Blinken kaže da bi Kina Rusiji mogla dati oružje

Autor:

epa10475162 US Secretary of State Antony Blinken speaks during  the the 59th Munich Security Conference (MSC) in Munich, Germany, 18 February 2023. More than 500 high-level international decision-makers meet at the 59th Munich Security Conference in Munich during their annual meeting from 17 to 19 February 2023 to discuss global security issues.  EPA/ANNA SZILAGYI

EPA/ANNA SZILAGYI

Kina razmatra davanje Rusiji oružja i streljiva za rat u Ukrajini, rekao je američki državni tajnik Antony Blinken.

Blinken je rekao  da kineske tvrtke već pružaju “nesmrtonosnu podršku” Rusiji – a nove informacije sugeriraju da bi Peking mogao pružiti “smrtonosnu podršku”. Ova eskalacija bi značila “ozbiljne posljedice” za Kinu, upozorio je. Kina je demantirala izvješća da je Moskva zatražila vojnu opremu.

Kineski predsjednik Xi Jinping saveznik je ruskog predsjednika Vladimira Putina i tek treba osuditi rusku invaziju – no nastojao je ostati neutralan u sukobu i pozvao je na mir. Kinesko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je da neće prihvatiti “upiranje prstom” i “prisilu” od strane SAD-a na odnose s Rusijom.

Blinken je rekao da je tijekom sastanka izrazio “duboku zabrinutost” zbog “mogućnosti da  Kina pruži smrtonosnu materijalnu podršku Rusiji”. “Do danas smo vidjeli da kineske tvrtke… pružaju nesmrtonosnu podršku Rusiji za upotrebu u Ukrajini. Zabrinutost koju sada imamo temelji se na informacijama koje imamo da razmatraju pružanje smrtonosne podrške”, rekao je. Nije pojasnio koje je informacije SAD dobio o potencijalnim planovima Kine. Kad su ga pitali da odgovori što SAD vjeruje da bi Kina mogla dati Rusiji, rekao je da bi to prvenstveno bilo oružje, kao i streljivo.

SAD je sankcionirao kinesku tvrtku zbog navodnog dostavljanja satelitskih snimaka Ukrajine plaćeničkoj Wagner grupi, koja Rusiju opskrbljuje tisućama boraca.

Blinkenje rekao da “naravno, u Kini zapravo nema razlike između privatnih tvrtki i države”. Ako bi Kina opskrbila Rusiju oružjem, to bi izazvalo “ozbiljan problem za nas i naše odnose”, dodao je.

Odnosi između Washingtona i Pekinga već su bili loši nakon što su SAD početkom veljače oborile navodni kineski špijunski balon. Obje su strane razmijenile ljutite riječi, no podjednako se činilo da im je neugodno zbog incidenta i činilo se da su spremne nastaviti dalje.

Ali ako bi Kina isporučila oružje za pomoć ruskim snagama u Ukrajini, onda bi se američko-kineski odnosi mnogo ozbiljnije pogoršali.

Čini se da je Blinkenovo upozorenje jasno osmišljeno da Kinu odvrati od toga. Blinken je također rekao da su SAD zabrinute zbog toga što Kina pomaže Rusiji da izbjegne zapadne sankcije osmišljene da osakate rusko gospodarstvo. Kineska trgovina s Rusijom raste, a to je jedno od najvećih tržišta ruske nafte, plina i ugljena.

Članice NATO-a, uključujući SAD, šalju razno oružje, streljivo i opremu u Ukrajinu, uključujući tenkove. Prestali su razmišljati o slanju borbenih zrakoplova, a  Blinkena ne zanima hoće li SAD pomoći drugim zemljama u opskrbi zrakoplovima. “Bili smo vrlo jasni da se ne bismo trebali fiksirati ili fokusirati na bilo koji određeni sustav naoružanja”, rekao je.

Ipak je rekao da Zapad mora osigurati da Ukrajina ima ono što joj je potrebno za potencijalnu protuofenzivu protiv Rusije “u nadolazećim mjesecima”. Rusija trenutno pokušava napredovati u istočnim regijama Ukrajine, gdje su se odvijale neke od najžešćih borbi u ratu.

Wang je u subotu u Münchenu rekao da Kina “nije stajala besposleno niti je bacala ulje na vatru” ukrajinskog rata, izvijestio je Reuters.
Kina će objaviti dokument u kojem će iznijeti svoje stajalište o rješavanju sukoba, rekao je Wang. U dokumentu bi se navodilo da se mora poštivati ​​teritorijalni integritet svih zemalja, rekao je. “Predlažem da svi počnu mirno razmišljati, posebno prijatelji u Europi, o tome kakve napore možemo poduzeti da zaustavimo ovaj rat”, rekao je gospodin Wang. Dodao je da postoje “neke snage koje naizgled ne žele da pregovori uspiju, niti da rat što prije završi”, ali nije rekao na koga misli.

Kineski predsjednik, Xi, trebao bi održati “mirovni govor” na godišnjicu ruske invazije na Ukrajinu u petak, 24. veljače, prema talijanskom ministru vanjskih poslova Antoniju Tajaniju. Tajani je za talijanski radio rekao da će govor g. Xija pozvati na mir bez osuđivanja Rusije, izvijestio je Reuters.

Tijekom sastanka, gospodin Blinken i gospodin Wang također su razmijenili oštre riječi o sve dubljem sporu oko navodnog kineskog špijunskog balona koji je oboren iznad SAD-a. Blinken rekao je tijekom sastanka da se SAD neće “zalagati ni za kakvo kršenje našeg suvereniteta” i rekao da se “ovaj neodgovorni čin više nikada ne smije dogoditi”.

Blinken rekao je za CBS da su druge nacije zabrinute zbog onoga što je on nazvao kineskim “programom balona za nadzor” na pet kontinenata.

Wang je u međuvremenu nazvao ovu epizodu “političkom farsom koju su proizvele SAD” i optužio ih da “koriste sva sredstva da blokiraju i potisnu Kinu”. Kina je demantirala da je poslala špijunski balon, piše BBC.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.