ĐIKIĆ: “Cjepiva su spremna, ali su na kliničkim ispitivanjima”

Autor:

27.01.2009.,Zagreb - Hebrangova 4, Ured djecje pravobraniteljice.Prof. Ivan Djikic s djacima kod pravobraniteljice Mile Jelavic.
Photo: Boris Scitar/vecernji list

Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Hrvatski znanstvenik Ivan Đikić sa svojim je timom otkrio potencijalnu slabu točku novog koronavirusa koja bi omogućila dvostruku terapijsku strategiju, zaustavljanje širenje virusa i jačanja imunuloškog odgovora na virus. U jutrošnjoj emisiji Dobro Jutro Hrvatska otkrio je da je cjepivo spremno ali na kliničkim ispitivanjima.

“Ovo naše otkriće pokazuje da, dok čekamo cjepivo, moramo napraviti sve kao znanstvenici i kao liječnici u suradnji da doprinosimo stvaranju novih lijekova koji mogu smanjiti prijenos virusa, spriječiti pojavu bolesti, simptoma i smanjiti smrtnost”, rekao je Đikić.

Virus je pod kontrolom što se tiče širenja

Na pitanje je li virus pod kontrolom, kaže da je dobro što je u svim europskim zemljama reprodukcijski faktor širenja virusa oko 1. To znači da je virus pod kontrolom što se tiče širenja jer smo imali mnogo veći faktor, oko 5,7.

“To je pozitivno, ali na ostavlja odgovornost jer se virus i dalje nalazi u našoj populaciji jer se svakodnevno pojavljuje novi broj zaraženih, a to znači da je nekontrolirano širenje suzbijeno, ali odgovornost i opasnost pojave novih žarišta širenja virusa postoje i na tome treba raditi”, naglasio je Đikić.

Uvijek će biti kritičara Stožera, ali građani trebaju shvatiti ozbiljnost

“Uvijek će biti onih koji kritiziraju, a šum u komunikaciji ne bi smio utjecati na ponašanje najvećeg broja građana. Oni trebaju shvatiti opasnost koja je tu, virus je među nama, a opasan je zbog brzog i nepredvidivog širenja”, komentirao je Đikić poteze Stožera.

Najvažnija je zaštita zdravlja, ali i vraćanje vitalnih funkcija društva u normalno stanje

Apelira na konsenzus u hrvatskom društvu da se fokusiramo na ono što je najvažnije, a to su zaštita zdravlja, pokretanje gospodarstva, vraćanje vitalnih funkcija društva u normalno stanje, omogućavanje školovanja. Dodaje da nam za to trebaju vrijeme i ozbiljnost.

Pojasnio je da struka mora maksimalno pokazati svoje znanje kako bi pripremili društvo za sljedeću fazu, a to je vraćanje u normalni život uz potreban oprez. Moramo, dodaje Đikić, unaprijediti testiranja kako bi “ulovili” virus u bilo kojoj fazi kada se počnu širiti, što je važno kada dođu turisti – tada moramo biti oprezni jer oni mogu donijeti nove viruse, a testiranjima ćemo moći to kontrolirati

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.