Bez pomaka u borbi za ostanak. Pogoci Hare i Posavca za remi Varaždina i Istre u Varaždinu

26.04.2021., Stadion Andjelko Herjavec, Varazdin - Hrvatski Telekom Prva liga, 31. kolo, NK Varazdin - Istra 1961.

Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL

U posljednjoj utakmici programa 31. kola HT Prve lige Varaždin i Istra 1961 odigrali su neriješenih 1-1 (1-1) u Varaždinu.

Gostima je prednost donio Taichi Hara pogotkom u 18. minuti, a konačnih 1-1 postavio je Ivan Posavec koji je Ivana Lučića matirao u 34. minuti susreta. Istra je tako prekinula svoj niz od četiri ligaška poraza, ali u međusobnim okršajima s Varaždinom ove sezone nije uspjela doći do slavlja jer su njihovi današnji suparnici s po dva 0-1 rezultata slavili u Puli, a prvi susret odigran u Varaždinu okončan je identičnim rezultatom kao i današnji.

Ovakvim raspletom dodatno se zakomplicirala uzbudljiva borba za ostanak u elitnom društvu domaćeg nogometa. Lokomotiva nakon ovog kola na kontu ima 23 boda, Istra dva, a Varaždin tri više, no u odnosu na konkurente igrače varaždinskog prvoligaša do kraja čeka dosta teži raspored.

Uvodno su gosti u potpunosti dominirali posjedom i konstantno aktivno tražili kvalitetnije situacije u posljednjoj trećini, a prvu opasnu situaciju ‘Zeleno-Žuti’ su kreirali u 10. minuti kada je Gržan pobjegao po lijevoj strani napada i u sredini na drugoj vratnici tražio Navarra, koji na četiri metra pola koraka kasni na loptu i propušta ugroziti Dinka Horkaša.

Pritisak i dominaciju pulski je prvoligaš kapitalizirao već u 18. minuti. Poslije ubačaja iz kuta Blagojević s lijeve strane napada centrira u sredinu gdje je na osam metara duel sa Senićem dobio Hara i (iako povlačen) lijepo glavom pospremio loptu u gornji lijevi kut za 0-1 i svoj drugi ligaški pogodak u desetom Prva HNL nastupu.

U 21. minuti je Obregon dobio loptu u prostor te pao poslije starta Navarra, sudac Dario Bel pogrešno je procijenio da je Istrin Španjolac prvo startao na loptu i tako svojom odlukom oštetio Varaždin za prekršaj, a Navarra poštedio javne opomene. Sve to, naravno, uz velike proteste od domaćih igrača i klupe.

Probudio se Varaždin s odmakom vremena, preuzeo inicijativu, ali nije uspijevao konkretnije doći u završnicu. U 31. minuti domaćini ponovno protestiraju prema sucu Belu. Prekid je izveo Postonjski, a u protivničkom šesnaestercu u duelu s Harom pao je Senić, no dok je trajala tiha provjera s VAR sobom, usporena snimka pokazala je ispravnost odluke sudaca jer je Senić bio taj koji je pri padu povlačio Japanca.

Kastelova momčad do izjednačenja dolazi iz svoje prve kreirane prijetnje u 34. minuti. Đurasek je s lijeve strane napada odličnom dugom loptom promijenio stranu i odigrao za usamljenog Memiju koji iskorištava dobiveno vrijeme i prostor te dodaje u sredinu na pet metara gdje loptu u mrežu u konačnici s druge vratnice posprema Posavec. 22-godišnjaku je to bio drugi ligaški pogodak u sezoni, ali i drugi općenito u 55. Prva HNL nastupu.

Nije se Istra nikako uspijevala ponovno nametnuti suparniku, koji je i dalje nastavio dominirati. Na isteku 40. minute odličnu je situaciju nakon ubačaja Posavca s desne strane u sredini imao Obregon. Njegov čuvar Šutalo neobjašnjivo je pao/poskliznuo se i tako Kolumbijca ostavio nečuvanog, ali njegov pokušaj glavom s osam metara bio je neprecizan te je lopta završila pored vratnice.

Do kraja poluvremena vidjeli smo još jednu nepropisnu primjenu VAR-a u HT Prvoj ligi. Pri isteku 45. minute u duelu su bili Šutalo i Peco, Istrin igrač startao je s leđa nogama na Varaždinovog, ujedno naletjeviši i na njegov lakat. Sudac Bel svira prekršaj za Varaždin, a nakon evidentne kraće komunikacije s VAR sobom ostaje pri odluci i pokazuje žuti karton Peci zbog lakta. Podsjetimo, prema pravilima VAR se ne smije koristiti za utvrđivanje okolnosti koje eventualno znače žuti karton, isključivo je dozvoljena primjena procjena odluka u kojima je sporno je li start bio za izravni crveni karton ili ne, ali to hrvatskim sucima nije problem. Nagledali smo se od uvođenja VAR-a provjeravanja kornera, auta, žutih kartona nerijetko…

Drugi dio otvoren je promjenama. Kastel je umjesto Demira Pece na teren poslao Andrisa Herreru, a kolega mu Jumić je iz igre izvadio Hassanu Bandea, kojeg je zamijenio lijevi bočni Sergio Gonzalez.

Prvu dobru situaciju u nastavku imali su gosti u 53. minuti. Duga lopta Galilele, zahvaljujući neopreznom padu Djoua, pronašla je Gonzaleza, koji se sjurio do dvanaest metara i pokušao pronaći Gržana desno, no odlično je situaciju pratio Maks Juraj Čelić i odbio loptu u korner. Poslije tog ubačaja iz kuta Galilea se uspio izboriti za poziciju za udarac, ali glavom je lijevo iskosa s osam metara poslao loptu pristojno pored prve vratnice.

U 60. minuti prva prijetnja drugog poluvremena za domaćine. Na ubačaj Postonjskog iz prekida s lijeve strane napada, na drugoj je vratnici nečuvan na dva metra ostao Herrera i sramežljivim premišljanjem uspio ne zahvatiti loptu i ugroziti Lučića.

Iako se igralo aktivno s obje strane, ne pretjerano riskantno u fazi napada, ali aktivno, cijeli ovaj period nismo vidjeli spomena vrijedna posla za vratare.

Zatišje prilika prekinuto je u 77. minuti kada su domaćini bili vrlu blizu drugog pogotka. Senić je došao naprijed i ubacio s desne strane napada u sredinu gdje neopreznima Galilei i Šutalu bježi Benko te u padu s pet metara šalje loptu malo, malo iznad okvira vrata!

U 81. minuti Varaždin je ostao s igračem manje. Drugi žuti karton dobio je Djou zbog ruke u lice Gržanu. Prvu opomenu Kamerunac je dobio u 27. minuti kada je u izglednoj situaciji na dvadesetak metara od svojih vrata srušio Bandea.

Nisu se domaćini povukli s igračem manje, Istra jest češće dolazila naprijed, no konkretniju situaciju nakon crvenog kartona za Djoua imali su Varaždinci. U 88. minuti na ubačaj s desne strane Benko puca glavom sa šest metara, no pravovremenim skokom leđima uspijeva njegov udarac blokirati Šutalo.

Bila je to i posljednja spomena vrijedna situacija u susretu koji je okončan nakon tri minute sudačke nadoknade.

U sljedećem kolu Varaždin gostuje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Istra 1961 na Aldo Drosini biti domaćin Gorici.