Čudesna Renardova životna priča, godinama je radio kao čistač, sada je srušio Messija i društvo

Autor:

Fussball, Herren, Saison 2022/23, WM in Katar, Gruppe C 1. Spieltag, Argentinien - Saudi-Arabien im Lusail Iconic Stadium in Lusail, Herve Renard Saudi-Arabien, Trainer / Cheftrainer gestikuliert , 22.11. 2022, *** Football, Men, 2022 23 season, World Cup in Qatar, Group C 1 match day , Argentina Saudi Arabia at Lusail Iconic Stadium in Lusail, Herve Renard Saudi Arabia, coach head coach gestures , 22 11 2022, Copyright: xMatthiasxKochx

Matthias Koch

Iza Igrača koji su fanatičnom borbenošću i pametnom igrom došli do senzacionalnih 2-1 protiv Argentine, stoji 54-godišnji Francuz Hervé Renard kojemu je Saudijska Arabija, pazite sad, peta reprezentacija koju vodi. Renard u Europi nije posebno poznat jer na Starom kontinentu nije imao značajnije uspjehe, čak suprotno, svaki posao završio mu je brzim otkazom, ali je u Africi u posebnom statusu – on je jedini izbornik u povijesti koji je osvajao tamošnji Kup nacija sa dvije različite selekcije, Zambijom 2012. i Obalom Bjelokosti 2015. Nije loše za čovjeka koji je, pazite sad – nakon završetka igračke karijere krajem devedesetih u francuskom niželigašu Draguignanu ostao amaterski raditi kao trener u istom klubu, a da bi ipak nešto zaradio zaposlio se kao čistač.

„Ne sramim se toga. Budio sam se noću u 2:30 kako bih išao raditi, čistio sam stanove, praznio sam kontejnere smeća, prao sam tepihe, sve što je trebalo“, kaže Renard koji naglašava da je i danas zahvalan Pierreu Romeru, vlasniku tvrtke za čišćenje koji ga je zaposlio. Romero je bio nogometni fan i znao je Renarda iz nogometnih krugova. „Radio sam do podne, nakon ručka bih malo odspavao  a u pet sati sam vodio trening u Draguignanu. Kući bih se vratio oko devet sati navečer, večerao bih i najkasnije do 11 sam bio u krevetu. To je bio moj dnevni ritam kroz osam godina“. Herve je nakon nekog vremena pokrenuo svoju tvrtku za čišćenje a za radnika je uzeo Jamesa Hindmarcha, čovjeka slične priče, također bivšeg igrača i lokalnog trenera. Sreća se Renardu osmjehnula 2001. kad je afrička trenerska legenda Claude Le Roy nazvao Romera i rekao mu da preuzima kineski Shangai te da traži asistenta. Romero mu je odmah poslao Renarda, i tu je zapravo krenulo ovo što je danas svijet upoznao kroz pobjedu Saudijaca nad Leom Messijem i društvom.

Nakon godinu i pol u Kini Renard je početkom 2004. sjeo na klupu engleskog četvrtoligaša Cambridgea ali nakon samo pet pobjeda u 26 utakmica otkaz je dobio već u svibnju. Uslijedio je odlazak u vijetnamski klub Song Da Nam Dinh u kojem se zadržao vrlo kratko, pa preuzimanje francuskog niželigaša Cherbourga kojeg je vodio dvije sezone od ljeta 2005.

Njegova uspješna afrička priča počela je 2007. kad je kao pomoćnik Claudeu le Royu sjedio na klupi Gane da bi godinu dana kasnije preuzeo Zambiju s kojom je, dvije godine prije osvajanja AFCON-a 2012., došao do četvrtine finala, što se smatralo ogromnim uspjehom. U međuvremenu Renard je nakratko 2010. preuzeo Angolu, ali nakon samo tri utakmice odlučio se vratiti u Zambiju, koju je opet napustio 2013. Sada već u statusu dokazanog trenera, preuzeo je francuskog prvoligaša Sochaux, međutim s klubom je na kraju sezone ispao iz lige. Opet je otišao u Afriku, s Obalom Bjelokosti 2015. osvojio AFCON, da bi još jednom pokušao u Francuskoj, i opet završio fijaskom: S Lilleom je u 13 kola osvojio 13 bodova i dobio otkaz. Afrika je njegovo mjesto sreće, 2016. ga je pozvao Maroko kojeg je odveo na SP u Rusiju 2018. da bi nakon eliminacije sa Afričkog kupa nacija 2019. dao ostavku a naslijedio ga je Vahid Halilhodžić.

„Renard je još 2004. kao trener radio stvari koje su tada bile nezamislive a danas su normalne, bio je ispred svih“, prisjeća se Jermaine Easter, napadač Cambridgea iz vremena Renardovog mandata, kasnije član Swansea i Crystal Palacea. „Njegov pristup prehrani i kondicijskoj pripremi bio je nezamisliv za ono vrijeme a sada su sve te stvari normalne. Sjećam se da je uvijek od igrača tražio maksimalan pristup a u teretani je s nama radio tako da nam je svima bio primjer“.

Ranije spomenuti James Hindmarch danas kaže da nikad nije sumnjao u Renarda. „Jednostavno, njegova ozbiljnost, posvećenost poslu i determinacija su uvijek bili takvi da sam jednostavno znao da Hervé jednom mora na najvišoj razini uspjeti“.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.