“Deseci novinara umrli od koronavirusa od ožujka”

Autor:

epaselect A Jammu Municipal Corporation health worker sprays disinfectant in a deserted market street after authorities ordered the closure of all shops, except medicines and groceries, to curb the coronavirus pandemic, in Jammu, India, 20 March 2020. All existing Indian visas issued to nationals of any country except those issued to diplomats, officials, UN/International organizations, employment, project visas stand suspended until 15 April 2020. All incoming travelers, including Indian nationals, arriving from or having visited China, Italy, Iran, South Korea, France, Spain and Germany after 15 February 2020 face a 14-day quarantine period.

EPA

Deseci novinara umrli su u zadnja dva mjeseca u svijetu zbog pandemije koronavirusa, objavila je u petak švicarska nevladina udruga PEC (Press Emblem Campaign) te izrazila žaljenje zbog toga što predstavnici medija nisu dobili dostatnu zaštitu.

Uoči Svjetskog dana slobode medija u nedjelju, 3. svibnja, ta nevladina organizacija upozorila je da se brojni novinari izlažu opasnosti kako bi izvještavali o krizi izazvanoj covidom-19, a neki od njih se pritom i razbole.

U priopćenju ta nevladina udruga sa sjedištem u Ženevi, koja se bori za zaštitu novinara, navodi da je od 1. ožujka pobrojala “smrt 55 novinara u 23 zemalja”.

“Profesionalni uzrok smrti nije uvijek utvrđen”, navodi udruga.

“Novinari se izlažu velikim opasnostim u toj krizi jer moraju nastaviti izvještavati odlazeći u bolnice, intervjuirajući liječnike, bolničare, političke čelnike, stručnjake, pacijente”.

“U mnogim zemljama, nužne mjere zaštite (fizički razmak, nošenje zaštitnih maskica, higijenske mjere i karantena) nisu bile primijenjene i to naročito u početku epidemije”, navodi nevladina udruga (NVO) PEC.

Ekvador je na provom mjestu s devet novinara umrlih zbog virusa, a slijede Sjedinjene Države s osam umrlih novinara, Brazil s četiri te Velika Britanija i Španjolska s po tri umrla novinara, navodi organizacija.

Borba protiv pandemije koja je usmrtila 230.000 ljudi od 3,2 milijuna zaraženih u svijetu, “za brojne vlade je izlika za gušenje medijskih sloboda, sloboda okupljanja i manifestiranja”, kazao je glavni tajnik PEC-a Blaise Lempen i zatražio da “sve države poštuju pravo na informiranje građana i pravo na zdravlje”.

“Cenzura, zatvaranje internetskih stranica, samovoljna uhićenja novinara, tjelesni i verbalni napadi, izvanredni zakoni kojima se ograničavaju medijske slobode sve su to kršenja kojima svjedočimo zadnjih tjedana”, navodi NVO.

“Informiranje javnosti napose je važno u u vrijeme sanitarne krize”, a “Transparentnost je najvažnija i može spasiti živote u slučaju sanitarne krize”, dodaje PEC.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.