Britanija korača prema Brexitu sa zakonom o povlačenju iz EU-a

Autor:

epa05877014 An European Union flag  during a demonstration against Brexit outside the Houses of Parliament in London, Britain, 29 March 2017. British Prime Minister Theresa May made a statement to Parliament officially triggering Article 50 formally begining Britain's departure from the European Union. Theresa May has signed the letter giving official notice under Article 50 of the Lisbon Treaty, which was delivered to European Council president Donald Tusk by the British ambassador to the EU, Sir Tim Barrow  on 29 March 2017.  EPA/ANDY RAIN

Britanska vlada predstavila je u četvrtak nacrt zakona o prekidu političkih, financijskih i zakonodavnih veza Velike Britanije s EU-om, važan korak prema Brexitu ali i korak koji će biti pod budnim okom oporbe.

Tzv. Repeal Bill središnji je dio vladina plana da Britanija 2019. izađe iz Unije, prekidajući nakon više od 40 godina sudjelovanje Londona u donošenju europskih zakona i dokidajući sporazum kojim je Britanija postala članica 1972.

Prolazak ili pad zakona u parlamentu mogao bi odlučiti o sudbini premijerke Therese May. Izbori koje je sazvala prošloga mjeseca donijeli su joj manju parlamentarnu većinu od one koju je imala ranije i oživjeli raspravu o prirodi izlaska iz Unije.

“Radi se o jednom od najvažnijih zakona koji se ikada našao u parlamentu, ključnom za postupak našeg izlaska iz EU-a”, priopćio je ministar za Brexit David Davis.

Objava zakona prvi je korak u dugačkom zakonodavnom procesu i u četvrtak se ne očekuje nikakva formalna rasprava u parlamentu. Parlamentarni izvori kazali su da će rasprava o zakonu najvjerojatnije početi tek u rujnu, nakon ljetne stanke.

Zakon će biti pod stalnim povećalom kako bi se vidjelo na koji način vlada namjerava provesti složen i dugotrajan postupak prijenosa europske pravne stečevine.

Zakon daje ovlasti ministrima, uz odobrenje parlamenta, da poprave zakone kako bi osigurali da funkcioniraju i nakon što se prenesu u britansko zakonodavstvo.

Laburistička stranka najavila je da će glasati protiv zakona ako ne ispuni šest uvjeta, uključujući prava radnika.

Pozorno će ga motriti i britanske tvrtke koje su posljednjih godinu dana, otkako su Britanci s 52 posto ‘za’ i ’48’ posto protiv glasali za Brexit, pokušavali doznati kako će promjene utjecati na njihovo poslovanje.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)