Bogdanović, Zubac i Šarić doveli Hrvatsku do važne pobjede

Hrvatska muška košarkaška reprezentacija u susretu je 5. kola skupine D prvog kruga kvalifikacija za odlazak na Svjetsko prvenstvo koje će se održati u Kini sljedeće godine kao gost u Trstu svladala Italiju sa 78-72 (21-24, 20-15, 24-13, 13-20).

Hrvatska je do vrlo važne pobjede u Trstu stigla uz pomoć trojice svojih NBA igrača, Bojana Bogdanovića, Darija Šarića i Ivice Zupca. Najbolji je bio Bogdanović koji je postigao 26 koševa, Zubac je dodao 12, a Šarić 9 uz 9 skokova. U sastavu Italije Pietro Aradori je ubacio 15, a Christian Burns i Awudu Abass po 14 poena.

Nakon izjednačenog prvog poluvremena ključnom se pokazala treća četvrtine u kojoj je Hrvatska odličnom obranom uspjela dolaziti do laganih koševa u napadu kojima je pobjegla na 15 poena prednosti (65-50). Sedam minuta prije kraja bilo je najvećih 16 razlike za Hrvatsku (73-57), no tada je uslijedio pad u igri naše reprezentacije pa su Talijani minutu i pol prije kraja smanjili na 76-70. Srećom, tada su i Talijani propustili nekoliko napada za dodatno smanjenje razlike.

Mogla je Hrvatska i lakše do pobjede, no Bogdanović je netipično za njega promašio oba slobodna bacanja 34 sekunde prije kraja pa je Aradori nakon skoka u napadu smanjio na 76-72 22 sekunde prije isteka vremena. Srećom, Zubac je potom bio precizan s linije slobodnih bacanja i postavio konačnih 78-72.

Ranije u četvrtak Nizozemska je na svom terenu svladala Rumunjsku sa 77-52.

Kolo pije kraja na vrhu skupine je Italija s omjerom pobjeda i poraza 4-1, slijede Nizozemska, Hrvatska i Rumunjska sa po 2-3.

U posljednjem kolu u nedjelju Hrvatska će gostovati kod Rumunjske u Cluju od 18 sati, dok će istovremeno Nizozemska ugostiti Italiju u Groningenu.

U drugi krug kvalifikacija plasirat će se tri prvoplasirane reprezentacije iz skupine.