‘BRIGA O KARIJERAMA’ 2019.: Orbánovi prijatelji uz blagoslov Šukerova HNS-a pri NK Osijeku osnovali kućnu agenciju koju FIFA zabranjuje

Autor:

03.08.2017., stadion Gradski vrt, Osijek - Druga utakmica 3. pretkola UEFA Europske lige, NK Osijek - PSV Eindhoven. Ivan Mestrovic, Davor Suker, Lorinc Meszaros. r"nPhoto: Davor Javorovic/PIXSELL

Davor Javorovic/PIXSELL

Objavljeno u Nacionalu br. 1083, 25. siječanj 2019.

Nacional je istražio zašto Viktor Orbán i mađarska država preko posrednika, nakon 56 milijuna eura uloženih u nogometne klubove u Slovačkoj, Srbiji, Rumunjskoj i Ukrajini, žele financijski zagospodariti i osječkim nogometnim prvoligašem čiji je suvlasnik Orbánov prijatelj Lőrinc Mészáros

Vodstvo Nogometnog kluba Osijek, odnedavno u potpunom vlasništvu kapitala povezanog s državom Mađarskom i tamošnjim poduzetnicima vrlo bliskima predsjedniku Viktoru Orbánu, koncem 2018. godine osnovalo je tvrtku naziva ANKOS d.o.o. s namjerom da se “brine o karijerama bivših, sadašnjih i budućih igrača”, kako je objasnio predsjednik tog kluba Ivan Meštrović. Po njegovim riječima, u stvarnosti se radi o kućnoj menadžerskoj agenciji, no takav potez predstavlja ozbiljno kršenje osnovnih pravila Svjetske nogometne federacije (FIFA) i niza propisa koji reguliraju sukob interesa. Potvrdu za to Nacional je dobio od brojnih stručnjaka iz sfere nogometa, posebno onih dobro upućenih u sportsko pravo, dok u samom NK Osijeku nisu bili voljni razgovarati na tu temu i čak su odbili odgovoriti na konkretna, pismeno postavljena pitanja.

Aktiviranje tvrtke ANKOS upravo u trenutku kada se javno spekulira o transferu mladih nogometaša iz tog kluba, čije se cijene u ovom prijelaznom roku navodno kreću od nekoliko stotina tisuća do nekoliko milijuna eura, zasad nije naišlo ni na kakvu reakciju Hrvatskog nogometnog saveza (HNS), koji se posljednjih godina vrlo blagonaklono ponaša prema većini poteza osječkog prvoligaša. No, kako je Nacionalu potvrđeno, FIFA će idućih tjedana i mjeseci pomno promatrati sve kadrovske i financijske poteze te nije isključeno da će vrlo brzo reagirati ako se najavljene transakcije ovim putem doista i ostvare. U njenom Pravilniku o radu s posrednicima izričito stoji da je i klubovima i igračima zabranjeno angažiranje službenih osoba te su one potom i eksplicitno navedene: od članova raznih odbora i komisija, preko sudaca i pomoćnih sudaca te trenera i pomoćnih trenera do “svih ostalih osoba odgovornih za stručna, medicinska i administrativna pitanja FIFA-i, konfederaciji, savezu, ligi ili klubu, kao i osoba koje su dužne postupati po pravilnicima FIFA-e”. U Osijeku su učinili upravo to – tvrtku ANKOS osnovala je udruga Škola nogometa NK Osijek, njezin direktor je glavni klupski skaut Marin Skender, a sva tri pravna subjekta imaju istu adresu, Wilsonova 2 u Osijeku. Predsjednik i suvlasnik kluba Ivan Meštrović ujedno je i predsjednik Škole nogometa, a o planovima novoosnovane tvrtke javno je govorio pa je stoga evidentno da se radi o poslovnom pothvatu s njegovim autorstvom.

“Mi ćemo se kroz tu agenciju baviti i vraćanjem naših odbjeglih sinova koji su iz ovog ili onog razloga, na ovaj ili onaj način, rekao bih uglavnom nekompetentnošću bivših uprava koje su se bavile poslovima koje ne razumiju i ne znaju, otišli iz naše sredine. Radili smo mi to i dosad, ali sad ćemo, da tako kažem, raditi institucionalno. Agencija će svim našim igračima, bivšim, sadašnjim i budućima, biti dobri duh i odgovorno tvrdim da su njezina vrata otvorena svima, i onima koji su dosad uspjeli u karijeri i onima koji nisu. To je naša kućna agencija, uvjeren sam da će itekako biti korisna. ANKOS je klupska agencija koja će voditi karijere naših igrača i voditi brigu prije svega o našoj djeci, svima koji su na bilo koji način prošli ili prolaze kroz naš klub”, kazao je Meštrović u prošlotjednom razgovoru za Sportske novosti.

Osnivanje agencije ANKOS u dramatičnom je raskoraku s osnovnim pravilima FIFA-e kojima je cilj zaštititi klubove i prije svega igrače od često pogubnog utjecaja raznih posrednika i menadžera, a HNS šuti

Premda naizgled logičan, ovaj potez u dramatičnom je raskoraku s osnovnim pravilima FIFA-e kojima je cilj zaštititi klubove i prije svega igrače od često pogubnog utjecaja raznih posrednika i menadžera, a upravo u idućem razdoblju najavljuju se još stroži propisi. Hrvatski nogometni savez posljednjih godina postupa upravo suprotno – prije tri godine ukinuo je obvezu licenciranja posrednika prilikom transfera pa se oni danas službeno registriraju nakon svakog obavljenog posla. “Dakle, odredbe su jasne: FIFA i njen sud CAS ne definiraju pojam kluba kao strogo pravnu osobu, nego u to uključuju kompletan njegov identitet – od grba, stadiona, omladinskih škola, povezanih društava i slično. NK Osijek svakako može osnovati svoju tvrtku, no preko nje ne bi smio obaviti nijedan transfer niti na nju vezati svoje sadašnje i buduće igrače. FIFA djeluje u preko 200 država i nema ni vremena ni kapaciteta baviti se lokalnim nijansama. Upozorena je na ovaj problem i sigurno će reagirati”, kazao je za Nacional jedan od vodećih hrvatskih stručnjaka za sportsko pravo, koji pored toga na redovitoj bazi surađuje s FIFA-om. U Hrvatskoj udruzi Nogometni sindikat (HUNS), koja se posljednjih godina istaknula u zaštiti prava nogometaša, također su konsternirani ovim potezom NK Osijeka. “Pravilnik o radu s posrednicima kristalno je jasan. Sve informacije koje imamo zasad su nam poznate samo na neslužbenoj razini, no toplo se nadamo da one nisu točne. Ako je to istina, radi se o eklatantnom sukobu interesa”, kazao je za Nacional Mario Jurić iz HUNS-a.

Ipak, u Osijeku se ne obaziru na takve primjedbe i već su objavili da su prvi klijenti novoosnovane menadžerske agencije postali kapetan prve momčadi Mile Škorić i vratar Mirko Malenica, koji su nakon toga obnovili svoje ugovore s klubom i potpisali ugovore koji vrijede do 2022. godine.

Problematično postupanje oko tvrtke ANKOS d.o.o. tek je dio nejasnoća koje se vezuju uz poslovanje osječkog nogometnog prvoligaša još od njegove pretvorbe i privatizacije prije dvije godine: dok je s jedne strane klub spašen od stečaja i stabiliziran, pa je i rezultatski napredovao, s druge strane pojavio se niz indicija i dokaza da se radi o projektu direktno povezanim s Viktorom Orbánom i mađarskom državom te se rađaju sumnje u motive takvih ulaganja. Orban je opsesivno zainteresiran za nogomet i gotovo svi čelnici prvoligaških klubova u toj zemlji su ili oligarsi bliski vladi ili visoki dužnosnici njegove stranke Fidesz. Posebnu pažnju i financijska sredstva posvetio je susjednim državama i sredinama u kojima živi značajniji broj pripadnika nacionalne manjine pa je preko Mađarskog nogometnog saveza i fonda Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt ondje dosad darovao najmanje 56 milijuna eura. Među tim sredinama, pored onih u Slovačkoj, Srbiji, Rumunjskoj i Ukrajini, našao se i hrvatski Osijek.

‘NK Osijek može osnovati svoju tvrtku, no preko nje ne bi smio obaviti nijedan transfer niti na nju vezati svoje sadašnje i buduće igrače. FIFA će sigurno oštro reagirati’, kaže stručnjak za sportsko pravo

Početkom 2016. godine taj klub zajednički su kupili lokalni poduzetnik blizak Branimiru Glavašu, Ivan Meštrović, i njegov mađarski partner vrlo blizak Orbánu, Lőrinc Mészáros. Vlasnička struktura nedavno je promijenjena i, po istraživanju tjednika Novosti, danas tvrtka NK OS d.o.o. ima 68,87 posto vlasničkog udjela, slijedi Mészáros s 18,67 te Ivan Meštrović s 11,54 posto. Vlasnik tvrtke NK OS d.o.o. osnovane 2016. godine je Ferenc Sakalj, još jedan partner mađarsko-hrvatskog dvojca i Meštrovićev bivši poslovni partner. U Hrvatskoj, navodi se, on predstavlja tvrtku Mirno more, koju je 2007. osnovao Vladimir Duriš iz Slovačke, čiji je vlasnik osam godina kasnije postala firma Mészáros és Mészáros.

Ove godine novi vlasnik Mirnog mora postao je Talentis Group Zrt., a Sakalj je ostao na direktorskoj poziciji. Između ostalog, navode Novosti, Mirno more je suvlasnik vinograda na Ugljanu, no uvidom u katastar otkriveno je da se upravo tamo nalazi vila u kojoj je 2016. godine navodno napadnut nogometaš Ivan Rakitić, što se kasnije pokazalo netočnom informacijom.

Mađarska ulaganja u NK Osijek dosad su se odvijala upravo preko udruge Škola nogometa, formalnog osnivača tvrtke ANKOS d.o.o., kojoj je dvije godine zaredom iz državnih ili paradržavnih fondova proslijeđeno po nešto više od tri milijuna eura. Pretpostavlja se da će po istom principu biti financirana i gradnja stadiona vrijednog 35 do 40 milijuna eura, no taj podatak nije potvrđen jer NK Osijek zasad odbija odgovoriti tko je uopće formalni investitor i jesu li napokon izdane sve dozvole potrebne za njegovu gradnju. Pokušaj stavljanja svih menadžerskih poslova s igračima pod istu kapu stoga se može promatrati s dvije strane: s prve, moguće je da se radi o novim previranjima na toj sceni, gdje su itekako aktivni i utjecajni upravo osječki nogometni posrednici, dijelom formalno i neformalno povezani s viđenijim pripadnicima hrvatskog kriminalnog podzemlja. S druge strane, pak, moguće je da se tek dovršava projekt strateškog mađarskog penetriranja u hrvatski nogomet.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.