Bolivijski predsjednik podržao osnivanje litijskog OPEC-a. Imaju tone neiskorištenih rezervi

Autor:

06.05.2018., Zagreb - Litij ionske baterije. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL"n

Ilustracija: Slavko Midzor/PIXSELL

Bolivijski predsjednik Luis Arce izjavio je da je voljan zajedno s drugim latinoameričkim zemljama osmisliti jedinstvenu politiku za litij koja će koristiti njihovim gospodarstvima, podupirući prijedlog meksičkog predsjednika o ‘litijskom OPEC-u’.

Procjenjuje se da Bolivija ima 21 milijun tona neiskorištenih rezervi litija, najviše u svijetu, na slavnim ravnicama na jednom kraku ‘litijskog trokuta” koji zatvaraju oni u Čileu i Argentini.

“Moramo biti ujedinjeni i suvereni na tržištu, sa cijenama koje rade u korist naših gospodarstava, a jedan je od načina, kako je predložio (meksički) predsjednik Andres Manuel Lopez Obrador, razmišljanje o nekoj vrsti litijskog OPEC-a”, rekao je u četvrtak Arce u govoru u La Pazu.

Cilj je pozicionirati Boliviju, Čile, Argentinu i Peru “kao potencijalne promicatelje novih oblika skladištenja energije koja će omogućiti da se prevlada uporaba fosilnih goriva”, rekao je bolivijski predsjednik.

Potražnja za litijem, koji se koristi u punjivim baterijama za električne automobile i za elektroniku, gurnula je krajem prošle godine cijenu tone tog metala na oko 85.000 dolara.

Najveći je proizvođač litija u svijetu američka rudarska tvrtka Albermarle koja posluje u sjevernom Čileu. Američke tvrtke poput Liventa spremne su argentinskim litijem opskrbljivati BMW.

Drugi je proizvođač litija u svijetu čileanski SQM-a, u kojem oko 24 posto vlasničkog udjela drži kineska korporacija Tianqi Lithium. Kineski div za baterije CATL i Ganfeng Lithium također povećavaju svoj udio u Latinskoj Americi, tumači Reuters.

OZNAKE: litij, litijski opec

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.