Decentralizirana tehnologija – prednost i neizvjesnost

Autor:

Nel Pavletic/PIXSELL

Globalno tržište blockchaina raste brzo. Prvo polje primjene ove tehnologije veže se za kriptovalutu Bitcoin, koja je postala zanimljiva kao decentralizirana valuta prvenstveno zbog prvotnog ogromnog povećanja cijena.

Banke i korporacije već dugo eksperimentiraju s blockchainom, za kojeg se predviđa da će u budućih pet godina povećati globalno tržište. Decentralizirana tehnologija omogućuje šifriran, transparentan prijenos podataka unutar mreže. Može se koristiti u financijskim transakcijama, logistici, za upravljanje sustavima…

No, kritičari izazivaju zabrinutost. Poslovni savjetnici u McKinseyju smatraju da je “hype“ o tehnologiji blockchaina pretjeran i o njoj nemaju pozitivno mišljenje: preskupa je, previše složena i u mnogim slučajevima nepotrebna. Vjeruju da tehnologija neće prerasti svoj pionirski status i predviđaju joj neizvjesnu budućnost.

“Blockchain ima smisla ako želite omogućiti transakciju između stranaka koje nemaju povjerenja jedna u drugu. Takozvani pametni ugovori omogućuju provođenje određenih transakcija bez posrednika, usto prihvaćajući veće troškove”, rekao je Harald Trautsch, izvršni direktor tvrtke Dolphin Technologies i bivši polaznik programa Global Executive MBA na poslovnoj školi WU Executive Academy.

Harald Trautsch

Transakcije osjetljivog sadržaja, koje ne bi trebale biti vidljive trećim stranama, moguće je provesti van blockchaina i jednostavno napisati verifikaciju transakcije u lancu. Budući da su podaci na blockchainima pohranjeni na više mjesta, manipulacija je teža.

“Postoji hipotetski problem od 51%, ako netko kontrolira više od 50 posto blockchaina, može njime manipulirati”, kaže Trautsch.

“E-mail je bio nova aplikacija u to vrijeme i nismo mogli naslutiti što možemo očekivati. Blockchain će ponuditi brojne potpuno nove aplikacije koje će dominirati čitavim gospodarstvom. Mi smo samo u fazi pokušaja i pogreške”, rekao je Alfred Taudes, znanstveni direktor Istraživačkog instituta za kriptoekonomiju na bečkom sveučilištu WU.

Alfred Taudes

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.