Dinamičan derbi Hajduka i Dinama završio bez pobjednika

05.05.2021., Split - Hrvatski Telekom Prva liga, 22. kolo, HNK Hajduk - GNK Dinamo. Photo: Milan Sabic/PIXSELL

Milan Sabic/PIXSELL

Najveći derbi hrvatskog sporta završio je remijem. U zaostalom susretu 22. kola HT Prve lige Hajduk i Dinamo su na Poljudu odigrali 1:1 (1:1). Bio je to dopadljiv duel u kojem su Plavi poveli preko Lovre Majera, a izjednačenje Bilima je u posljednjim minutama prvog poluvremena donio Marko Livaja.

Obje momčadi su u drugom dijelu imali prilike da dođu do sva tri boda, no to im na koncu nije pošlo za nogom. Dinamo je također neriješenim ishodom propustio priliku da prvi put otkako je na snazi Liga 10 sva četiri puta u sezoni svlada svog najvećeg rivala.

Dinamo je tako četiri kola prije kraja sezone uz međusobno bolji omjer Osijeku pobjegao na sedam bodova prednosti dok Hajduka u posljednje četiri dionice u kojima se bori za pozicije koje vode u Konferencijsku ligu ulazi s osam bodova zaostatka za Goricom i četiri za Rijekom.

Već u prvoj minuti susreta Fossati je dugačkim dodavanjem u priliku izbacio Kačaniklića koji je pobjegao gostujućoj obrani, no njegov udarac s desetak metara iskosa brani Livaković koji je na vrijeme istrčao sa svojih vrata i time skratio kut ofenzivcu Bilih.

Fossati je u akciji i u 8. minuti kada je nakon odbijene lopte iskušao udarac s više od 20 metara udaljenosti, ali Livaković sigurno brani. Dinamo je uzvratio dvije minute kasnije preko Ademija čiji je udarac s desetak metara iskosa ukrotio Kalinić.

U 15. minuti Majer je ostavio loptu za Oršića koji je snažno pucao s dvadesetak metara, no nije pogodio okvir gola. Dinamo do vodstva dolazi minutu kasnije kada je Petković oduzeo loptu neopreznom Fossatiju, a onda je s lijeve strane ubacio za Majera koji s vrha peterca glavom šalje loptu pored Kalinića.

U 22. minuti Biuk je dobro pucao s ruba kaznenog prostora, no lopta je prohujala malo pokraj vratnice. Četiri minute kasnije Kačaniklić je iz slobodnog udarca pokušao pronaći Livaju, ali napadač Hajduka je malo zakasnio na njegovo dodavanje te nije uspio ozbiljnije zaprijetiti Livakoviću.

Jurić je u 33. minuti s lijeve strane ubačajem pronašao Simića čiju udarac glavom brani Livaković. Odmah potom uslijedila je kontra Plavih koja je završila udarcem Ivanušeca s dvadesetak metara i atraktivnom obranom Kalinića.

Kačaniklić je u 34. minuti dobro ubacio iz kornera nakon čega je došlo do sudara Livakovića i Ristovskog, no Livaja nije uspio iskoristiti tu situaciju te je glavom s vrha peterca pucao pored gola.

Veliku priliku za izjednačenje u 41. minuti propušta Jurić kojeg je odličnim dodavanjem u situaciju 1 na 1 s Livakovićem izbacio Livaja, no golman Dinama izlazi kao pobjednik tog duela.

Hajduk do izjednačenja dolazi u 44. minuti preko Marka Livaje. Nakon ubačaja Kačaniklića iz slobodnog udarca Lauritsen je proslijedio loptu do Livaje, a on s osam metara trese mrežu Dinama.

U 54. minuti Livaja je dobrim potezom pronašao Diamantakosa koji je snažno pucao s desetak metara iskosa, no pravovremeno reakcijom Lauritsen je blokirao njegov pokušaj.

Dinamo je uzvratio četiri minute kasnije kada je Petković petom uposlio Gvardiola, ali njegov udarac je blokirao Todorović tako da je Kalinić imao lagan zadatak. Majer je u 61. minuti iz kornera ubacio za Gvardiola koji spušta loptu Petkoviću, a on puca visoko poviš gola.

Ademi je u 64. minuti izbacio Kastratija u odličnu poziciju da matira Kalinića, no u ključnom trenutku on je promašio loptu te nije uspio pucati. Minutu kasnije Biuk je pored Thophilea uspio ubaciti loptu u peterac, ali Lauritsen u posljednjem trenutku izbija loptu ispred Livaje.

U 74. minuti Jurić je pronašao Diamantakosa na vrhu peterca, a on petom šalje loptu pored gola. Prethodno je ubačaj Biuka u šesnaestercu u ruku pogodio Lauritsena, no kako je ona bila uz tijelo Pajač nije smatrao da se radi o kažnjivoj situaciji. Tri minute kasnije na suprotnoj strani Ademi je pucao s desetak metara iskosa ravno u Kalinića.

Nedugo potom uslijedila je kontra Plavih u kojoj je Oršić uposlio Mišića, njegov prvi udarac vratar Hajduka brani, a drugi pokušaj iz teške pozicije od Kalinića i stative završava u korneru.

Fossati i Livaja su u 80. minuti iz slobodnog udarca odigrali kombinaciju u kojoj je cilj bio uposliti Jurića ili Biuka, ali u posljednji trenutak Theophile je uklizavanjem otklonio opasnost. Kačaniklić u 88. minuti iz kuta pronalazi Vuškovića koji s desetak metara glavom šalje loptu pored stative.

Ademi je u 90. minuti dobro šutirao s dvadesetak metara, a lopta je prohujala malo pokraj suprotne vratnice. U prvoj minuti sudačke nadoknade Jurić je asistirao za Diamantakosa, a on sa sedam metara pogađa gredu. Posljednji udarac na utakmici pripao je Plavima, u 93. minuti sa 17 metara puca Petković za sigurnu obranu Kalinića.