Dinamo golovima u posljednjih pet minuta stigao do preokreta i slavlja nad Goricom

23.01.2021., Gradski stadion, Velika Gorica - Hrvatski Telekom Prva liga, 17. kolo, HNK Gorica - GNK Dinamo. Photo: Marin Tironi/PIXSELL

Marin Tironi/PIXSELL

U pretposljednjoj utakmici programa 17. kola Hrvatski Telekom Prve lige Dinamo je rezultatom 3-4 (2-2) svladao Goricu u Velikoj Gorici i tako stigao do jedanaeste ligaške pobjede u sezoni i ponovno preuzeo prvo mjesto na ljestvici.
The Ultimate Managed Hosting Platform

U vrlo uzbudljivom susretu nije nedostajalo pogodaka, ali ni pogrešaka sudačke postave. Pogotke za momčad Siniše Orešćanina postizali su Matar Dieye (10.), Kristijan Lovrić (42.) i Dario Špikić (61.), dok su za momčad Zorana Mamića protivničku mrežu tresli Luka Ivanušec (34.), Mislav Oršić (40.), Bruno Petković (kazneni udarac 90.) i Kevin Tehophile Catherine (95.).

Puno su bolje domaći otvorili susret, od početka konstantno konkretno dolazili u posljednju trećinu, no osim nekoliko ‘paničnih’ čišćenja obrane Dinama većih uzbuđenja nije bilo, kao ni posla za Livakovića.

Svoju izraženo bolju igru Gorica je kapitalizirala već u 10. minuti kada je Dvorneković pametno odvukao Dinamovu liniju lijevo, a Špikić s desne strane napada utrčao u sredinu i savršenim dodavanjem odigrao vertikalno u prostor za Dieyea koji desno iskosa sa sedam metara mirno šalje loptu u suprotni kut za 1-0. Na signalizaciju Sanje Rođak Karšić glavni sudac Zebec signalizira zaleđe, no nakon poduže VAR analize treći ovosezonski pogodak 23-godišnjeg Senegalca je priznat.

Prvu pravu prijetnju ‘Plavi’ su imali u 25. minuti kada je Oršić s lijeve strane napada ubacio na drugu vratnicu gdje je Petković brži od Čabraje, no u padu ne uspijeva loptu poslati okvir te ona završava pored vratnice.

Bio je ovo period susreta kada je Dinamo potpuno gospodario prostorom na terenu, domaći su evidentno planski puštali posjed, no u 32. minuti obrana Gorice ispada lijevo, što nije vidio Gavranović koji se sa sredine s petnaest metara odlučio na udarac, Banić je dobro obranio i odbio u korner.

Konstantni pritisak Mamićeve momčadi plodom je urodio u 34. minuti. Theophile je napucao dugu loptu naprijed lijevo prema Oršiću, on u duelu s Dokom spušta glavom za Petkovića, napadač ‘Plavih’ odličnim dodavanjem u sredini pronalazi Ivanušeca koji nakon par dodira preciznim udarcem posprema loptu u bliži kut za 1-1 i svoj peti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 18. u 117. Prva HNL nastupu.

Samo šest minuta poslije Dinamo stiže do preokreta. Savršenom kontrolom lopte Ademi i Gavranović su od šesnaesterca domaćina ‘napravili šetnicu’, u završnici Gavranović igra povratno za Oršića koji prekrasnim okretom vara Dvornekovića te desnom gađa suprotni kut, lopta na putu pogađa Babeca te mijenja smjer i vara Banića za 1-2 i osmi Oršićev ligaški pogodak u sezoni, ukupno 49. u 157. Prva HNL nastupu.

Nakon gostujućeg preokreta domaćini ponovno aktivnije teže napadačkoj igri, a do izjednačenja dolaze već u 42. minuti. Lovrić je iz sredine okrenuo stranu desno na Špikića te otrčao naprijed u završnicu gdje je na petercu prvi na lopti pored Theophila i u konačnici spretno matira Livakovića za 2-2 i svoj jedanaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 35. u 77. Prva HNL nastupu. Lovrić se ovim pogotkom izjednačio s Gavranovićem na prvom mjestu ljestvice najboljih strijelaca ovosezonskog ligaškog nadmetanja.

Iznimno učinkovito poluvrijeme (pet udaraca u okvir, četiri pogotka) okončano je nakon tri minute sudačke nadoknate tijekom kojih nije bilo prijetnji za vratare.

U nastavku ‘Plavi’ tresu mrežu već u 47. minuti, no pogodak opravdano nije priznat zbog zaleđa. Gvardiol je odlično iznio loptu i pokrenuo kontru dodavanjem desno za Petkovića koji je predugo čekao s dodavanjem u prostor za Gavranovića. Najbolji strijelac Dinama u konačnici je uspio pospremiti loptu u mrežu, no Rođak Karšić signalizira zaleđe, a VAR suci Strukan i Perica potvrđuju njenu odluku.

Dinamo je bio konkretniji u posljednjoj trećini od protivnika, u 52. minuti duga lopta na Petkovića koji glavom spušta za Gavranovića, a on glavom za Ademija, čiji pokušaj iz prve s ruba šesnaesterca odlazi malo pored vratnice.

Gorica do novog vodstva dolazi iz prvog konkretnijeg dolaska pred Livakovića u nastavku. Dobar izlazak odigrali su domaći u 61. minuti, u završnici Dvorneković igra desno za Špikića koji se uvlači u sredinu i sa sedamaest metara, na kiši natopljenom travnjaku, preciznim udarcem matira reprezentativnog vratara za 3-2 i svoj treći Prva HNL pogodak u sezoni, ujedno i u karijeri.

Uslijedio je period u kojem nije bilo pravih izazova za vratare, a u 74. minuti se s dvije vrlo dobre intervencije istaknuo 26-godišnji Banić. Prvo je obranio prizemni pokušaj Petkovića s dvanaest metara, a u nastavku odličnim ‘boksanjem’ otklonio opasan ubačaj s lijeve strane gostujućeg napada. Pet minuta poslije odličan izlazak Dinama, u završnici Gavranović puca s ruba šesnaesterca, Banić ponovno siguran u reakciji.

Petković nikako nije uspijevao kvalitetnije ugroziti mirnog Banića, u 86. minuti domaći vratar mu brani još jedan pokušaj s desetak metara po sredini vrata. Minutu poslije Banić je dobro postavljen i na pokušaj Gavranovića koji je s nekoliko metara u padu pokušao skrenuti loptu nakon udarca Ivanušeca.

U 88. minuti Oršić je iz teške situacije s lijeve strane napada pogodio vratnicu, lopta izlazi iz igre, a pomoćnica Rođak Karšić označava nepostojeći ubačaj sa strane za goste, Zebec potvrđuje odluku. Iz tog auta Dinamo stiže do kaznenog udarca nakon starta Muse nad Petkovićem, a preko fauliranog igrača u 90. minuti i do izjednačenja.

U trećoj od pet minuta sudačke nadonade Banić je odlično obranio pokušaj Atiemwena s ruba šesnaesterca, a u petoj Dinamo stiže do još jednog preokreta i pobjede. Prekid je nakon prekršaja nad Atiemwenom uz aut liniju, nekoliko metara dalje izveo Tolić, u šesnaestercu lopta spretno sretno dolazi do Theophila, koji udarcem s dvanaest metara desno iskosa šalje loptu kroz noge Jovičića u suprotni kut za 3-4 i svoj prvi pogodak u sezoni, treći u dresu ‘Plavih’.

Dinamo u sljedećem kolu na Maksimiru dočekuje Šibenik, a prethodno toj obvezi u srijedu je na rasporedu najveći derbi hrvatskog sporta u kojem su ‘Plavi’ domaćini ‘Bilima’. Gorica u sljedećem kolu gostuje na Rujevici kod Rijeke koja je danas poražena u Varaždinu (2-1). Program ovog kola zaključuje se sutra okršajem Istre 1961 i Slaven Belupa na Aldo Drosini (17:05).