Ćeliću imputiraju da je jurio zbog istrage provale u svoju kuću

Autor:

14.08.2019., Zagreb - U Amfiteatru Ravnateljstva policije odrzana konferencija za medije povodom zavrsetka sudjelovanja kineskih policijskih sluzbenika u projektu "Sigurna turisticka sezona 2019.". Zamjenik glavnog ravnatelja policije Josip Celic. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Ako su te tvrdnje točne ispalo bi da je Ćelić solirao radeći na slučaju u kojem je u sukobu interesa

Bivši zamjenik ravnatelja policije Josip Ćelić, prošloga tjedna pravomoćno oslobođen optužbe za vožnju 111 km/h iznad dopuštene brzine, dakle 166 km/h, u aferi koja već tjednima potresa sam vrh policijskog sustava, možda je ipak doista bio na nekoj vrsti tajnog zadatka kad ga je snimila kamera presretača, no kako Nacional doznaje, karakter tog zadatka možda je znatno bliži privatnom nego službenom. Ćelić je, kako tvrde upućeni izvori, tog 12. ožujka prošle godine u Briševu kraj Zadra zapravo nastojao razriješiti slučaj provale u svoju kuću u Karlovcu, koja se dogodila dva mjeseca ranije i u kojoj su provalnici otuđili javnosti nepoznatu količinu novca, oružja i zlatnog nakita, dok je on s obitelji bio na skijanju. Lokalni mediji još lani su objavili da „policija zna tko je provalio u kuću zamjenika glavnog ravnatelja policije Josipa Ćelića“ i da se radi o muškarcu upravo sa zadarskog područja. Do njegova identiteta navodno se došlo pomoću jedne videosnimke, no sumnjivi muškarac u tom trenutku već je bio u Njemačkoj.

Ako bi te tvrdnje bile točne, ispalo bi da je Ćelić solirao i provodio vlastitu istragu, što bi otvorilo niz novih pitanja u ovom slučaju jer je glavni ravnatelj policije Nikola Milina i u ponedjeljak ustrajao na tvrdnji da ništa nije znao ni o kakvom tajnom zadatku. Jutarnji list je tijekom vikenda objavio da se radilo o „pokušaju razrješenja kaznenog djela trgovine oružjem“, no pretpostavlja se da je zapravo bila riječ o oružju ukradenom iz njegove kuće. Tog dana zamjenik ravnatelja policije odradio je redovni kolegij u Zagrebu, a potom sjeo u privatni Audi i sam krenuo na put. Ondje ga je snimila patrola policijskog presretača u vožnji čak trostruko većoj od dopuštene, no o cijelom slučaju nije se znalo punih sedam mjeseci, sve dok u listopadu RTL nije objavio snimku vožnje, da bi tek sljedećeg dana načelnik Prometne policije u Zadru uputio prekršajni nalog. Ćelić je potom podnio zahtjev za razrješenje s funkcije, a kao kolateralna žrtva pao je i načelnik Policijske uprave krapinsko-zagorske, kojega je tri dana prije Ćelića presretač također uhvatio u znatnom prekoračenju brzine. „Poslali smo jasnu poruku da ćemo uvijek stati iza policijskih službenika, ali da ćemo također, kad se napravi greška, reagirati onako kako nalažu propisi“, rekao je tada ministar unutarnjih poslova Davor Božinović na zajedničkoj konferenciji za novinare s ravnateljem policije Milinom.

Istovremeno, USKOK je objavio da je protiv dvojice bivših zapovjednika zadarske postaje prometne policije, koji su taj predmet držali u ladici, pokrenuo istragu zbog zloupotrebe položaja. Provjeravale su se i tvrdnje da je Ćelić kao zamjenik ravnatelja pokušavao stornirati prekršajni postupak, budući da je potvrđeno da je neposredno nakon prekršaja imao komunikaciju sa šefom zadarske policije, no internom kontrolom MUP-a to se navodno nije utvrdilo. Svejedno su zato pokrenuti postupci i protiv policajaca koji su predmet držali u ladici, ali i onih koji su snimku presretača navodno dostavili medijima. Ustanovljeni su propusti ukupno petorice policajaca u ovom slučaju – no ne i samog Ćelića, koji u neobičnom slijedu događaja na Prekršajnom sudu u Zadru biva oslobođen optužbe za prebrzu vožnju „jer je ustanovljeno da je bio na službenom zadatku“. Javnost je bila isključena iz tog dijela postupka jer bi se time navodno ugrozila sama istraga, a simptomatično je da policija – koja je podnijela prekršajnu prijavu – na koncu nije na njoj ustrajala i nije uložila žalbu na oslobađajuću presudu.

Glavni ravnatelj policije Milina u ponedjeljak nije znao obrazložiti tu nelogičnost. U policijskim krugovima poprilično su konsternirani takvim razvojem događaja: iskusni kriminalisti upozoravaju da je gotovo nemoguće da zamjenik ravnatelja policije u privatnom automobilu odlazi na navodni tajni službeni zadatak na drugi kraj države, a da nitko od njegovih nadređenih o tome nema pojma jer je i u tom slučaju naprosto morao postojati nalog. Također, upozoravaju da bi vrh policije morao javno objasniti zašto je u ovom slučaju sustav pokleknuo i nije podnesena žalba na presudu Ćeliću, ali i da bi sutkinja Prekršajnog suda u Zadru u spisu morala imati konkretne dokaze o o njegovu navodnom tajnom zadatku. Ćeliću bliski izvori, pak, u medije nastoje progurati tezu da je u ovom slučaju riječ o njegovoj eliminaciji iz kruga kandidata za ravnatelja policije, jednom u budućnosti.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.