Bidenovi stručnjaci iz američkog Ministarstva domovinske sigurnosti u Hrvatskoj provode posljednje provjere uoči službenog ukidanja viza

Autor:

Pixsell

DJELATNICI MINISTARSTVA DOMOVINSKE SIGURNOSTI u Hrvatskoj provjeravaju koliko su naši sustavi otporni na cyber kriminal, a osebno ih zanima sustav biometrijskog izdavanja dokumenata s kojima će hrvatski građani ulaziti u SAD

Djelatnici Ministarstva domovinske sigurnosti Sjedinjenih Američkih Država stigli su u Hrvatsku prošloga tjedna kako bi se na licu mjesta uvjerili ispunjava li Hrvatska i posljednje potrebne uvjete za ukidanje viza za ulazak u tu državu. Nacional je doznao da su u Hrvatsku stigli djelatnici zaduženi za provjeru tzv. cyber sigurnosti cjelokupnog hrvatskog sustava, a prije svega ih zanima sustav biometrijskog izdavanja dokumenata s kojima će hrvatski građani u budućnosti ulaziti u SAD. Američki stručnjaci provjeravat će koliko su hrvatski sustavi otporni na kibernetske napade te koliko su sigurni od potencijalnih manipulacija i falsificiranja službenih dokumenata poput putovnica ili osobnih iskaznica. Američki stručnjaci provest će u Hrvatskoj oko tjedan dana, a ako budu zadovoljni viđenim, bit će uklonjena i posljednja prepreka odluci američke vlade o ukidanju viza. Po prvim informacijama, dojmovi Amerikanaca su vrlo pozitivni pa se može očekivati da vize budu ukinute već na jesen, kao što je to bilo najavljivano početkom ove godine. Međutim, moguće je da zbog situacije s koronavirusom dođe i do kratkotrajne odgode, koja ipak ne bi trebala biti pretjerano velika.

Prema ranijim najavama iz hrvatskog Ministarstva unutarnjih poslova, sve je već trebalo biti spremno, i to ograničavanjem mogućnosti zlouporabe sustava e-Građani prilikom izdavanja putovnica i postignutom operativnošću razmjene podataka i stopostotne povezanosti nacionalne Jedinice za informacije o putnicima sa zračnim prijevoznicima. Da je suradnja s Hrvatskom dobra, potvrdili su i iz američkog veleposlanstva, iz kojeg kažu da američka i hrvatska vlada nastavljaju odličnu suradnju u pogledu ispunjavanja uvjeta za sudjelovanje u Programu izuzeća od viza te dodaju:

“Djelatnici američkog Ministarstva domovinske sigurnosti borave ovdje, radeći s partnerima hrvatske vlade na unaprjeđenju zajedničkih ciljeva i adresiranju preostalih tehničkih i programskih uvjeta. Međuljudske veze između SAD-a i Hrvatske su ‘robusne i dalekosežne’, a djelatnici Veleposlanstva fokusirani su na dodatno jačanje tih veza.”

Veliki posao oko ukidanja viza odradio je i bivši američki veleposlanik u Hrvatskoj Robert Kohorst. PHOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Posjet američkih stručnjaka zapravo predstavlja i posljednji korak prema trajnom ukidanju viza, nakon što je Hrvatska uspjela spustiti stopu odbijenica na manje od tri posto. I dok se ukidanje viza često povezivalo sa stopom odbijenica, paralelno su tekli intenzivna komunikacija i rad na zadovoljavanju strogih sigurnosnih kriterija. Tako je i MUP posljednjih godina intenzivno surađivao s američkim Ministarstvom domovinske sigurnosti na jačanju sigurnosnih kapaciteta kao što su sigurnost granice, migracije i međunarodna zaštita, prikupljanje i analiza podataka o prekograničnim putnicima i putnicima u zračnom prometu, kao i na borbi protiv terorizma, razmjeni podataka o stranim terorističkim borcima i razmjeni informacija.

Prije evaluacijskog posjeta Hrvatskoj MUP je proveo i virtualne predevaluacijske sastanke s američkim Ministarstvom za domovinsku sigurnost kako bi se razmijenile informacije. U siječnju i veljači održani su sastanci o zlouporabi identiteta i biometrija, o upravljanju granicom, aktivnostima nacionalne Jedinice za informacije o putnicima te posebno o borbi protiv terorizma i stranim terorističkim borcima. Kada je američko veleposlanstvo u Zagrebu sredinom veljače objavilo da je broj odbijenih viza hrvatskim državljanima za Ameriku u prošloj godini pao ispod tri posto, postalo je jasno da je samo pitanje vremena kada će hrvatskim državljanima i službeno biti ukinute vize, a to je potvrdila i Victoria J. Taylor, otpravnica poslova u američkom veleposlanstvu u Zagrebu:

“Službeno je. Konačna stopa odbijanja za hrvatske podnositelje zahtjeva za turističku/poslovnu vizu pala je prošle godine na 2,69 posto, što je važan korak naprijed u pridruživanju američkom programu za odbacivanje viza. Radujemo se što će Hrvati u bliskoj budućnosti putovati u Sjedinjene Države bez viza.”

Može se očekivati da će hrvatski državljani od jeseni moći ući u SAD bez viza, ali samo s biometrijskim putovnicama koje sadrže sve osnovne podatke. Odgoda je moguća jedino zbog pandemije covida-19. PHOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

Problem viza je već gotovo 30 godina neriješeno diplomatsko pitanje u odnosima dviju zemalja, a zbog toga je na stranu Hrvatske nekoliko puta stao i Europski parlament, koji je čak i najavio tužbu protiv Europske komisije i njene predsjednice Ursule von der Leyen jer ne čine dovoljno za zaštitu država članica Europske unije. Naime, osim državljanima Hrvatske, još jedino državljanima Rumunjske, Bugarske i Cipra, od svih članica EU-a, nije dozvoljen ulazak u SAD bez vize. Zato su zastupnici Europskog parlamenta izglasali odluku da Parlament podnese tužbu protiv Europske komisije zbog njezina nepostupanja glede obveza povezanih s uspostavom viznoga reciprociteta. Parlament je argumente Europske komisije, kojima to tijelo godinama odbija zaštititi prava građana EU-a iz Hrvatske, Bugarske, Cipra i Rumunjske, ocijenio pravno neodrživima i sramotnima te u potpunom neskladu s načelima pravne države. Europsku komisiju je pozvao da bez ikakve daljnje odgode provede vlastito zakonodavstvo te uvede vize državljanima SAD-a. Naime, europski parlamentarci zauzeli su stav da je Europska komisija zakonski obvezna poduzeti mjere za privremeno uvođenje viza za građane SAD-a, s obzirom na to da Washington i dalje ne jamči bezvizni pristup svim članicama EU-a. To što je Europski parlament izglasao tu odluku o reciprocitetu za Amerikance, ne znači još i konačnu pobjedu, jer odluku donose Europsko vijeće i Europska komisija, a oni još od 2014. ne poštuju odluke Europarlamenta koji pritišće Komisiju da vizni režim vrijedi i za Amerikance kao odgovor na diskriminaciju.

 

Zastupnici Europskog parlamenta izglasali su odluku da Parlament podnese tužbu protiv Europske komisije zbog njezina nepostupanja glede obaveza povezanih s uspostavom viznoga reciprociteta

 

Osim padanja stope odbijenih viza i pritiska Europskog parlamenta, važan je korak napravljen kada su potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i veleposlanik SAD-a W. Robert Kohorst potpisali ključni sporazum o suradnji u cilju jačanja sigurnosti zračnog prometa. Navedeni dogovor omogućio je raspoređivanje saveznih pratitelja leta na letovima između Hrvatske i Sjedinjenih Američkih Država, a ti pratitelji imaju ključnu ulogu u sprječavanju terorizma i drugih sigurnosnih prijetnji u civilnom zrakoplovstvu. Savezna služba za pratitelje leta je glavno tijelo za provedbu zakona, u okviru Putne sigurnosne agencije, koje je vodilo pregovore o tom sporazumu s hrvatskim Ministarstvom unutarnjih poslova. Zračni pratitelji leta, koji se u svijetu još nazivaju i službenicima za sigurnost na letu, osposobljeni su reagirati i riješiti svaku kriminalnu aktivnost ili drugu hitnu situaciju u zrakoplovu. U skladu s međunarodnim pravom, službenici za sigurnost na letu kao zaštitni pratitelji leta osiguravaju zadnju liniju obrane u zrakoplovu u borbi protiv globalnog terorizma i drugih međunarodnih sigurnosnih prijetnji.

Prilikom potpisivanja tog sporazuma istaknuto je da je ispunjavanje sigurnosnih uvjeta za uključivanje Hrvatske u Program izuzeća od viza intenzivirano nakon potpisivanja Provedbenog dogovora uz Sporazum o sprječavanju i borbi protiv teškog kriminala u siječnju 2018. godine u Washingtonu. Prilikom toga posjeta održan je i prvi sastanak u Centru za nadzor terorista s kojim je zaključen i Memorandum o suradnji, i to u kolovozu 2019. godine u Dubrovniku. Značajno je intenzivirana i suradnja s glavnim državnim odvjetnikom, među ostalim i kroz potpisivanje Ugovora o izručenju i Ugovora o uzajamnoj pravnoj pomoći, a posebno je značajan iskorak napravljen u suradnji s američkim agencijama kao što su DEA i FBI.

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen našla se na udaru Europskog parlamenta čiji su zastupnici smatrali da ne štiti dovoljno države članice EU-a kojima SAD još nije ukinuo vize. PHOTO: PEDRO NUNES/REUTERS/PIXSELL

Ta je suradnja uspješnim posjetom službenika američkog ministarstva Domovinske sigurnost sada dobila i potvrdu te bi, prema nekim najavama, hrvatskim državljanima već od 30. rujna mogao biti dozvoljen ulazak u SAD bez viza. Naime, tog dana u SAD-u završava fiskalna godina pa se očekuje da odluka bude donesena sa zaključenjem fiskalne godine. Jedina prepreka toj odluci može biti moguće pogoršanje stanja s koronavirusom na jesen. Trenutno je za ulazak u SAD, osim vize, potrebna i obvezna desetodnevna karantena za sve pristigle državljane zemalja Europske unije, pa čak i za one cijepljene dvjema dozama. Kada bi administracija američkog predsjednika Joea Bidena trebala ublažiti te mjere, nije poznato, ali do tada će interes za putovanja u SAD zasigurno biti manji čak i u slučaju da u međuvremenu budu ukinute vize.

 

OZNAKE: SAD, joe biden, viza

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.