Butler promašio tricu za veliki preokret, Tatum, Brown i Smart odveli Boston u finale

epa09954323 Miami Heat forward Jimmy Butler (L), defends Boston Celtics forward Jayson Tatum (R), during the second half of Game 1 of the NBA Eastern Conference Finals series between the Miami Heat and the Boston Celtics at FTX Arena in Miami, Florida, USA, 17 May 2022.  EPA/RHONA WISE  SHUTTERSTOCK OUT

EPA/RHONA WISE

Boston je s 100-96 pobijedio Miami u sedmoj utakmici finala Istočne NBA konferencije i prošao u veliko finale gdje će za titulu igrati protiv Golden Statea. Bila je ovo za Boston prva gostujuća pobjeda u sedmoj utakmici doigravanja nakon 1974. godine a za to su najzaslužniji Jayson Tatum, Jaylen Brown i Marcus Smart koji su skoro identično sudjelovali u 74 koša – tri četvrtine svih koševa Celticsa. Tatum je zabio 26 (šut 9/21) uz deset skokova i šest asistencija dok su Brown (8/15, po šest skokova i asistencija) i Smart (8/22, devet skokova, pet asistencija) zabili po 24 koša i tako zajedno činili trio koji je odveo Celticse u finale.

I Miami, koji je šutirao 6/30 za tri koša, je imao svoj trio s 75 koševa: Jimmy Butler je igrao svih 48 minuta i zabio 35 (13/24) uz devet skokova, Bam Adebayo zabio je 25 (12/21) i uzeo 11 skokova a Kyle Lowry 15 (4/12) i sedam skokova.

Boston je vodio kroz cijelu utakmicu, početkom druge četvrtine imali su +17, sredinom trećeg perioda imali su +14 a na 3:35 prije kraja bilo je 98-85. Heat tada radi seriju 11-0, dolazi na 98-96 i nakon promašaja Smarta kreće u napad 18 sekundi prije isteka vremena a Butler iz dotrčavanja nakon samo dvije sekunde promašuje tricu za prelazak u vodstvo. Smart je zatim stavio oba bacanja za 100-96 a do kraja Strus je neuspješno dva puta pokušao pogoditi tricu.