Cijene nafte porasle prema 82 dolara, u fokusu trgovaca potpora gospodarstvu

Autor:

epa10382692 Fuel tankers stand at a parking lot of the Gazprom Neft MNPZ Moscow Petroleum Refinery JSC in Moscow, Russia, 30 December 2022. Russian President Vladimir Putin banned Russian oil exports to countries that imposed price caps. Before, the European Union and G7 countries agreed on a price cap of 60 US Dollars per barrel of Russian tanker oil.  EPA/MAXIM SHIPENKOV

EPA/MAXIM SHIPENKOV

Cijene nafte porasle su u srijedu na međunarodnim tržištima prema 82 dolara, poduprte nadom da će središnje banke iskoristiti popuštanje inflacije za potporu posustalom gospodarstvu i zabrinutošću za opskrbu iz Rusije.

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila je viša za 1,48 dolara nego na jučerašnjem zatvaranju i iznosila je 81,58 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 1,35 dolara višoj cijeni, od 75,37 dolara.

Cijene su danas snažno oscilirale, balansirajući između zabrinutosti za svjetsko gospodarstvo i otvaranja Kine nakon tri godine strogih mjera suzbijanja covida 19.

Svjetska banka snizila je u utorak procjenu rasta svjetskog gospodarstva u ovoj godini na samo 1,7 posto, upozorivši da svijetu prijeti recesija. Među kočnicama gospodarske aktivnosti izdvojila je podizanje kamatnih stopa kako bi se obuzdala inflacija.

Visoki troškovi zaduživanja mogli bi izazvati recesiju koja bi smanjila potražnju za gorivom.

Američko bi gospodarstvo po SB-u trebalo gotovo stagnirati u ovoj godini, pritisnuto znatno višim troškovima zaduživanja, a kinesko bi trebalo porasti znatno slabije no što se do sada očekivalo zbog poremećaja koje je izazvao covid 19.

Pozornost se zato okrenula izvješću o inflaciji u SAD-u u prosincu koje će biti objavljeno u četvrtak. Nakon podneva prevladalo je mišljenje da će izvješće pokazati popuštanje inflacije, što bi značilo da bi središnja banka mogla ublažiti tempo podizanja kamatnih stopa.

“Kina bi se mogla snažno oporaviti, posebno uz potporu monetarne i fiskalne politike. Središnje banke mogle bi otkriti da imaju prostora za spuštanje kamatnih stopa ako se inflacija značajno smanji a gospodarstva kliznu u recesiju”, tumači Craig Erlam iz OANDA-e.

Slabija inflacija značila bi i slabiji dolar, a to bi moglo potaknuti potražnju za naftom jer bi ojačalo kupovnu moć kupaca s ostalim valutama.

Trgovce brine i opskrba iz Rusije.

“(Tome valja dodati i) rusku proizvodnju koja bi se mogla smanjiti zbog sankcija”, dodao je Erlam.

G7 ograničio je početkom prosinca cijenu ruske nafte na 60 dolara, zaprijetivši osiguravateljima i prijevoznicima sankcijama budu li pružali usluge za skuplje barele. Početkom veljače planiraju ograničiti i cijene ruskih naftnih derivata.

Rusija je pak poručila da neće prodavati naftu zemljama koje ograniče njezinu cijenu.

Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) odvojeno je objavila barel košarice nafte njezinih članica u utorak pojeftiio 50 centi, na 77 dolara.

OZNAKE: gospodarstvo, nafta

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.