Biden na summitu G7 obavijestio da će podržati obuku ukrajinskih pilota za upravljanje borbenim zrakoplovima F-16

Autor:

John Torcasio, Unsplash

SAD će podržati zajedničke međunarodne napore da se ukrajinski piloti obuče za upravljanje F-16 i drugim modernim borbenim zrakoplovima, rekao je zapadni dužnosnik. Joe Biden je već obavijestio svoje kolege čelnike koji su sudjelovali na summitu G7 u Japanu o svojoj odluci, rekao je dužnosnik. Obuka će započeti u sljedećih nekoliko tjedana na neodređenom mjestu u Europi i trajat će nekoliko mjeseci. Takva obuka bila bi preduvjet za prebacivanje F-16 i drugih zapadnih ratnih zrakoplova u Kijev.

Ova odluka predstavlja dramatičnu promjenu stajališta Washingtona, koji je ranije opskrbu F16 Ukrajini predstavljao neizvodljivom. Brzina  zaokreta u tom stavu iznenadila je neke saveznike. Bilo je izvješća da će SAD dati zeleno svjetlo drugim državama da izvrše pripreme za isporuku zapadnih borbenih zrakoplova, ali čak ni bliski saveznici nisu očekivali da će Biden podržati izravno uključivanje SAD-a u program obuke. “Stvari se jako brzo odvijaju u Japanu. Brže čak i nego što smo se usudili nadati”, rekao je jedan europski diplomat.

Odluka ne znači nužno da će F-16 i drugi borbeni zrakoplovi biti isporučeni odmah po završetku obuke. Umjesto toga, to će SAD-u i njegovim saveznicima dati mogućnost isporuke aviona u kratkom roku. Američki dužnosnik rekao: “Dok se obuka bude odvijala u nadolazećim mjesecima, naša koalicija zemalja koje sudjeluju u ovom naporu, odlučit će kada ćemo zapravo osigurati mlažnjake, koliko ćemo ih osigurati i tko će ih osigurati.”

Promjena stava mogla bi na kraju omogućiti zemljama poput Nizozemske da izvoze mlažnjake koje je dizajnirao SAD nakon što piloti i zemaljska posada budu obučeni. Ovaj tjedan Velika Britanija i Nizozemska objavile su da će uspostaviti “mlaznu koaliciju” s ciljem opskrbe Ukrajine borbenim zrakoplovima koji su joj potrebni. SAD je isprva rekla da je još uvijek negativna po toj temi. Brifing u petak, međutim, sugerirao je da neće blokirati treće strane koje izvoze mlažnjake koje je proizveo Lockheed Martin.

Bidenovom promjenom politike izbjeći će se bilo kakva neugodnost na summitu. Očekuje se da će ukrajinski predsjednik Vladimir Zelenski posjetiti sastanak G7 u nedjelju i vjerojatno ponoviti svoj zahtjev “krila za slobodu”, zbog zabrinutosti da male ukrajinske zračne snage neće moći preživjeti dugi rat. Ukrajina očajnički traži dodatnu zračnu moć, dok planira protuofenzivu protiv ruske invazije. Iako su njegove male zračne snage po sovjetskim standardima i dalje operativne, u stanju su izvoditi samo desetak borbenih misija dnevno.

Najočitiji problem s bilo kojim poklonnjenim F-16 je taj što bi za obuku ukrajinskih pilota i posada trebalo najmanje tri mjeseca – a vjerojatnije šest do devet mjeseci. Kijev je identificirao popis potencijalnih pilota i učio ih engleski kako bi mogli započeti školovanje u Ujedinjenom Kraljevstvu.

Postoji 3000 F-16, mlažnjaka koji datiraju iz kasnih 1970-ih i službi su u 25 zemalja, uključujući nekoliko manjih europskih država, poput Nizozemske. Međutim, ne koriste ih Ujedinjeno Kraljevstvo, Francuska ili Njemačka, koje mogu samo pružiti obuku i neke povezane usluge, piše  Guardian.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.