CERAR “Zabrinjava me šutnja Europske komisije”

Autor:

Ljubljana, 12.9.2016 - U sluèaju ponavljanja lanjske migrantske krize Slovenija više neæe dopuštati izvanredni humanitarni ulazak migranata nego æe strogo primjenjivati Schengenska pravila na granici s Hrvatskom, rekao je u ponedjeljak slovenski premijer Miro Cerar nakon sastanka s austrijskim kancelarom Christianom Kernom. Na slici Miro Cerar.
foto HINA/ STA/ Nebojsa Tejic/ ua

Slovenski premijer Miro Cerar u ponedjeljak je priopćio kako će njegova Vlada u četvrtak odlučiti o tužbi protiv Hrvatsje pred Sudom EU u Luksemburgu zbog neimplementiranja lanjske arbitražne presude o granici. Dodao je, prenosi Delo, kako je koalicija jednoglasna po tom pitanju. Cerar je najavio kako će u srijedu pozvati šefove svih parlamentarnih stranaka i obavijestiti ih o podnošenju tužbe.

“Slovenija je započela taj proces jer je bila uvjerena da je Hrvatska prekršiola ne samo međunarodno, nego i pravo Europske unije. Tužbu možemo podnijeti kao Vlada. Koalicija je jednoglasnapo pitanju tužbe. Jako me zabrinjava šutnja Europske komisije. Ona ne obavlja svoje dužnosti. Europska komisija je skrbnik ugovora. U ovom je slučaju politika prevladala nad zakonom”, rekao je Cerar dodajući kako je tužba spremna, samo je potrebno nekoliko dana da se prevede na strani jezik.

Ljubljana, 26.9.2017 – Slovenski premijer Miro Cerar u utorak je u parlamentu ponovio stajalište svoje vlade kako je provedba arbitražne presude o graniènom prijeporu s Hrvatskom pitanje poštovanja naèela “vladavine prava” te izrazio oèekivanje da æe u sporu Ljubljane i Zagreba posredovati Europska komisija.
foto HINA/ STA/ Bor Slana/ ua

Podsjetimo, Europska komisija danas je objavila kako je odlučila ostati po strani hrvatsko-slovenskog graničnog spora, da se neće očitovati na slovenski podnesak da Hrvatska krši pravo Europske unije neprovođenjem arbitražne odluke koju ne priznaje te rekla da dvije članice EU-a trebaju naći rješenje za spor u prijateljskom duhu.

“Članak 259 ne nalaže Europskoj komisiji zakonsku obvezu da objavi svoje izvješće. U prethodnih osam takvih slučajeva, Komisija je samo u četiri objavila izvješće. Ostajemo pri našoj već poznatoj poziciji da rješenje treba pronaći u našim dvjema članicama i Europska komisija ostaje spremna pomoći u tome”, izjavio je glasnogovornik Komisije Margiritis Schinas.

Dodao je da će Komisija nastaviti djelovati “kao pošteni posrednik” kako bi se došlo “do takvog prijateljskog rješenja”.Slovenija je 16. ožujka predala pismo Europskom komisiji s prijedlogom pokretanja tužbe protiv Hrvatske zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici te najavila da namjerava tužiti Hrvatsku na temelju članka 259 zbog nepoštivanja arbitražne odluke o granici. Prema proceduri, prije nego što jedna država članica pokrene postupak protiv druge članice prvo se mora obratiti Europskoj komisiji s takvim prijedlogom.

Zagreb, 29.05.2014 – Usmena rasprava o graniènom sporu Hrvatske i Slovenije pred Arbitražnim sudom u Den Haagu održat æe se od 2. do 13. lipnja, objavio je sud u èetvrtak. Zastave Republike Hrvatske, Republike Slovenije i Europske Unije.
foto FaH/ ds

S druge strane, Hrvatska je 17. travnja poslala pisano očitovanje Europskoj komisiji u kojemu odbacuje pritužbe Slovenije da krši pravo EU-a jer nije priznala niti provela arbitražnu odluku.

Hrvatski je sabor u srpnju 2015. jednoglasno donio zaključak kojim obvezuje hrvatsku vladu na pokretanje postupka za prestanak Sporazuma o arbitraži između vlade Republike Hrvatske i vlade Republike Slovenije, smatrajući da je proces arbitraže nepovratno kontaminiran djelovanjem slovenske strane.

Jedanaest mjeseci kasnije, u lipnju 2016. Arbitražni sud je utvrdio da je Slovenija povrijedila odredbe Sporazuma o arbitraži, ali je istodobno zaključio da Sporazum o arbitraži ostaje na snazi.

FaH

Arbitražni sud je 29. lipnja 2017. objavio svoj pravorijek kojim je većinu Savudrijske vale dodijelio Sloveniji te joj omogućio pravo prolaska na otvoreno more, ali ne teritorijalni dodir s otvorenim morem kako je očekivala. Nakon što je Hrvatska ustrajala u tome da ne priznaje odluku arbitražnog suda, Slovenija se odlučila na tužbu po članku 259 Ugovora o EU-u.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.