Čelnici EU u potrazi za jedinstvom nakon izlaska Velike Britanije

Autor:

epa05840440 A general view of leaders sitting around the table as they attend the European Union leaders summit in Brussels, Belgium, 10 March 2017.  European leaders will mainly focus on Brexit during the two-day summit after the European Council re-elected Donald Tusk as its president for a second term on 09 March 2017.  EPA/FRANCOIS LENOIR / POOL

Čelnici Europske unije zacrtali su u petak obrise zajedničkog sporazuma kojima teže premostiti razlike i dvojbe i pokazati jedinstvo bloka koji se Velika Britanija priprema napustiti.

Na summitu u Bruxellesu diplomati 27 zemalja članica pokušali su ostaviti po strani jučerašnji ružni prijepor s predstavnicima Poljske koji su se jedini usprotivili reizboru poljskog dužnosnika Donalda Tuska za predsjednika Europskog vijeća.

Zato su u petak predali suradnicima smjernice za izradu zajedničke deklaracije kojom će blok izraziti jedinstvo za dva tjedna. Deklaracija će biti potpisana u Rimu gdje će se svečano obilježiti 60. rođendan Rimskih ugovora kojima su 25. ožujka 1957. osnovani Europska ekonomska zajednica (EEZ) i Europska zajednica za atomsku energiju.

Poljsko protivljenje reizboru Tuska odraz je i rastućih nesuglasica između bogatog zapada i siromašnijeg istoka, nekada komunističkog bloka, piše Reuters. Dodaje da je u petak atmosfera bila bitno drukčija pa je tako poljska premijerka Beata Szydlo uložila mnogo truda da bude ljubazna i kooperativna nakon jučerašnjih kritika na račun EU.

Donald Tusk, koji je obećao da će pokušati raščistiti osobne razmirice sa sadašnjom (konzervativnom) vladom u Varšavi, rekao je u petak da je “stajalište konstruktivnije”, a ozračje “optimističnije”.

Poljska vlada rekla je ranije da EU djeluje “po njemačkom diktatu”. Njemačka kancelarka Angela Merkel smireno je na takve optužbe reagirala riječima “Ujedinjeni smo u raznolikosti”.

Suočeni s Brexitom, a riječ je o procesu koji bi britanska premijerka Theresa May trebala formalno početi do kraja ožujka, službeni Pariz i Berlin ističu da je jača i brža integracija EU jedini put u sigurnost i napredak čime će se suprotstaviti porastu antieuropskih nacionalista.

Poljska i druge članice istočne Europe protive se prijedlogu Europe dviju brzina prema kojemu bi neke zemlje napredovale brže, a druge sporije. Premijerka Szydlo rekala je novinarima da službena Varšava neće prihvatiti Rimsku deklaraciju kojom bi se Europa dijelila u dvije brzine.

Francuski predsjednik Francois Hollande i kancelarka Merkel, kao i predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker, naglasili su, međutim, da više suradnje pojedinih zemalja  u nekim područjima, ne znači stvaranje trajnih podjela kojima bi  neke druge države bile isključene.

Nekoliko diplomata iz bivših komunističkih zemalja, a među njima je Poljska najveća, rekli su da su njihovi čelnici zadovoljni prijedlogom da se u Rimsku deklaraciju unesu elementi o Europi “više brzina” i da će se ta izjava uravnotežiti jamstvima o jednakom postupanju prema svim zemljama.

Talijanski premijer Paolo Gentiloni, koji će biti domaćin proslave 60. godišnjice Rimskih ugovora rekao je da će dužnosnici sada pripremiti kratak nacrt. U njemu će se razraditi četiri prioriteta EU za iduće desetljeće: sigurnost, gospodarstvo, socijalna država i obrana.

Odluka Velike Britanije da izađe iz Europske unije ohrabrila je nacionaliste u drugim zemljama. Međutim, Juncker istaknuo je da ankete pokazuju jačanje javne potpore EU i poručio: “Brexit nije kraj. Žalim. Idemo dalje”.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)