Szalai i Patkai srušili Hrvatsku u Budimpešti

Budimpešta: Kvalifikacijska utakmica za Europsko prvenstvo 2020. između Mađarske i Hrvatske 24.03.2019., Budimpesta, Madjarska - Kvalifikacijska utakmica za Europsko nogometno prvenstvo 2020. skupine E na stadionu Groupama Arena izmedju  Madjarske i Hrvatske. Dominik Nagy, Ivan Perisic Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Hrvatska nogometna reprezentacija upisala je prvi poraz od Mađara u dosadašnjih osam međusobnih susreta.

Do večerašnjeg ogleda na Groupama Areni imali smo tri pobjede i četiri remija.

Bila je ovo tek treća službena utakmica ovih dviju reprezentacija, a prve dvije smo odigrali u kvalifikacijama za svjetsko prvenstvo 2006. u Njemačkoj.

U prvom susretu igranom 4. rujna u Zagrebu ‘Vatreni’ su slavili 3-0 golovima Dade Prše (31), Ivana Klasnića (54) i Gabora Gyepesa (80-ag). Put do pobjede olakšalo nam je isključenje Szabolcsa Hustija u 11. minuti

Uzvrat u Budimpešti 12. listopada 2005. završio je bez golova. Hrvatska je osvojila prvo mjesto u skupini plasiravši se na World Cup u Njemačkoj, dok je Mađarska bila četvrta.

Prvu prijateljsku utakmicu nakon proglašenja hrvatske neovisnosti igrali smo 18. svibnja 1994. u Gyoru, a susret je završio 2-2. Oba gola za domaćine zabio je Andras Kereszturi (51, 73), a za Hrvatsku Mladen Mladenović (52, 62).

Dvije godine kasnije Hrvatska i Mađarska su odmjerile snage u prijateljskom susretu u Osijeku, a odabranici Miroslava Blaževića su slavili 4-1. Elvis Brajković (6), Davor Šuker (23), Igor Pamić (65) i Mario Stanić (75) zabili su za pobjednički sastav, dok je za goste strijelac bio Norbert Nagy (39).

Uslijedile su tri prijateljske utakmice u Mađarskoj, u prvoj smo slavili 2-0, a druge dvije su završile 1-1.

U svibnju 2002. igralo se u Pečuhu, a ‘Vatreni’ predvođeni Mirkom Jozićem pobijedili su 2-0. Pal Dardai je u 12. minuti zatresao mrežu vlastitog vratara Gabora Kiralyja, a na 2-0 je povisio Niko Kovač u 24. minuti.

Šest godina kasnije Mađari su nas ugostili u Budimpešti, a susret je završio 1-1. Niko Kovač je zabio u 24. minuti za naše vodstvo, a 20 minuta kasnije izjednačio je Tamaš Vasko.

Posljednji put snage smo odmjerili 26. ožujka 2016. na Groupama Areni gdje ćemo igrati i u nedjelju. Bila je to pripremna utakmica za oba sastava za EURO u Francuskoj, a na koncu je završilo 1-1.

Prvi gola zabio je Mario Mandžukić u 29. minuti, a izjednačio je Balazs Dzsudzsak iz slobodnog udarca u 79. minuti.

TIJEK UTAKMICE:

90′ + 5′ Kraj utakmice

90′ Igrat će se pet minuta sudačke nadoknade

81′ Žuti karton Lovrenu zbog prigovora

76′ 2:1 za Mađarsku, Patkal ljevicom iz kornera za vodstvo Mađarske

63′
Dzsudzsaku dodijeljen žuti karton zbog starta na Vidi, u kojem mu je čak poderao dres

55′ Mađari vrše konstantni pritisak oko našeg šesnaesterca

46′
Počelo je drugo poluvrijeme, bez promjena u sastavima

45′
Kraj prvog poluvremena

35′  Dzsudzsak dodaje loptu Nagyju kojeg ruši Dejan Lovren, Mađari traže jedanaesterac, ali sudac dopušta da igra ide dalje

34′ Szalai zabija za 1:1

18′
Nagy s lijeve strane upućuje centaršut u hrvatski šesnaesterac ispred Szalaija, ali loptu odbija Vida

13′
Hrvatska vodi! Modrićevo proigrava prema Perišiću, Kramarić dodaje loptu za Rebića koji s pet metara je šalje loptu u mrežu

10′ Lovrencsics iz kontre, ali Kalinić odbija loptu u korner

6′
Barišić po lijevoj strani puca centaršut u šesnaesterac gdje iz prve puca Kramarić, ali neprecizno

4′
Modrić ubacuje iz slobodnog udarca u kazneni prostor, Lovren puca glavom, ali bezopasno za mađarsku obranu