Čilić pobjedom na teniskom turniru u Tel Avivu proslavio rođendan i ušao u četvrtfinale

epa10162936 Marin Cilic of Croatia in action against Carlos Alcaraz of Spain, during their fourth round match at the US Open Tennis Championships at the USTA National Tennis Center in Flushing Meadows, New York, USA, 05 September 2022. The US Open runs from 29 August through 11 September.  EPA/BRIAN HIRSCHFELD

EPA/BRIAN HIRSCHFELD

Na dan kad je proslavio 34. rođendan, najbolji hrvatski tenisač Marin Čilić darovao si je plasman u četvrtfinale ATP turnira u Tel Avivu za što je morao po prvi put u karijeri pobijediti Austrijanca Dominica Thiema (ATP – 173.) koji je slavio u njihova četiri prethodna dvoboja.

Čilić je do pobjede stigao nakon dva sata i 43 minute borbe, a konačan rezultat je bio 6-7 (6), 6-2, 6-4.

Marin je u Tel Avivu postavljen za drugog nositelja, a prvi je Novak Đoković. Hrvatski tenisač u četvrtfinalu čeka boljeg iz dvoboja Nizozemca Botica van de Zandschulpa (ATP – 35.) i Britanca Liama Broadyja (ATP – 174.).

Thiem je bolje otvorio meč i prvi došao do ‘breaka’ za 3-2, ali je Čilić u osmom gemu vratio izgubljeno i izjednačio na 4-4. Odluka o prvom setu je pala u ‘tie-breaku’ u kojem je 29-godišnji Austrijanac iskoristio drugu set-loptu.

Čilić se brzo oporavio od raspleta prvog seta i s dva ‘breaka’ poveo sa 4-0 u drugom setu. Nije iskoristio tri set-lopte na servis Thiema u sedmom gemu, ali je u sljedećem iskoristio prvu priliku na svom početnom udarcu.

Marin je na početku trećeg seta propustio tri ‘break’ lopte (0-40), a ključnima su se pokazali šesti i sedmi gem. Prvo je spasio Thiemovu ‘break-loptu’ (30-40) s dva asa, da bi u sljedećem gemu slomio Austrijančev servis i u desetom gemu iskoristio drugu meč-loptu.

Čilić je do pobjede stigao uz realizaciju prvog servisa od 79%, a osvojio je i 57% poena na drugom servisu. Pogodio je 15 aseva i iskoristio četiri od 13 prilika za ‘break’. Hrvatski tenisač je imao 42 izravna poena, a Thiem samo 24. Čilić je napravio 26 neiznuđenih pogrešaka, a Thiem 18.

Marin je po šesti put ove sezone došao do četvrtfinala, a samo jednom se nije uspio probiti do polufinala. No, još uvijek čeka na svoje prvo finale u 2022.

Novak Đoković će meč drugog kola odigrati u četvrtak, a suparnik će mu biti Španjolac Pablo Andujar.