Bologna – Juventus 1-2

epa05993782 Arsenal's Alex Oxlade-Chamberlain (L) in action against Chelsea's Victor Moses (R) during the English FA Cup final between Arsenal FC and Chelsea FC at Wembley in London, Britain, 27 May 2017.  EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA EDITORIAL USE ONLY. No use with unauthorized audio, video, data, fixture lists, club/league logos or 'live' services. Online in-match use limited to 75 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications.

Nogometaši Juventusa slavili su u posljednjem kolu Talijanske lige kod Bologne s 2-1, pa se sada mirno mogu pripremati za finale Lige prvaka u subotu.

Bologna je povela preko Saphira Sliti Taidera (52), za Juve je izjednačio Paulo Dybala (70), da bi u četvrtoj minuti sudačke nadoknade mladi Moise Kean donio torinskoj momčadi pobjedu. Marijo Mandžukić je igrao od 59. minute.

U drugoj utakmici Atalanta je u Bergamu golom Alejandra Gomeza u 52. minuti pobijedila Chievo s 1-0.