Danska prvi četvrtfinalist Europskog prvenstva

epa09303617 Kasper Dolberg of Denmark celebrates after scoring the 2-0 lead during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between Wales and Denmark in Amsterdam, Netherlands, 26 June 2021.  EPA/Olaf Kraak / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Olaf Kraak

Danska je prva reprezentacija koja je izborila plasman među osam najboljih momčadi Europskog prvenstva. Izabranici Kaspera Hjulmanda su na Cruijff Areni u Amsterdamu bili bolji od Walesa rezultatom 0:4 (0:1). Junak pobjede bio je mladi napadač Kasper Dolberg koji je postigao dva gola, a konačni rezultat su u finišu dvoboja postavili Joakim Maehle i Martin Braithwaite.

Danska će u četvrtfinalu igrati protiv pobjednika dvoboja Nizozemske i Češke koji je na rasporedu sutra, a utakmica se igra 3. srpnja u azerbajdžanskom Bakuu.

Nakon početnog ispitivanja snaga Bale je u 10. minuti iskoristio neodlučnost danske obrane te je s dvadesetak metara iskosa gađao suprotni kut Schmeichelovih vrata, ali lopta je prošla malo pokraj stative. Isti igrač je dvije minute kasnije s još veće udaljenosti iskušao svoj udarac, a ovaj put je lopta prošla nešto dalje od gola Danske.

Nakon ubačaja iz kuta Larsena u 24. minuti glavom je s vrha peterca pucao Vestergaard, a lopta prolazi poviš vratnice.

Danska u vodstvo dolazi u 27. minuti odličnim pogotkom Kaspera Dolberga koji se nakona asistencije Damsgaarda odlučio za udarac s 18 metara kojim je savršeno pogodio suprotnu malu mrežicu gola nemoćnog Warda.

Dolberg je u novoj velikoj šansi u 32. minuti kada ga je s lijeve strane ponovno uposlio Damsgaard, a njegov udarc s prve stative iz peterca brani Ward.

U prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela Larsen je ubačajem s desne strane na drugoj stativi pronašao Maehle koji je pucao sa sedam metara iskosa, a vratar Walesa dobrom reakcijom odbija loptu u korner.

U 48. minuti Danska dolazi do novog gola, a ponovno je mrežu Walesa zatresao Dolberg. Nakon ubačaja Brathwaitea s desne strane u peterac Williams je lošom reakcijom proslijedio loptu do Dolberga, a on je iskoristio pogrešku te je poslao loptu iza leđa Warda. Nogometaši Walesa su tražili prekršaj na Baleu u začetku akcije, no VAR nije reagirao.

Wales je uzvratio u 53. minuti kada je James s desne strane dobro ubacio za Balea, no on je loše zahvatio loptu te ju je poslao pored gola.

Jensen je u 64. minuti nedugo nakon što je ušao u igru lukavo pokušao pogoditi suprotni kut s dvadesetak metara iskosa, a lopta je prošla tik uz vratnicu.

U 81. minuti iz slobodnog udarca s oko 25 metara zaprijetio je Braithwaite, ali je loptu poslao iznad vratnice. Isti igrač je dvije minute kasnije s desne strane u petercu tražio Maehlea, a Rodon izbacuje loptu u korner.

Danska je blizu novog gola bila u 86. minuti kada je Jensen s desne strane ubacio za Corneliusa, a njegov udarac glavom odlično brani Ward. Na odbijenoj lopti je Braithwaite čiji pokušaj potom zaustavlja stativa.

Konačni rezultat je u 88. minuti susreta postavio Joakim Maehle koji je nakon dodavanje Jensena ostao zaboravljen na desnoj strani napada nakon čega se driblingom oslobodio svog čuvara i poslao loptu pod gredu.

Wales je u 90. minuti susreta ostao s igračem manje nakon što je izravni crveni karton poslije prekršaja nad Maehleom dobio Wilson.

U trećoj minuti sudačke nadoknade mrežu Walesa je zatresao i Braithwaite koji je s ruba kaznenog prostora pogodio suprotni kut, ali pogodak zbog zaleđa nije priznat. Međutim javio se VAR koji je utvrdio da je napadač Danske bio u dozvoljenoj poziciji tako da je konačni rezultat utakmice na koncu bio 0:4 za Dansku.