Božićno primirje: Bio je to dan kad je nogomet pobijedio rat

Autor:

Unknown author/Wikimedia Commons

Njemački i saveznički vojnici davne 1914. godine nakratko su odbacili oružje i zaboravili na ‘Veliki rat’, kako su u to vrijeme zvali 1. svjetski rat, te na Božić odigrali nogometnu utakmicu.

Stravične scene i monstruozna oružja poput bacača plamena i bojevih otrova, strojnica koje ispaljuju po 500 metaka u minuti i tenkova, od kojih su mnogi bili prvi put korišteni baš te godine, vojnike je ispunilo strahom. Iako je rat trajao samo pet mjeseci, već je poginulo milijun vojnika.

Na Badnjak su se rovovima proširile božićne pjesme, a neki su okitili i drvca. “Sretan Božić!”, dovikivali su engleskom njemački vojnici, a Škoti u savezničkoj vojci odgovarali bi im istom mjerom na njemačkom. Bili su toliko blizu jedni drugima da su se mogli jasno čuti.

Govorilo se tada da bi za Božić moglo doći do primirja. “Je li to to?”, pitali su se vojnici. Drugi su vjerovali da se radi o zamci. Na božićno jutro dočekalo ih je sunce, a prvi njemački vojnik ustao je i krenuo hodati ničijom zemljom, prostorom između rovova zaraćenih strana. Uskoro mu se pridružilo još vojnika. Britanski snajperisti gledali su ih kroz nišan, ali nisu zapucali jer vojnici nisu bili naoružani.

I Britanci su tada izašli iz svojih rovova i krenuli prema neprijateljim. Susreli su se s Nijemcima točno na sredini ničije zemlje, iako još potreseni i zbunjeni, rukovali su se, oprezno se smješkajući.

Uskoro su razmijenili i poklone. Dijelili su sve ono što im se našlo pri ruci – od cigareta, gumbi za kapute, vojniih deserata… U tom trenu prestali su biti neprijatelji i postali su samo – ljudi. To područje ničije zemlje bilo je prekriveno leševima jnihovih suborac, pa su ih prenijeli kako bi ih mogli ispratiti na posljednji počinak. Kad su obavili taj mučan zadatak, netko od okupljenih se sjetio nogometa.

Svaki potez popraćen je ovacijama i pljeskom, netko bi bio mislio da se igra finale Svjetskog prvenstva. Vjerujemo da nitko od okupljenih nije želio da ta utakmica završi. Tko je pobijedio? Nijemci tvrde da su oni, Britanci, pak, navode da su oni bili pobjednici. No, prema nekim zapisima, tog je dana odigrano nekoliko utakmica.

Božićno primirje ostat će upamćeno kao simbol ljudskosti i dokaz da zajedništvo može spriječiti i prekinuti rat, barem nakratko. Pokazuje i kakvu snagu ima nogomet, ta najvažnija sporedna stvar na svijetu.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.