Autor:

Nacional

Objavljeno u Nacionalu br. 840, 2011-12-20

DORH i USKOK istražuju u nekoliko smjerova i, osim preko izvjesnih financijskih malverzacija u Dinamu, do glavne mete pokušavaju doći na temelju iskaza pritvorenih sudačkih šefova Željka Širića i Stjepana Djedovića

Nastup gazde zagrebačkog Dinama Zdravka Mamića u HRT-ovoj emisiji “Nedjeljom u 2” i medijska ofenziva koju je poduzeo u zadnjih desetak dana njegov su posljednji pokušaj za čuvanje položaja vladara hrvatskog nogometa. Uz malu demonstraciju moći i bahatosti, mahanje povjerljivim policijskim dosjeima navijača koji su ga kazneno prijavili zbog vrlo sumnjivih radnji pri preuređenju stadiona Maksimir, zbog čega je u ponedjeljak pozvan u DORH na razgovor, novoj SDP-ovoj i HNS-ovoj vlasti Mamić pokušava poslati poruku da je vrlo dobro “umrežen” u policijskim i pravosudnim krugovima.

Ne dospije li istraga Mladena Bajića do njegovih vrata ranije, šef Dinama namjerava iskoristiti sve formalne i neformalne mogućnosti – uključujući i traženje svih protuusluga koje mu duguje krema hrvatskih moćnika – kako bi se što duže zadržao na vrhu nogometne piramide. Dok Željko Jovanović pripremi novi Zakon o sportu i dok ga država provede, čak i ako iz Hrvatskog nogometnog saveza ne zatraže intervenciju Fife i Uefe, proći će mjeseci, možda čak i godine…

Mamićevo otkrivanje izvoda iz policijske evidencije na nacionalnoj televiziji iznova je šokiralo pravne stručnjake jer je potpuno očito da je do tih podataka došao ilegalnim putem: radi se o visoko klasificiranom popisu kaznenih i prekršajnih prijava koji služe tek za orijentaciju u radu policije i smiju biti upotrijebljeni još jedino u sudskom postupku, i to na izričit zahtjevsuda. “Obični građanin” ni teoretski ne može imati uvid u njega, čak ni za samoga sebe. No, teško da će Mamić nastradati baš na ovom detalju, DORH i USKOK paralelno rade u nekoliko smjerova i istragu usmjeravaju na puno ozbiljniju trasu. Osim preko prilično izvjesnih financijskih malverzacija u Dinamu, na glavnu metu pokušava se doći i preko pritvorenih šefova sudačke organizacije Željka Širića i Stjepana Djedovića. To je recept koji je Bajić primijenio u svim većim korupcijskim aferama i koji je vrlo dobro funkcionirao, izuzev kod Damira Polančeca. Jedino njega nije se uspjelo slomiti.

Širić i Djedović u Remetincu će sasvim izvjesno provesti nekoliko godina jer se protiv njih skupila hrpa vrlo konkretnih dokaza. Od predsjednika Hajduka sam Širić je tražio novac za pošteno suđenje, nazivao ga je i slao mu SMS poruke sa šifrom “sponzorstvo”. Tako je nazvao 30 tisuća eura koje je zahtijevao samo za proljetni dio nogometnog prvenstva. Maleš je, po Nacionalu dostupnim informacijama, odbio podmiriti dug od 95 tisuća eura koji je naslijedio od svojih prethodnika Igora Štimca i Joška Svaguše i pristao je jedino na suradnju za budućnost. Širiću se to svidjelo, čime je sam sebi iskopao još veću jamu: umjesto za “primanje nagrade” za obavljeni prljavi posao, bit će optužen za traženje mita, a to je po klasifikaciji puno ozbiljnije kazneno djelo.

Kao dokaz ucjenjivanja Hajduka od strane sudačkih šefova mogla bi poslužiti i informacija o prvom kontaktu na relaciji Širić-Maleš: ostvaren je odmah nakon utakmice Zadra i Hajduka krajem srpnja, gdje je splitski klub ozbiljno oštećen, i to upravo na Širićevu inicijativu. OSJEČKI SUDAČKI dvojac će po procjenama pravnih stručnjaka u pritvoru provesti maksimalno zakonski moguće vrijeme, što znači da će se nakon isteka prvih mjesec dana zatražiti produljenje njihovog boravka iza rešetaka. Vrlo su izvjesni i zahtjevi za dopune istrage, što će Državnom odvjetništvu otvoriti mogućnost za nove serije ispitivanja svjedoka i novi pritisak na pritvorenike. Meta najsnažnijeg pritiska je Širić, premda se u medijima pojavila informacija da je Djedović već “propjevao”. Njegov odvjetnik to je prokomentirao riječima “još je prerano”, no i sam je svjestan da je prihvaćanje status pokajnika jedini realan izlaz iz neugodne situacije u kojoj se Djedović nalazi. Nesretnik, po prvotnom planu on se uopće nije trebao naći u Malešovoj i USKOK-ovoj klopci u hotelu Antunović, ali je odlučio praviti društvo svome kolegi Širiću…

U PRAVOSUDNIM krugovima još prošlog tjedna počela je kolati informacija da će se za ovaj predmet zatražiti izuzeće zagrebačkog Županijskog suda jer je procijenjeno da Zdravko Mamić ondje – kao i u zagrebačkoj policiji – ostvaruje nevidljivi utjecaj, no od te namjere zasad se odustalo. Upućene nije iznenadila čak ni objava fotografije srdačnog razgovora šefa Dinama i predsjednika suda Ivana Turudića, snimljene prije nešto manje od godinu dana u lokalu u blizini Turudićevog doma. Na internetskim portalima susret je prezentiran kao da se dogodio ovih dana, pa se tumačilo na koje sve načine prvi čovjek najvažnijeg suda u državi može pogodovati Mamiću, no istina je da su njih dvojica povjerljivo razgovarali puno ranije. Točnije, otprilike u vrijeme kada je iz Njemačke u Hrvatsku pristigao spis o namještenim utakmicama i kada su se zbog otkrivanja kraka kladioničarske mafije poprilično zatresli nogometni krugovi u Hrvatskoj.

Ivan Turudić je sudac kojemu su mediji, osobito oni pod kapom EPH, skloni pripisivati Mamića su USKOK-u
prijavili navijači zbog sumnje u nezakonitosti
pri kupnji stolica za stadionMamića su USKOK-u prijavili navijači zbog sumnje u nezakonitosti pri kupnji stolica za stadionnadnaravne moći i sposobnosti, a nije tajna da upravo s izvršnim predsjednikom Dinama godinama njeguje prilično prijateljske odnose. Vrlo je čest gost u svečanoj loži na Maksimiru, jednako kao što se rado odazvao i pozivu Rena Sinovčića pa s počasnih mjesta odgledao i koju utakmicu Zadra, no malo tko vjeruje da će to utjecati na njegovu sudačku objektivnost. Bio je Turudić još prisniji s, recimo, Ivom Sanaderom, koji ga je po tvrdnjama Vesne Škare- Ožbolt i progurao na vrlo visoku pravosudnu poziciju, pa se postupak protiv bivšeg premijera svejedno vodi prilično objektivno. Nema straha.

Pa čak ni ako se zna da je upravo Mamićevim novcem, preko nogometaša Tome Šokote i direktora satelitskog kluba Lokomotiva Božidara Šikića, prikupljeno 300 tisuća eura jamčevine za Sanaderov izlazak iz pritvora i obranu sa slobode. Uostalom, Turudić se usred istrage protiv dvojice sudaca sreo i s Hrvojem Malešom. Sam ga je nazvao kako bi osigurao manje sponzorstvo, komplet Hajdukove sportske opreme za jedan amaterski nogometni klub iz Like. Velika istraga protiv hrvatske nogometne mafije vodi se paralelno s procesom smjena unutar Hrvatskog nogometnog saveza, ali i akcijom SDP-a koja za cilj ima presijecanje tokova novca između Grada Zagreba i Dinama. Oduzimanje nekoliko desetaka milijuna kuna gradskog novca i uvođenje poreza na transfere igrača trebalo bi biti tek prvi korak u Mamićevoj demontaži, koja će uslijediti odlukom o obaveznoj privatizaciji svih profesionalnih nogometnih klubova. A preduvjet za to je ozbiljna revizija poslovanja kluba u proteklih nekoliko godina, što je scenarij od kojega se Mamiću diže kosa na glavi i zbog čega se javno obrušio na “crvene” koji su preuzeli vlast.

LOV NA BAHATOG Dinamova gazdu je otpočeo i pitanje je tko će do njega prije stići: Bajić i njegovi istražitelji ili Jovanović i njegovi jurišnici. Ili će se, možda, oba pravca napada u siječnju spojiti pa udariti zajedno…

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.