Boško Šutalo strijelac u debiju, Dinamo uvjerljivo ‘odradio posao’ protiv Istre na Maksimiru

29.07.2022., stadion Maksimir, Zagreb - SuperSport Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, GNK Dinamo - NK Istra 1961.  Photo: Igor Soban/PIXSELL

Igor Soban/Pixsell

U drugoj utakmici programa 3. kola SuperSport HNL-a Dinamo je pred 3 393 gledatelja na Maksimiru rezultatom 4-1 (2-0) svladao Istru 1961 i tako nastavio s maksimalnim učinkom na početku ligaške sezone. ‘Zeleno-Žuti’ su pak u tridesetom okršaju s ‘Plavima’ na Maksmiru upisali 27. poraz (uz to su tri puta odigrali neriješeno).

Ante Čačić je u današnji dvoboj ušao sa šest izmjena u početnoj postavi u odnosu na 0-1 slavlje nad Shkupijem u Ligi prvaka, a svoj debi danas je upisao i Boško Šutalo koji je uz (za hrvatske prilike) veliku odštetu odštetu (3-4 milijuna eura) stigao ovo ljeto iz Atalante.

Upravo je mladi stoper bio ‘zvijezda večeri’ s obzirom na to da je u svom debitantskom nastupu stigao do prvijenca poentiravši na ubačaj Petrea Bočkaja iz prekida u 32. minuti igre. Domaćine je u vodstvo golom s bijele točke u 11. minuti doveo Mislav Oršić.

U drugom poluvremenu je Bočkaj u 80. pogodio za 3-0, a za konačnih 4-1 Mahir Emreli u 88., dok je jedini pogodak za goste postigao Alžirac Monsef Bakar koji je također večeras debitirao pogotkom.

Prvi do kraja izveden dolazak u posljednju trećinu vidjeli smo na isteku 8. minute kada su na ubačaj Moharramija s desne strane u sredini u petercu na loptu zakasnila trojica ‘Plavih’ igrača.

Samo minutu poslije je Iranac ponovno u glavnoj ulozi. Ovaj put se sa svoje strane napada sjurio u šesnaesterac i lijepom varkom natjerao Marina na kontakt, što je sudac Igor Pajač odmah okarakterizirao dovoljnim za najstrožu kaznu. Siguran izvođač s bijele točke za vodstvo Dinama bio je Oršić koji je loptu poslao snažno u desni kut vrata. Dvadesetdevetogodišnjaku je to bio drugi ligaški pogodak u aktualnoj sezoni, ukupno 73. u 210. prvoligaških nastupa u dresovima Intera i Dinama.

Dinamo je igrao vrlo strpljivo nakon stečenog vodstva i (dojam je) mirno kontrolirao događanja na terenu iako je Istra u ovom periodu imala vremena za duže posjede. Vrlo blizu povećanja rezultatske razlike Dinamo je bio u 19. minuti kada je po oduzetoj lopti Oršić povukao i okončao kontru. Lijepim dodavanjem iz sredine prvo je otvorio Menala desno u prostor, a zatim u 4na4 situaciji mirno u sredini na petnaest metara dočekao loptu i udarcem iz prve u trku pucao tik pored desne vratnice.

29.07.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, GNK Dinamo – NK Istra 1961. Photo: Igor Soban/PIXSELL

Do povećanja prednosti aktualni prvak je stigao nakon prekida u 32. minuti. Bočkaj je lijevom nogom metar od desnog ruba terena ubacio savršeno precizno na suprotnu stranu u peterac gdje je u punom trku glavom u padu za prvijenac u debitantskom nastupu za Dinamo zabio 22-godišnji Boško Šutalo.

Garcijina momčad konačno se nešto konkretnije do posljednje trećine probila u dva navrata u periodu od 35. do 37. minute igre, Livaković je dvaput morao reagirati, nešto konkretnije na pokušaj Kadušića s petnaest metara, ali bilo je to tek zagrijavanje za reprezentativnog vratara.

Period bez ikakvih konkretnih događanja u posljednjim trećinama prekinuli su gosti u 44. minuti igre, također iz prekida. Marin je ‘lukavo’ prevario obranu domaćina i proigrao desno u prostor

Bolje su se u igri prema naprijed ‘Zeleno-Žuti’ kretrali pred kraj prvog dijela, a takav pristup donio nam je minutu poslije još jedno veliko uzbuđenje na domaćoj polovici. Gostujući Petković (Vinko) je u 45. minuti na ubačaj s desne strane napada pobjegao pažnji Dilavera i Moharramija te atraktivno petom iza leđa prebacio Iranca i natjerao ga na rušenje s leđa na rubu šesnaesterca. Pajač je nakon vrlo brze audio provjere s drugim pomoćnim (Jakšić) svirao kazneni udarac smatrajući da se prekršaj dogodio unutar šesnaesterca. Dvominutnom VAR provjerom je ispravno utvrđeno da je kontakt bio van šesnaest metara.

Već u četvrtoj minuti nadoknade taj prekid je izveo Mlinar te pucao dobro u gornji lijevi kut, ali ipak malo iznad okvira Livakovićevih vrata.

29.07.2022., stadion Maksimir, Zagreb – SuperSport Hrvatska nogometna liga, 3. kolo, GNK Dinamo – NK Istra 1961. Petar Bockaj

Drugi dio otvoren je promjenom Čačića Ante, umjesto Ademija na travnjak je poslao Mišića. Puležani su već nakon četrdesetak sekundi igre kvalitetno probili po desnoj strani napada, ali na dobar ubačaj Hujbera u dobroj situaciji nije u sredini na vrijeme stigao Barišić.

Ni drugo poluvrijeme u ovom razdoblju nije bilo pretjerano sadržajno prilikama. U 52. minuti je nakon velike pogreške Perkovića pod pritiskom Menala i Baturine potonji došao u posjed i sjurio se lijevo do dvanaest metara, ali 19-godišnji stoper gostiju pravovremenim je uklizavanjem odbio loptu u korner i time se iskupio za nastalu situaciju.

38-godišnji Garcia se u 57. minuti odlučio na svoje prve poteze, umjesto Žgombe i Galilee na teren je poslao Caseresa i Duvnjaka. S obzirom da su i dalje obje momčadi vrlo teško dolazile do završnica sljedeće spomena vrijedno jest to da je na isteku 60. minute još tri promjene odradio i Čačić. Dilavera, debitanta strijelca Šutala i ozljeđenog Menala zamijenili su Ristovski, Lauritsen te Anotnio Marin.

Moharrami je u 68. minuti ubačajem sa svoje napadačke pozicije uspio pronaći natrčalog Oršića lijevo na rubu peterca, ali njegov pokušaj udarca nije bio dobar te je lopta otišla daleko od okvira Majkićevih vrata.

Digao je Dinamo tempo igre u ovom periodu, nakon još jednog ubačaja usamljenog Moharramija u 72. minuti je u odličnoj poziciji za pogodak bio Baturina, ali 19-godišnjak je lijevo s osam metara nečuvan promašio čitav okvir vrata.

Dvije minute poslije u završnici kontre Baturina igra lijevo u prostor prema Drmiću kojem je to ipak bilo previše iskosa da bi pogodio okvir i ugrozio Majkića. Dvadesetdvogodišnji vratar gostiju u 75. minuti se iskazao velikom obranom. Još jednom su u igri s posljednjom linijom gosti napravili veliku pogrešku, Drmić je to iskoristio i sjurio se do dvanaest metara u jedan na jedan s Majkićem koji je izašao kao pobjednik obranivši mu nogom udarac u svoj donji lijevi kut.

Napadi ‘Plavih’ nastavili su se nizati kao na traci. U 76. minuti je u velikoj prilici nakon ubačaja Bočkaja s lijeve strane napada desno na rubu peterca bio Marin, ali on glavom pogađa gredu!

U 80. minuti dominacija se Dinamu isplatila, Baturina je odradio odličan posao u samom začetku akcije koja je preko okomitog dodavanja Mišića za Oršića rezultirala njegovim ‘prosljeđivanjem’ lopte u prostor za Bočkaja koji je s lijevog ruba peterca pogodio prvi kut za 3-0 Dinama i svoj ovosezonski prvijenac, ukupno 20. pogodak u 196. S/HNL nastupu.

Zaprijetila je tri minute poslije Istra. Caseres je u završnici kvalitetno proigrao Bakrara u šesnaestercu, ali njegov udarac od bloka je odbijen u korner. Ipak, upravo iz tog ubačaja iz kuta gosti stižu do svog jedinog pogotka danas. Dvadesetjednogodišnji Alžirac je na dodavanje Duvnjaka pobjegao je pažnji Mišića u sredini i mirno glavom s ruba peterca u 84. minuti matirao Livakovića za 3-1 i svoj prvijenac u debiju za ‘Zeleno-Žute’.

Uzbudljiva završnica na Maksimiru nastavila se svega minutu poslije. Oršićev udarac s trinaest metara nakon prodora po lijevoj strani napada je odbijen u korner. Nakon kratke kombinacije poslije ubačaja iz kuta lopta se odbila do Ivanušeca čiji je dalekometni pokušaj obranio Majkić, a odbijenu loptu u mrežu pospremio Emreli, ali opravdano mu taj pogodak nije priznat zbog zaleđa.

Konačnih 4-1 Dinamo je postavio u 88. minuti kada je pogrešku Mlinara iskoristio Baturina i oduzeo mu posjed i izbacio Emrelija desno u jedan na jedan s Majkićem, 25-godišnji Azerbajdžanac mirno je riješio situaciju prebacivši vratara.

Dinamu u utorak slijedi gostovanje u Bugarskoj kod Ludogoreca u okviru 3. kola kvalifikacija za Ligu prvaka, a zatim u sljedećem kolu gostuje u Varaždinu. Istra će u 4. kolu u Puli biti domaćin Osijeku, a program 3. kola nastavlja se sutrašnjim okršajem upravo Varaždina i Hajduka s početkom u 21 sat.