Brani li vam doista zakon da u restoran ili pizzeriju uđete sa psom?

Autor:

Ilustracija Pixabay

Bit će ovo, očito, još jedna sezona u kojoj će se svi vlasnici kućnih ljubimaca u Hrvatskoj, a posebno turisti sa psima, naslušati nebuloza o tome gdje se u Hrvatskoj smije, a gdje ne smije sa psom.

Postoji li doista zakon koji na razini zemlje brani da se sa psom uđe u restoran, kako se taj zakon zove i kojim je to točno člankom propisano?

Kolike su kazne?

Oduzmu li ti odmah psa, a hotelu automatski smanje kategoriju?

Dobiješ li zabranu posjeta destinaciji na pet godina?

Od Državnog inspektorata došao je odgovor iz kojeg je posve jasno da zaposleni na recepciji diljem Jadrana gostima govore gluposti, piše Jutarnji list.

Ne, ne postoji zakon koji bi ljudima branio da sa psom uđu u restoran, nego se postojeći propisi odnose samo na ograničenja uvođenja životinja u prostore gdje se hrana priprema – kao što je to, uostalom, zabranjeno i ljudima koji u tim prostorima nisu zaposleni.

Što kaže zakon?

“Sukladno odredbama Zakona o hrani i Zakona o higijeni hrane i mikrobiološkim kriterijima za hranu, nije dozvoljen ulazak životinja u prostore u kojima se hrana priprema i prodaje kao što su trgovina, kuhinje, radni dijelovi u ugostiteljskim objektima poput šanka i slično”, kažu u Inspektoratu, no dodaju kako je država jedinicama lokalne samouprave prepustila mogućnost reguliranja ulaska životinja u ostale prostore ugostiteljskog objekta kao što je to prostor za usluživanje hrane.

Dakle, ne postoji zakon koji bi branio da se sa psima odnosno kućnim ljubimcima uđe u restoran, nego je eventualno moguće da takva odluka bude donesena na razini jedinice lokalne samouprave, a većina njih, na sreću, nije išla u zabranu dovođenja kućnih ljubimaca u prostore restorana, nego uglavnom navode kako je to zabranjeno u onim slučajevima u kojima je vlasnik objekta odlučio zabraniti ulazak psu.

Iz Prijatelja životinja pojašnjavaju:

“Zakon koji bi vlasnicima pasa zabranio ulazak u restoran s kućnim ljubimcem doista ne postoji” te napominju kako trenutačno nemaju informaciju ni da bi u Hrvatskoj postojala jedinica lokalne samouprave koje bi to izrijekom zabranila.

“Naime, time bi bila u sukobu s važećim zakonima koji omogućuju dodatnu regulaciju, ali ne i zabranu. Sve se rješava regulacijom, u kojem dijelu, pod kojim uvjetima, na koji način se kućne ljubimce može dovoditi u određene prostore. Mnogi ugostitelji naglašavaju da su pet friendly i time dobivaju dodatne posjetitelje”, poručili su te pojasnili kako bi hoteli koji se smatraju pet friendly trebali pronaći način da gostima s kućnim ljubimcima omoguće pristup pojedinim zajedničkim dijelovima objekta.

“S obzirom na to da smo turistička zemlja, trebali bismo znatno više razviti pet friendly ugostiteljstvo, što je u drugim europskim državama već desetljećima potpuno normalno”, rekli su.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.