Delegat pobrojao upotrebu više od sto pirotehničkih naprava na derbiju

22.11.2019.,Zagreb - 16. kolo Hrvatske Telekom Prve HNL: Dinamo - Hajduk. Photo: Bruno Fantulin/PIXSEL

U šesnaestom kolu Hrvatski Telekom Prve lige bilo je ukupno 21.058 gledatelja što je 4.212 po susretu.

Kolo je obilježio derbi u Maksimiru u kojem je Dinamo pred 15.757 posjetitelja remizirao s Hajdukom (1:1). Dvoboj je pratio i Ante Vučemilović koji je u svom osvrtu naveo:

Temeljem čl. 32 i 54 Propozicija održan je sastanak službenih osoba, predstavnika klubova, rukovoditelja službi i organa uključenih u organizaciju utakmice u 16 sati u plavom salonu stadiona Maksimir. Predstavnici GNK Dinama gospoda Krešimir Antolić i Davor Bukovina izrazili su protest zbog najave predstavnika HNK Hajduka gospodina Krešimira Mikulandre da će igrači ispod trenirki obući crne majice s natpisom “kontra mraku, konta sili” na leđnoj strani i “Hajduk uz navijače protiv represije” na prednjoj strani, a bez prethodne suglasnosti s organizatorom utakmice i povjerenikom za natjecanje HNS-a. U 17:59 minuta održana je minuta šutnje povodom obiklježavanja Dana sjećanja na Vukovar 18.11., a u spomen na sve poginule branitelje i žrtve Domovinskog rata. Početni udarac izveo je Ivan Lukić Vukovarski branitelj, pukovnik HV-a. Navijačka skupina BBB u 1. minuti dignuta je slika Zdravka Mamića prekrižene glave, u 6. minuti uzvikuju “tovarske pi… i ubij ubij tovara”, od 74. do 84. zapaljeno 67 baklji od kojih je 8 bačeno u teren. Navijačka skupina Torcida od 1. minute uzvikuju “gazi gazi purgere”, u 30. minuti “potpaljujem ja 4 purgera aaa purger viče aaa radujem se ja”, od 60. do 74. zapalili su 30 baklji koje su bačene na atletsku stazu i nije bilo prekida igre, 6 topovskih udara i 2 dimne kutije, u 82. minuti pjevaju “potpaljujem ja 4 purgera aaa purger viče aaa radujem se ja”, u 84. “HNS pederi nogomet ste sjebali”, u 88. minuti digli su transparent “za ligu prvaka prodali ste dušu, na Maksimiru isti vjetrovi pušu-zakon braće”.

Milan Rukavina je zajedno s 1.272 gledatelja gledao pobjedu Gorice nad Varaždinom te je tom prigodom u zapisniku napisao:

Organizacija utakmice provedena u skladu s Propozicijama natjecanja HT Prve lige. Prije početka utakmice održana minuta šutnje povodom dana sjećanja na Vukovar u spomen na poginule branitelje i žrtve Domovinskog rata. Prodaja ulaznica realizirana sukladno Zakonu o sprečavanju nereda na sportskim borilištima. Na sastanku pred utakmicu nazočan kontrolor suđenja gospodin Branko Bajić te povjerenik za sigurnost domaćeg kluba gospodin Devi Debijađi. Kao nacionalno trenirane igrače domaćin je u zapisnik o utakmici prijavio igrače broj 1, 5, 10, 14, 18 i 19, a gosti igrače broj 2, 13, 14, 18, 21, 24. Utakmica odigrana na dobrom terenu po povoljnim vremenskim uvjetima pred 1272 gledatelja. Korektno navijanje. Ponašanje igrača i službenih osoba obiju momčadi vrlo korektno.

Slaven Belupo je pred 754 navijača upisao pobjedu protiv Lokomotive (1:0), a delegat Marko Ilijašev je imao sljedeće zapažanja:

Organizacija utakmice u skaldu s Propozicijama natjecanja HT Prva Liga. Svi upisani igrači su valjani s liječničkim pregledom, pravo nastupa te uplaćenom članarinom. Službene osobe imale ispravne licence. Vrijeme hladno, ali ugodno za igru. Domaćin osigurao prisustvo svih potrebnih službi. Ponašanje i navijanje gledatelja kulturno i u sportskom duhu. Domaćin za ispunjenje uvjeta iz čl. 15 stavka 8 Propozicija natjecanja prijavio igrače pod br. 1, 6, 7, 10, 15 i 18, a predstavnik gostiju prijavio igrače pod brojem: 6, 9, 12, 13, 15, 20 i 23.

Delegat Ivan Jurina je o susretu Osijeka i Istre 1961 (1:0) koji je odigran pred 2.455 gledatelja zapisao:

Pred početak utakmice održana minuta šutnje povodom obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar 18.studenog,a u spomen na sve poginule branitelje i žrtve Domovinskog rata. Organizacija utakmice dobra, sastanku pred utakmicu prisutsvovao domaći Povjerenik za sigurnost.Domaćin osigurao sve službe prema Propozicijama za sigurno odigravanje utakmice, te organizirao personalu prodaju ulaznica. Sportske iskaznice igrača obiju momčadi pregledane i nisu uočene nepravilnosti.Predstavnici kluba za ispunjenje uvjeta iz čl.15. Propozicija prijavljuju igrače kod domaćina: 1,6,12,19,21,25,a kod gostiju broj: 6,7,12,14,16,20. Svo prijavljeno službeno osoblje posjeduje ispravne licence Saveza. Gosti sa pet opomenutih igrača. Ponašanje gledatelja uglavnom fer i korektno, osim dijela domaćih navijača (njih oko 300) smještenih na središnjem dijelu istočne tribine koji su u 29.minuti upalili jedan topovski udar. Obje klupe fer i korektne.

U posljednjem susretu kolu Rijeka je u Zaprešiću pred 820 posjetitelja slavila protiv Inter (1:4), a delegat Jure Zečević je ovom prigodom u zapisniku naveo:

Organizacija utakmice sukladno Propozicijama natjecanja HT Prve lige. Sportske iskaznice igrača, službenih osoba, kao i licence trenera uredne. Napomena: održana je minuta šutnje povodom obilježavanja Dana sjećanja na Vukovar 18.11., a u spomen na sve poginule branitelje i žrtve Domovinskog rata. Sukladno članku 15 Propozicijama natjecanja NK Inter-Zaprešić prijavljuje NTI br. 8, 13, 25, 35, 7 i 11, a HNK Rijeka br. 32, 8, 13, 18, 19 i 27. Neprimjereno skandiranje domaćih navijača (20-tak) NK Inter-Zaprešić, a koji se nalaze na istočnoj tribini u 42, 43 i 63 minuti: „Armada šaka jada“, u 62, 63, 73, 76 i 87 minuti: „Gazi, gazi Riječane“. Neprimjereno skadiranje navijača HNK Rijeke, Armada, a koja je smještena na zapadnoj tribini (120 navijača) u 39 minuti: „Purgerske pičke“, u 42 i 43 minuti: „Mrzim Dinamo, mrzim purgera, mrzim tovara i Riječka Armada“, u 65 minuti: „HNS pederi nogomet ste sjebali“, u 89 minuti: „Pušiš kao Hajduk iz Splita“.