CANNES 2. DAN: Borba za prava žena u Cannesu i lezbijki u Keniji

Autor:

Svaki veliki filmski festival mora izazivati političku ili neku drugu kontroverzu, a to se, očekivano, u Cannesu dogodilo već u srijedu, drugog dana festivala. Konferenciju za novinare održala je ekipa filma „Everybody Knows“ – redatelj Asghar Farhadi te glumci Javier Bardem i Penelope Cruz. „Everybody Knows“ dobio je vrlo dobre ali ne i odlične kritike, a kako je Farhadi Iranac onda je logično da je komentirao status drugog iranskog redatelja čiji se film ove godine natječe za Zlatnu palmu, a to je Jafar Panahi. Panahi od 2010. godine ne smije napuštati svoju zemlju, kažnjen je jer su njegovi filmovi „propaganda protiv Islamske republike“. Farhadi je rekao kako mu je teško u situaciji u kojoj je on u Cannesu, a Panahi nije, dodajući kako se nada da će Iran dopustiti Panahiju da dođe u Cannes na premijeru svog novog filma „Three Faces“. Što se tiče zaljubljenog para Bardem – Cruz, oni su prvi puta glumili zajedno još 1992. godine u filmu „Šunka šunka“, a sada je Penelope Cruz pohvalila kako su njih dvoje dobili jednak honorar za ovaj film.

Pored političke kontroverze u srijedu smo dobili i ponešto seksualnih odnosno homoseksualnih kontroverzi. U srijedu je prikazan francuski film „Sorry Angel“ koji se natječe za Zlatnu palmu, a koji se odvija 1993. godine. U središtu je homoseksualni par u kojem je stariji ljubavnik HIV pozitivan. Film je manje seksualno eksplicitan, a više filozofski nastrojen. Daleko kontroverzniji je film „Rafiki“, prvi ikada film iz Kenije koji se prikazuje na festivalu u Cannesu. Ne natječe se za Zlatnu palmu već se prikazuje u sporednoj, ali iznimno utjecajnoj, sekciji Un Certain Regard (Izvjestan pogled). Film nije izazvao posebne kontroverze u Cannesu ali jest u Keniji gdje je zabranjen za prikazivanje. Naime, radi se o lezbijskoj ljubavnoj priči dvije mlade djevojke a nadležno cenzorsko tijelo u Keniji zaključilo je kako film „legitimizira homoseksualizam što je u suprotnosti sa zakonom u Keniji“.Naime, u Keniji je svaki oblik homoseksualnosti zabranjen zakonom. Kenijiski predsjednik Uhuru Kenyatta nedavno je izjavio kako prava homoseksualaca nisu važna narodu Kenije te da to nije pitanje ljudskih prava već pitanje tradicije i kulture kod Kenijaca.

Cannes je prvog dana gotovo obilježio jedan smrtni slučaj i to nikog drugog do čuvenog redatelja Terryja Gilliama, poznatog po filmovima „Brazil“, „Kralj ribara“, te serijala Monty Python. Naime, nakon 18 godina mučenja, pokušaja i neuspjeha, Gilliam je konačno završio svoj film „The Man Who Killed Don Quixote“. Film će imati premijeru zadnjeg dana festivala i kada je Gilliam mislio da je time konačno došao kraj svim njegovim mukama, došlo je do novih komplikacija. Naime, portugalski producent Paulo Branco prije dvoje godine dogovorio se s Gilliamom da će mu financirati ovaj film. Usprkos dogovoru, Gilliam tvrdi da nije dobio ni euro od Branca, te je našao nove producente. Kada je objavljeno da će Gilliamov film imati premijeru u Cannesu, Branco je skočio na noge tvrdeći da on ima prava na taj film i da se film ne smije prikazati u Cannesu bez njegovog odobrenja. Cijela stvar je završila na sudu u Parizu koji je rekao da će u srijedu objaviti odluku o tome tko je vlasnik prava na film „The Man Who Killed Doy Quixote“. U utorak, dan prije donošenja odluke, Gilliamu je pozlilo, doživio je lakši moždani udar, i mnogi su se zabrinuli što će se dogoditi s ovim 77-godišnjim američkim redateljem. Ipak, brzo se oporavio, a u srijedu je pariški sud odbio tužbu Branca tako da će se film ipak premijerno prikazati na zatvaranju festivala u Cannesu.

Očekivano, svakog dana u Cannesu spominju se prava žena u filmskoj industriji. Iako Cannes slavi 71. rođendan, samo je jedan film koji je režirala žena osvojio Zlatnu palmu. Radi se o Jane Campion i njezinom filmu „Piano“ iz 1993. godine. Još prošle godine rekla je da jedva čeka novu redateljicu čiji će film osvojiti Zlatnu palmu, prije dvije godine bila je uvjerena da će film njemačke redateljice Maren Ade „Toni Erdmann“ osvojiti tu nagradu, ali ništa od toga. Jane Campion i dalje je jedina je žena koja je osvojila Zlatnu palmu.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.