Dinamo nakon jedanaesteraca slavio protiv prvaka Rumunjske

epa08627293 Amer Gojak of Dinamo Zagreb ( center-L), accompanied by his teammate Mario Gavranovic (center-R), scores the opening goal during the UEFA Champions League 2nd qualifying round soccer match between CFR Cluj and Dinamo Zagreb, in Cluj Napoca, Romania, 26 August 2020.  EPA/SEBASTIAN TATARU

EPA/SEBASTIAN TATARU

U susretu 2. kola kvalifikacija Lige prvaka Dinamo je na gostovanju slavio protiv rumunjskog prvaka CFR Cluja nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca rezultatom 7:8 (0:1; 2:2).

Strijelci za Plave nakon 90 minuta igre bili su Amer Gojak i Lirim Kastrati dok su za domaćine pogodili Michael Pereira i Gabriel Debeljuh. Potom u produžetku nije bilo golova pa se pristupilo izvođenju udaraca s 11 metara u kojoj se ključnom pokazala sedma serija kada je visoko preko gola pucao stoper domaćih Boli.

Izabranici Zorana Mamića su od 50. minute igrali s igračem manje nakon što je isključen Theophile-Catherine. Cluj je tom prigodom propustio realizirati kazneni udarac koji je Deacu obranio Livaković.

S ovom pobjedom Dinamo se plasirao u 3. kolo kvalifikacija koje se također igra na jednu utakmicu i u kojem će također biti nositelj, a protivnika će saznati na ždrijebu koji je za 31. kolovoza zakazan u Nyonu. Mogući suparnici Plavih su Molde, Midtjylland, Ferencvaros, Omonia i Dinamo Brest.

Trener Plavih Zoran Mamić odlučio je na klupi za pričuve ostaviti prvog napadača Brunu Petkovića koji je proteklih tjedna imao problema s ozljedom tako da je napad Dinama od prve minute predvodio Mario Gavranović. Kod gostiju su pak mjesto u početnoj postavi pronašla dvojica hrvatskih igrača Damjan Đoković i Gabriel Debeljuh.

Nakon opreznog početka s obje strane prvi opasniji napad imao je Dinamo u 10. minuti kada je po lijevoj strani pobjegao Oršić, ali u njegovom udarcu nije bilo preciznosti. Nedugo poslije Majer je nakon povratne lopte Stojanovića pucao poviš gola.

Dinamo je poveo u 14. minuti kada je Bălgrădean obranio prizemni udarac Ivanušeca sa 16 metara, ali na odbijenu loptu je natrčao Gojak i mirno je pospremio u mrežu CFR Cluja.

U 19. minuti novi pokušaj Ivanušeca koji je s 20-ak metara pucao pored vratnice.

Dvije minute kasnije rumunjska momčad je odigrala kombinaciju iz kornera kojom je Pereira prizemnim dodavanjem uposlio Deaca koji s 11 metara puca, ali njegov udarac od grede odlazi u gol aut.

U 26. minuti nova prilika za domaćine, opet nakon kornera, Đoković je s prve stative prenio loptu na drugu, ali u posljednji trenutak ispred Pereire spašava Gojak.

Cluj je do izjednačenja mogao doći i u 37. minuti kada je Livaković odlično obranio snažan udarac Chipciua, prethodno je iz slobodnog udarca s 20-ak metara Deac pogodio živi zid.

Dvije minute kasnije Oršić se driblingom izborio za udarac s 15 metara iskosa kojim je gađao suprotni kut, ali vratar domaćih odbija loptu u vratnicu.

U 41. minuti i Dinamo je zaprijetio nakon oštrog ubačaja iz kuta Majera na prvu stativu. Bălgrădean brani svoja vrata od autogola, a lopta se potom ponovno odbila od grede.

Posljednja minuta prvog dijela donijela je još jedan pokušaj domaćih kada je sa 16 metara pored gola pucao Deac.

Domaćin je prvi zaprijetio u drugom poluvremenu kada je Rondon u 47. minuti oduzeo loptu jednom igraču Dinama, a potom se sjurio prema Livakoviću te je s 15-ak metara iskosa snažno pucao pored suprotne vratnice.

U 50. minuti Theophile-Catherine u šesnaestercu Dinama ruši Debeljuha, a portugalski sudac Nobre je pokazao na bijelu točku te je isključio francuskog stopera smatrajući da je startao bez šansi da dođe do lopte.

Kazneni udarac je izveo Deac, ali Livaković brani njegov pokušaj. Na odbijenu loptu je natrčao Đoković, međutim vratar Plavih fantastičnom obranom još jednom spašava svoja vrata.

U 63. minuti Dinamo je tražio kazneni udarac nakon što je Pereiru lopta pogodila u ruku, ali portugalski sudac se nije oglasio. U nastavku akcije obrana Rumunja je blokirala pokušaj Ivanušeca.

CFR Cluj do izjednačenja dolazi u 64. minuti. Snažno je s oko 20 metara pucao Pereira, a lopta se od Livakovića odbija u mrežu Dinama. Bila je to loša reakcija vratara Plavih.

Livaković u 69. minuti brani novi pokušaj domaćih nakon što je glavom pucao Debeljuh. Dvije minute kasnije iz daljine je pucao Burca, ali nije pronašao okvir gola.

U 74. minuti su zaprijetili i Plavi, nakon solo prodora s 20-ak metara lijevom nogom je pucao Stojanović za još jednu obranu Bălgrădeanua.

Dinamo s igračem manje ponovno dolazi u prednost u 79. minuti. Petković je odličnim dodavanjem uposlio Ademija koji se driblingom oslobađa svog čuvara, ali njegov udarac brani vratar Cluja. Lopta se potom odbija do Kastratija koji iz poluvoleja pogađa prazna vrata domaćih.

Dvije minuta kasnije nova prilika kosovskog ofenzivca koji je pucao s lijeve strane iskosa za još jednu dobru obranu Bălgrădeanua. U 83.minuti je zaprijetio i Ademi, ali i njegov pokušaj brani golman Cluja.

Kad se činilo da će Dinamo doći do vrijedne pobjede Cluj je uspio izjednačiti. U trećoj minuti sudačke nadoknade Petković gubi loptu na polovici domaćih. U munjevitoj kontri Rondon s desne strane pronalazi Debeljuha koji šalje loptu pored nemoćnog Livakovića.

Produžeci su donijeli terensku incijativu Cluja, a prvu priliku smo vidjeli u 102. minuti kada je Rondon došao do lopte koja se odbila od živog zida te je s desne strane oštro ubacio u peterac, ali Dilaver spretno i sretno loptu izbacuje u gol aut.

Dvije minute kasnije velika prilika za Dinamo kada nakon dobre akcije lopta dolazi do Stojanovića koji se driblingom izborio za udarac s desetak matera iskosa, ali Bălgrădeanu još jednom dobro brani. Odbijenu loptu potom Kastrati sa šest metara šalje pored gola.

U 110. minuti opasno je glavom pucao Rondon za obranu Livakovića, ali je sudac potom označio prekršaj u napadu ofenzivca Cluja.

U posljednjih deset minuta produžetka nismo vidjeli nijednu veću priliku tako da je preostalo da pobjednika susreta odluče udarci s jedanaest metara. U njima su izvođači bili precizni do pete serije u kojoj je Bălgrădean prvo obranio udarac Gojaka, a potom je Livaković nadmudrio Golofcu. Ključnom se pokazala sedma serija u kojoj je Gvardiol bio precizan, a potom je Boli pucao visoko preko gola Dinama.