Češka izbacila favoriziranu Nizozemsku i izborila četvrtfinalni duel s Danskom

epa09305916 Tomas Holes (2R) of the Czech Republic celebrates scoring the opening goal during the UEFA EURO 2020 round of 16 soccer match between the Netherlands and the Czech Republic in Budapest, Hungary, 27 June 2021.  EPA/Alex Pantling / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Alex Pantling / POOL

Danska je saznala suparnika u četvrtfinalu Europskog prvenstva koje se igra u četvrtak, 3. srpnja, u azerbajdžanskom Bakuu. Bit će to Češka koja je u Budimpešti slavila protiv Nizozemske rezultatom 0:2 (0:0).

Strijelci za Čehe su bili Tomaš Holeš u 68. i Patrik Schick u 80. minuti dvoboja, a Oranje je od 52. minute imalo igrača manje nakon što je izravni crveni karton dobio Matthijs De Ligt.

Već u 1. minuti Malen je ubačajem s lijeve strane na drugoj stativi tražio Wijnalduma koji je pobjegao češkoj obrani, no centaršut je bio prejak. Češka je nedugo potom uzvratila dalekometnim pokušajem Holeša koji je otišao iznad grede.

U 8. minuti nakon kombinacije iz kornera Blind je ubacio za De Ligt na drugoj stativi, ali on glavom nije uspio poslati loptu u mrežu. Da mu je to i uspjelo pogodak zbog zaleđa ne bi bio priznat.

Dumfries je u 13. minuti nakon proigravanja Malena pobjegao češkoj obrani te je došao do lopte prije vratara Vaclika, ali akciju je pratio Kalas koji je uspio blokirati njegov udarac. Pet minuta kasnije van Aanholt je s lijeve strane oštro ubacio u peterac, ali češka obrana čisti opasnost.

Češka je opasnu akciju složila u 22. minuti kada Švečik s desne strane na vrhu petercu pronalazi Součeka, ali on nije dobro zahvatio loptu glavom tako da udarac ne pogađa okvir gola Nizozemske.

Dumfries je u 32. minuti pripremio šansu za Malena koji se s desetak metara iskosa izborio za udarac, no loptu je u posljednji trenutak blokirao Čelustka.

Česi su odigrali odličnu akciju u 38. minuti kada je Masopust u pravom trenutku u priliku izbacio Baraka, a njegov udarac sa sedam metara u posljednji trenutak blokira De Ligt.

Minutu kasnije po desnoj strani prodire Dumfries koji je u petercu tražio Malena, a loptu nogom izbija Vaclik.

U drugoj minuti sudačke nadoknade Depay je pored dva igrača Češke odlično gurnuo loptu za van Aanholta koji s desetak metara iskosa iz zaleđa puca pored gola.

Usprkos terenskoj dominaciji Nizozemska u prvom poluvrijeme nije uspjela uputiti niti jedan udarac u okvir gola Češke što im se prvi put dogodilo na ovogodišnjem Euru.

Malen je u 52. minuti nakon odličnog solo prodora izbio u situaciju 1 na 1 s Vaclikom pri čemu se odlučio na dribling, no češki vratar izlazi kao pobjednik tog dvoboja. Bila je to najbolja prilika za Nizozemsku u dotadašnjem tijeku utakmice.

Nedugo kasnije na suprotnoj strani travnjaka De Ligt se poskliznuo dvadesetak metara od gola nakon čega ispred Schicka rukom hvata loptu, a ruski sudac Karasev mu je pokazao žuti karton. Tog mišljenja nije bio VAR koji ga je pozvao na pregled video snimke što je donijelo promjenu odluke i crveni karton za De Ligta.

Iz slobodnog udarca s dvadesetak metara iskosa potom je pucao Coufal, ali samo pogađa živi zid.

Kaderabek je u 64. minuti imao veliku priliku dovesti Češku u vodstvo nakon što je ostao zaboravljen na drugoj stativi poslije ubačaja Coufala, no u posljednji trenutak njegov udarac odličnom reakcijom je blokirao Dumfries.

Češka u vodstvo dolazi u 68. minuti. Iz slobodnog udarca s desne strane ubacio je Barak koji pronalazi Kalasa na drugoj stativi, a on glavom vraća loptu na prvu stativu odakle je Holeš šalje iza leđa Stekelenburga.

Souček je u 77. minuti okušao udarac iz daljine, no vratar Nizozemske nije imao problema obraniti njegov pokušaj.

Češka je vodstvo povećala u 80. minuti preko Schicka koji pogađa prvi kut nakon što ga je lijeve strane odlično uposlio Holeš. Za stasitog napadača bio je to već četvrti zgoditak na ovogodišnjem Europskom prvenstvu.

Češka je do konca susreta zadržala stečenu prednost nakon čega je moglo početi veliko slavlje njihovih navijača.