Deseci tisuća prosvjednika u Bangladešu zahtijevaju raspuštanje parlamenta i nove izbore

Autor:

epa10312751 Sri Lankan riot police try to disperse a protest march demanding the release of protesters who had been detained under the Preventive Terrorism Act (PTA) in front of the United Nations compound in Colombo, Sri Lanka, 18 November 2022. Thousands of protesters staged a protest march to the United Nations compound in Colombo, demanding the release of protesters who had been detained under the Preventive Terrorism Act (PTA) for 90 days and against the government's crackdown on anti-government protesters using the PTA. Protests have been rocking Sri Lanka for over seven months as the country faces its worst-ever economic crisis in decades due to the lack of foreign reserves, resulting in severe shortages in food, fuel, medicine, and imported goods.  EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

EPA/CHAMILA KARUNARATHNE

Deseci tisuća prosvjednika izašli su u subotu na ulice Dhake pozivajući na raspuštanje parlamenta kako bi se otvorio prostor za nove izbore i zahtijevali ostavku bangladeške premijerke Sheikh Hasine. Masovni prosvjed u glavnom gradu organizirala je oporbena Bangladeška nacionalistička stranka (BNP), koja optužuje Hasinu da se nije uhvatila u koštac s rastućim cijenama goriva i troškovima života.

Subotnji prosvjed dolazi usred prosvjeda u Bangladešu koji pozivaju Hasinu da odstupi i traže nove izbore.

Hasina je odgovorila nazvavši oporbene čelnike “teroristima” i upozorila ljude da ne dopuste BNP-u – najvećoj oporbenoj stranci – povratak na vlast. Uoči subotnjeg prosvjeda izvršeno je nekoliko uhićenja.

Policija je u petak uhitila dvojicu najviših čelnika BNP-a, uključujući glavnog tajnika stranke Mirzu Alamgira. Vlasti su rekle da se Alamgir suočava s optužbama, ali nisu dale više informacija. Najmanje je jedan muškarac poginuo tijekom sukoba između prosvjednika i policije u srijedu kada su snage sigurnosti ispalile suzavac kako bi rastjerale ljude okupljene ispred ureda BNP-a u glavnom gradu.

Hasan Mahmud, ministar informiranja Bangladeša, rekao je da vlasti vjeruju da je muškarac preminuo nakon što je ozlijeđen molotovljevim koktelima koje su napravili aktivisti i okrivio BNP za “stvaranje kaosa”, prema izvješću državnog medija BSS.

Bangladeško izborno povjerenstvo nije objavilo datum sljedećih općih izbora, koji bi trebali biti do kraja 2023. godine.

Bangladeška Awami liga, koju vodi 75-godišnja Hasina, na vlasti je od 2009. godine. Hasina je osvojila treći uzastopni premijerski mandat 2018. na nacionalnim izborima koji su bili obilježeni smrtonosnim nasiljem i optužbama za namještene izbore.

Meenakshi Ganguly, direktorica Human Rights Watcha za Južnu Aziju, kritizirao je vladin odgovor na prosvjede. “Zabrinute vlade trebale bi javno pozvati premijerku da dopusti Bangladešanima slobodno sudjelovanje u mirnim političkim aktivnostima”, rekla je. “Sheikh Hasina treba prihvatiti izazov demokratske vladavine, a ne služiti se autoritarnim zlostavljanjem.”

Američki veleposlanik u Bangladešu Peter D. Haas rekao je u četvrtak u izjavi da je veleposlanstvo zabrinuto zbog izvješća o zastrašivanju i političkom nasilju te je pozvao vlasti da istraže i zaštite slobodu izražavanja i mirnog okupljanja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.