BiH migrante više neće moći prebacivati i smještati bez suglasnosti županijskih i lokalnih vlasti

Autor:

epa06691957 Refugees who arrived to Turkey eat and have rest along a route to the west in Erzurum, Turkey, 25 April 2018. The Turkish government has deported at least 7,000 Afghan refugees back to Kabul recently, according to the Interior Ministry's General Directorate of Migration Management. Nearly 20,000 refugees fleeing Afghanistan, Pakistan and Bangladesh have arrived in Turkey through illegal means over the past three months, as the country is a transit country for migrants to reach Europe.  EPA/ERDEM SAHIN

Hrvatski član BiH Predsjedništva Dragan Čović susreo se u četvrtak s premijerima i ministrima unutarnjih poslova županija s hrvatskom većinom u Federaciji BiH te je tom prigodom zaključeno kako se migrante više neće moći prebacivati i smještati bez suglasnosti županijskih i lokalnih vlasti, nakon što je prošloga tjedna eskalirala politička kriza s migrantima nakon njihovog izmještanja iz Sarajeva u Mostar.

“Svaki nezakoniti postupak, bez obzira tko ga dogovarao, ne može biti važeći bez suglasnost županijskih i gradskih vlasti”, navodi se u priopćenju dostavljenom iz Čovićeva ureda. Također se navodi da je problem ilegalnih imigranata potrebno riješiti na razini države Bosne i Hercegovine uz “koordinaciju svih državnih, entitetskih, županijskih i lokalnih tijela vlasti”.

Na sastanku je dogovoreno da županijska policijska tijela koordinirano i zajednički djeluju sukladno zakonima i ustavu, kako bi se ukupnim postupanjem s migrantima upravljalo na najbolji mogući način.

“Sigurnosna situacija na području svake županije je isključivo županijska nadležnost sukladno važećim zakonima, uz maksimalno uvažavanje propisa i zakona o ljudskim pravima”, navedeno je na sastanku hrvatskog člana Predsjedništva BiH s premijerima i ministrima unutarnjih poslova županija s hrvatskom većinom.

Prošloga tjedna ministarstvo sigurnosti BiH je premjestilo migrante iz kampa u središtu Sarajeva u Izbjeglički centar kod Mostara, što je naišlo na otpor lokalnih, Hercegovačko-neretvanskih vlasti (HNŽ) koje su uputile policiju i spriječile ulazak na područje ove županije. Nakon niza nervoznih reakcija državnog ministra sigurnosti Dragana Mektića i optužbi da se radi o državnom udaru vlasti HNŽ-a, oni su ipak propušteni u Izbjeglički kamp Salakovac kod Mostara. Zamjenik predsjedatelja Vijeća ministara Vjekoslav Bevanda tada je ustvrdio da državna vlada nije odobrila prebacivanje migranata.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.