Britanija razmatra “niz mjera” protiv Irana nakon zapljene tankera

Autor:

epa07728740 A handout picture released by Tasnim News Agency shows British flagged oil tanker Stena Impero in Bandar Abbas Anchorage in southern Iran, 20 July 2019. Iranian Revolutionary Guard Corps (IRGC) claims to have seized the Stena Impero at the Strait of Hormuz with 23 crew on board. Stena Bulk has issued a statement that the vessel had been 'approached by unidentified small crafts and a helicopter during transit of the Strait of Hormuz'.  EPA/Tasnim News Agency HANDOUT  HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

EPA/Tasnim News Agency

Britanija razmatra niz mjera, uključujući i sankcije protiv Irana kao odgovor na eskalirajući spor koji je nastao zbog zapljene tankera u Hormuškom tjesnacu.

“Razmotrit ćemo niz mogućnosti”, kazao je britanski ministar obrane Tobias Ellwood na pitanje o mogućnosti uvođenja sankcija Iranu.

Britanski ministar vanjskih poslova Jeremy Hunt ranije je odbacio mogućnost vojne akcije protiv Teherana, no prijetio je “ozbiljnim posljedicama”, izražavajući pritom solidarnost sa Sjedinjenim Državama.

Po nepotvrđenim medijskim izvješćima zamrzavanje iranske imovine jedna je od opcija, no ministarstvo vanjskih poslova tu je informaciju odbilo komentirati.

Iranski Čuvari revolucije u petak su objavili da su zaustavili i zaplijenili tanker Stena Impero te da su ga priveli u Bandar Abas, na što je Velika Britanija osudila “opasan” čin i pozvala britanske brodove da ne plove tim strateškim morskim prolazom u kojemu su zaredali incidenti.

Od 23 člana posade tankera u vlasništvu švedskog brodara, 18 je indijskih državljana, među njima kapetan, objavio je Iran. Službena Manila navodi da su ostali trojica ruskih pomoraca te po jedan Latvijac i Filipinac.

EU je u subotu izrazio “veliku zabrinutost” zbog zapljene britanskog tankera u Hormuškom tjesnacu te upozorio na opasnost  “nove eskalacije”.

“U ionako napetoj situaciji ovakav tijek događaja povećava opasnost nove eskalacije i potkopava napore koji se u ovom času poduzimaju radi rješenja sadašnje krize”, dodaje diplomatska služba EU-a u priopćenju.

EU poziva sve na suzdržanost kako bi se izbjegle nove napetosti te poručuje da se “sloboda plovidbe mora poštovati u svim vremenima”. Ranije u subotu i vlade Njemačke i Francuske pozvale su Iran da oslobodi naftni tanker.

Sjedinjene Države već su u petak osudile nasilne metode Irana, a u subotu objavile da američki nenaoružani izviđački zrakoplov u međunarodnom zračnom prostoru iznad Hormuškog tjesnaca prati stanje nakon iranske zapljene britanskog tankera te da je u stalnom kontaktu s američkim brodovima u tom području.

Ranije je iranska službena novinska agencija IRNA, pozivajući se na vojni izvor, prenijela da je tanker isključio lokator, ignorirao upozorenja Čuvara revolucije i plovio pogrešnim smjerom. Novinska agencija Fars je, pozivajući se na službene izvore, izvijestila da je tanker sudjelovao u nesreći s iranskim ribarskim brodom te je ignorirao njihove pozive u pomoć.

Vlasnik tankera, tvrtka Stena Bulk, odgovorio je da je tanker “u cijelosti poštivao sve propise o plovidbi, kao i međunarodne propise”.

Odnosi između Washingtona i Teherana pogoršali su se prošle godine kad je američki predsjednik Donald Trump odbacio međunarodni sporazum o ograničavanju iranskog nuklearnog programa postignut 2015. i uveo sankcije protiv Irana koje su naštetile gospodarstvu te zemlje.

Hormuškim tjesnacem prolazi trećina svjetske sirove nafte koja se prevozi morskim putem, a Iran je zbog napetosti sa Sjedinjenim Državama koje su mu obnovile sankcije već dao naslutiti da bi mogao zatvoriti taj strateški prolaz.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.