CANNES 1. DAN: Bitno je vidjeti film, a ne biti viđen

Autor:

epa06720042 Javier Bardem and Penelope Cruz arrive for the screening of ‘Everybody Knows’ (Todos Lo Saben) and the Opening Ceremony of the 71st annual Cannes Film Festival in Cannes, France, 08 May 2018. Presented in competition, the movie opens the festival which runs from 08 to 19 May.  EPA/CLEMENS BILAN

Ovogodišnji, 71. po redu filmski festival u Cannesu, koji je u utorak otvoren filmom
„Everybody Knows“ iranskog redatelja Asghara Farhadija, biti će upamćen po mnogočemu.
Kao nikada do sada primjetan je manjak američkih filmova, kao nikada do sada primjetan je manjak redatelja koji su osvajali nagrade na prethodnim festivalima u Cannesu, ali njihovi novi filmovi nisu na račun minulog rada u konkurenciji za Zlatnu palmu, kao nikada do sada svi se pitaju – kakav će to biti festival u Cannesu bez Harveya Weinsteina? Kao nikada do sada, čak dva redatelja čiji se filmovi natječu za Zlatnu palmu neće doći u Cannes jer su lišeni slobode u matičnim zemljama. Osim toga, kao nikada do sada, potpuno je zabranjeno fotografiranje selfija na crvenom tepihu. Svi poznavatelji situacije na i oko festivala u Cannesu složni su u jednom – ovogodišnji festival temelji se na nevjerojatno hrabrim odlukama umjetničkog direktora festivala Thierryja Fremauxa.

Krenimo od početka, festival u Cannesu prilikom biranja 21 filma koji konkuriraju za Zlatnu
palmu uvijek se vodio time da su pola pozvanih filmovi proslavljenih autora koji su već
osvajali nagrade u Cannesu. Ove godine Fremaux je postupio suprotno. Nema novih filmova Xaviera Dolana, Mikea Leigha i Jacquesa Audiarda, da spomenemo samo neke. Umjesto toga, Fremaux je uvrstio u kompeticiju čak 10 canneskih debitanata dok još tri filma dolaze od autora koji tek po drugi puta konkuriraju za Zlatnu palmu. Ujedno, srezao je broj američkih filmova. Dok su prethodnih godina tri do četiri filma bili u konkurenciji za Zlatnu palmu, ove godine ih je samo dva – BlacKkKlansman redatelja Spikea Leeja i Under the Silver Lake redatelja Davida Roberta Mitchella. Ujedno, dva redatelja sigurno neće doći u Cannes na premijere svojih filmova koji konkuriraju za nagrade, a to su Rus Kirill Serebrennikov i Iranac Jafar Panahi. Prvi je režirao film „Leto“, ali se nalazi u pritvoru od prošlog ljeta jer je navodno utajio državnih gotovo milijun eura namijenjenih kulturi, iako neki tvrde da je završio iza rešetaka jer je kritičan prema Putinu i njegovom režimu. Drugi, Panahi, je redatelj filma „Three Faces“, ali mu je 2010. godine oduzeta putovnica i ne smije napuštati Iran jer, kažu vlasti, svojim radovima sramoti vlastitu državu.

epa06719984 Kristen Stewart, Cate Blanchett and Martin Scorsese attend the Opening Ceremony of the 71st annual Cannes Film Festival, in Cannes, France, 08 May 2018. The festival runs from 08 to 19 May. EPA/SEBASTIEN NOGIER

Nagrade će filmovima dijeliti žiri na čijem je čelu glumica Cate Blanchett. U trenutku kada je objavljeno njezino ime, počelo se pričati kako je glumica odabrana za to mjesto zbog euforije oko #MeToo pokreta. Naravno, neki će se složiti s time, neki neće, ali činjenica je da je Cate Blanchett tek četvrta žena koja je u ovom stoljeću odabrana za predsjednicu žirija u Cannesu. S druge strane, #MeToo pokret nastao je na temeljima svega što je započeto s otkrićem o seksualnom nasilju filmskog producenta Harveya Weinsteina koji je festival u Cannesu često tretirao kao svoju igračku. Filmovi koje je on producirao ili distribuirao morali su biti prikazani u Cannesu, on je dovodio svoje glumce i glumice u Cannesu, a bio je i jedan od glavnih organizatora amFAR-a u Cannesu, humanitarne večere na kojoj se prikupljao novac za borbu protiv AIDS-a. Svake godine na toj večeri prikupilo bi se između 20 i 30 milijuna dolara i to tako što su brojni glumci i celebrity osobe za basnoslovne novce prodavali nešto iz svoje privatne kolekcije. Ove godine, amFAR večera održava se 17. 5. i svi se pitaju kako će izgledati bez Weinsteina.

U svemu tome odabir novog filma Asghara Farhadija „Everybody Knows“ za čin otvorenja
festivala uopće ne iznenađuje. Farhadi je dva puta osvajao Oscara za najbolji film na
neengleskom jeziku, drugi puta je to bilo s izvrsnim filmom „Trgovac“ koji je prije dvije
godine u Cannesu osvojio dvije nagrade – za najbolji scenarij i mušku ulogu. „Everybody
Knows“ je njegov drugi filmski izlazak iz Irana. Radi se o psihološkom trileru nastalom u
španjolskoj produkciji u kojem glavne uloge glume Javier Bardeim i Penelope Cruz. Ono što
je sve zanimalo jest kako će se u noći otvorenja poštivati zabrana selfija na crvenom tepihu
koja je obznanjena prije nešto više od mjesec dana. Naime, Fremaux je još prije tri godine
rekao da zabranjuje selfije, ali ga nitko nije slušao. Sada je najavio kako će osobi koja se
odluči na selfije na crvenom tepihu biti zabranjen ulaz u dvoranu jer „U Cannesu ste da bi
vidjeli filmove, a ne da bi bili viđeni“. I doista, nitko se u noći otvorenja nije usudio kršiti tu
odluku, a oni koji su dobili pozivnicu u koverti su dobili i letak upozorenja o zabrani selfija.
Odjednom su oni koji su se redovno fotkali na crvenom tepihu u Cannesu podržali ovu odluku poput glumice Rosario Dawson i celebrity persone Paris Hilton. Potonja je ispalila i prvu glupost na festivalu kada je rekla da podržava zabranu selfija jer „nikada ne znate hoće li neka osoba izvući mobitel ili neko oružje“. Ona nema pojma koliko su rigorozne kontrole na ulazu na crveni tepih, ona ih sigurno ne prolazi već ulazi bez ikakve provjere. Kada bi bilo moguće, bilo bi bolje da se zabrani dolazak Paris Hilton u Cannes.

Dean Sinovčić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.