Brexit neće utjecati na europsku perspektivu zapadnog Balkana

Autor:

epa05148259 French President Francois Hollande (R) and German Chancellor Angela Merkel (L) prepare for their meeting at the Prefecture in Strasbourg, France, 07 February 2016. Hollande, Merkel and European Parliament President Martin Schulz are meeting for talks in Strasbourg on the eve of Merkel's visit to Ankara, Turkey, as part of her bid to curb migration to Europe.  EPA/PARTICK SEEGER / POOL MAXPPP OUT

– Izlazak Velike Britanije iz Europske unije ne bi trebao dovesti u pitanje europsku perspektivu zemalja zapadnog Balkana, izjavili su u ponedjeljak u Parizu njemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsjednik Francois Hollande.

“Odluka Velike Britanije ništa nije promijenila u tom pogledu, a to je ono čega se te zemlje pribojavaju”, izjavila je Merkel nakon završetka trećeg summita o zapadnom Balkanu.
U Parizu su se u ponedjeljak okupili čelnici šest zemalja Europske unije i šest zemalja zapadnog Balkana, na 3. summitu Berlinskog procesa, koji je pokrenut prije dvije godine kako bi se zemlje jugoistočne Europe kroz regionalnu suradnju na konkretnim projektima približile Europskoj uniji. Riječ je nastavku procesa koji je počeo sastankom 28. kolovoza 2014. u Berlinu, a godinu dana poslije, 27. kolovoza 2015. summit je održan u Beču. U okviru tog procesa predviđeno je održavanje pet takvih summita do 2018. godine. Berlinski proces nastavak je procesa Brdo-Brijuni, koji su 2013. godine pokrenule Hrvatska i Slovenija.
Domaćin summita, francuski predsjednik Hollande potvrdio je da Brexit “ni na koji način ne dovodi u pitanje” obveze koje je EU preuzela prema zemljama jugoistočne Europe.
Tijekom sastanka, šest zemalja zapadnog Balkana potpisale su Ugovor o osnivanju Regionalnog ureda za suradnju mladih (RYCO). Taj Ured imat će sjedište u Tirani, polovicu njegova proračuna financirat će šest zemalja potpisnica, a drugu polovicu međunarodne financijske institucije te Europska komisija.
Inicijativa je pokrenuta na ideju premijera Srbije i Albanije na summitu u Berlinu 2014., a godinu dana poslije u Beču je dogovoreno stvaranje toga ureda.
Suradnja mladih na Balkanu zamišljena je po uzoru na Francusko-njemački ured za suradnju mladih (OFAJ), koji je formiran 1963. kako bi se promicalo pomirenje kroz suradnju mladih te po uzoru na Erasmus, program razmjene studenata u Europskoj uniji.

OZNAKE:

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)