenog Drmića u vrhu napada bio je trojac ‘brzanaca’ Menalo, Baturina, Oršić.

‘Farmaceuti’ su poveli već u 2. minuti nakon što je Dominik Livaković prvo obranio kazneni udarac Mariju Marini koji je ‘odbijanac’ ipak pospremio za 1-0. Dinamo je ovim raspletom bio ‘natjeran’ na ‘opću mobilizaciju’, a ista je urodila totalnom dominacijom i s tri pogotka u mrežu Ivana Suška već do 19. minute igre. Redom su domaćeg vratara matirali Martin Bartuina u 7., Mislav Oršić u 15. i Josip Drmić u 19., a u nastavku za konačnih 1-5 pogađaju Josip Mišić nakon ubačaja iz kuta u 74. te Dario Špikić u 90. minuti igre.

Nakon svega četrdesetak sekundi igre Crnac je uz desni rub terena odradio fantastičan posao, prošao pored nekoliko suparnika i precizno uposlio Caimacova kojeg unutar ruba šesnaesterca zakašnjelim startom s leđa ruši Mišić, a sudac Patrik Kolarić odmah pokazuje na bijelu točku za domaćine. Marina je kazneni udarac izveo loše po sredini vrata, Livaković uspio pročitati i kratko odbiti, ali samo do ruba peterca gdje 32-godišnji veznjak mirno postavlja nogu i pogađa mrežu za 1-0 i svoj 5. pogodak u 73. S/HNL nastupu.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Mario Marina Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Dinamo je već u 5. minuti uzvratio prilikom i najavio domaćinima što ih čeka u narednom razdoblju. Oršić je na širokom prostoru dobio loptu lijevo, pored suzdržanog Boseca se sjurio do dvanaest metara i potegao prizemno u suprotni kut, ali maro pored vratnice.

Do izjednačenja su ‘Plavi’ stigli već u 7. minuti kada je Bočkaj okomitom loptom sa svoje pozicije proigrao Drmića koji se spustio u sredinu i time odvukao sredinu domaće obrane te dodirom iz prve savršeno poslužio Baturinu lijevo u prostor, a 19-godišnji veznjak lijepim je potezima prevario čuvara Marinu i sa sedam metara prizemnim udarcem ‘zakucao’ loptu u suprotni kut za 1-1 i svoj treći pogodak u 16. S/HNL nastupu. VAR suci (Vidulin, Kezele) su ovu situaciju provjeravali zbog eventualnog zaleđa Baturine te njegovu poziciju označili regularnom.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Martin Baturina, Mislav Orsic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Moharrami je odradio odličan posao u začetku akcije za preokret aktualnog prvaka države u 15. minuti. Iranac je oduzeo loptu iza centra u vlastitoj polovici, povukao odlučno naprijed pod pritiskom Hoxhe i Marine te proigrao Menala dalje u prostor, a on je u trku savršeno preciznim ubačajem na rubu lijevog peterca poslužio Oršića koji pored Boseca glavom matira Suška za 1-2 i svoj 72. pogodak u 209. S/HNL nastupu.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Mislav Orsic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Četiri minute poslije Sušak je morao i treći put vaditi loptu iz mreže. Oštar ubačaj Bočkaja iz kuta uspio je domaći vratar odbiti daleko na devetnaest metara gdje Oršić odmah iz voleja puca u okvir, Sušak to nekako uspijeva obraniti, a u gužvi na šest metara Drmić dodirom pogađa za 1-3 i svoj treći ligaški pogodak u sezoni, ukupno 30. u 48. S/HNL nastupu. VAR suci su provjeravali i ovu situaciju zbog pozicije Menala koji je svojim kretnjama pokazivao da ne želi sudjelovati u akciji, što je u konačnici vjerojatno bila i prevaga pri Kolarićevoj provjeri situacije na monitoru i potvrdi pogotka.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Josip Drmic Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Uslijedio je ‘konačno’ nešto mirniji period bez uzbuđenja, a onda je VAR u 27. minuti ponovno bio aktivan zbog duela Marine i Ljubičića u šesnaestercu gostiju, odluka je bila da nema elemenata za najstrožu kaznu. Dvije minute poslije na suprotnoj je strani Sušak obranio pokušaj Menala s desne strane napada nakon ubačaja Ljubičića, a u 39. minuti domaći vratar se iskazao odličnom obranom Drmićevog pokušaja desno iskosa u suprotni kut, odbijanac je pogodio Oršića na petercu i išao u okvir, ali i to je Sušak uspio uhvatiti.

‘Muke po ‘Farmaceutima’ nastavile su se u 41. minuti, fantastičnom loptom iz dubine je Mišić proigrao Menala lijevo, on je pobjegao Soldi i sa sedam metara prebacio Suška, ali lopta je odsjela na gredi.

Linija Bočkaj-Drmić odlično je funkcionirala i u 44. minuti kada su duplim pasom izigrali linije domaćina, u završnici se Bočkaj lijepim potezima probija sve do dvanaest metara i puca snažno u prvi kut, Sušak fantastičnom obranom čuva svoja vrata.

Zekićeva je momčad osim pogotka dobro zaprijetila još samo u 33. minuti kada je opasan prizemni ubačaj Marine u peterac Livaković kvalitetnom rekacijom odbio daleko od vrata, a furizozno poluvrijeme su ‘Plavi’ na koncu završili s deset upućenih udaraca, od čega je osam išlo u okvir vrata.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Navijaci Dinama Bad Blue Boysi. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Nastavak je otvoren dobrom situacijom za domaćine, nakon ubačaja iz kuta Kocijan je bio u poziciji zaprijetiti s ruba peterca, ali pod pritiskom nije uspio kvalitetno zahvatiti loptu te je istu napucao daleko od okvira vrata.

Općenito je dojam da je Dinamo planski smanjio tempo igre i prepustio posjed suparniku koji je dominirao istim i u nekoliko situacija kreirao velike gužve u šesnaestercu gostiju, ali Livaković je (uz manje intervencije) bio nezaposlen.

Sušak je sa ‘svojom predstavom’ nastavio u 57. minuti kada je na ubačaj Bočkaja Drmić s nekoliko metara uputio loptu ravno u njega, a zatim je 24-godišnjak obranio i dalekometni pokušaj Oršića. Pet minuta poslije Moharrami odrađuje veliki posao na desnoj strani napada, uvlači se u sredinu i poslužuje Oršića čiji udarac sa sedamaneast metara od bloka odsjeda na gredi i završava u korneru.

23.07.2022., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica – SuperSport HNL, 02. kolo, NK Slaven Belupo – GNK Dinamo. Petar Bockaj Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

Dosta se smirila igra nakon ovih događanja, Slaven je imao u nekoliko izlazaka dobre pozicije za eventualno ugrožavanje Livakovića, ali kao i u gotovo cijeloj utakmici, pravih izazova za reprezentativnog vratara nije bilo.

U 73. minuti je Oršić proigrao Petkovića (ušao u 67. umjesto Drmića) lijevo u prostor, on se sjurio do ruba peterca i pokušavao nekako matirati Suška koji mu je uspio ipak odbiti loptu u korner, poslije kojeg će Dinamo zabiti i četvrti pogodak. Ubačaj Oršića na lijevi rub peterca Mišić je dodirom glave proslijedio u suprotni kut za 1-4 i svoj 11. pogodak u 171. S/HNL nastupu.

Nije Slaven nikako uspijevao nakon četvrtog pogotka povezati redove, iako su se domaćini trkački trudili, Dinamo je jednostavnim kretnjama i kvalitetnim angažmanom uvjerljivo ‘odrađivao’ posao do kraja, a uz dobre pokušaje Petkovića iz slobodnjaka u 80. i nepreciznog udarca iz kvalitetne situacije Menala u 88., uspjeli su gosti u 90. minuti i peti put matirati zaposlenog Suška. Špikić je dobio loptu na lijevoj strani napada, vukao pored neodlučnih čuvara prema sredini i sa sedamanest metara (uz dodir ‘letećeg’ Suška) pogodio suprotni kut za konačnih 1-5 i svoj 9. pogodak u 75. S/HNL nastupu, treći u dresu Dinama.

Dinamu je sljedeća obveza uzvratni susret 2. kola kvalifikacija za Ligu prvaka te gostovanje kod Shkupija s kojim su ‘Plavi’ u prvom dvoboju na Maksimiru odigrali neriješenih 2-2, a zatim Čačiću i društvu u 3. kolu S/HNL-a slijedi domaći okršaj s Istrom 1961. Slaven Belupo u sljedećem kolu gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka.

Program ovog kola zaključuje se sutra dvobojem Lokmotive i Osijeka u Kranjčevićevoj s početkom u 21 sat, podsjetimo, sraz Hajduka i Rijeke odgođen je zbog europskih obveza na zahtjev Rijeke.