Benčić Ćoriću oko vjetroelektrana: “Odgovorni ste za financijsku štetu”

Autor:

Zagreb, 11.09.2020. - Hrvatski sabor, nastavak2. izvaredne sjednice Hrvatskog sabora. Na fotografiji Sandra Benčić, Tomislav Tomašević.
foto HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ/ abu

HINA/ Admir BULJUBAŠIĆ

 

Saboska zastupnica platforme Možemo! Sandra Benčić u srijedu je, tijekom Aktualnog prijepodneva, ministra godpodarstva Tomislava Ćorića pitala o aferi Vjetroeletrane.

“Ključni događaj je vaše ukidanje rješenja prethodnika Dobrovića kojim je omogućeno da se investitor oslobodi obveze i do kraja 2017. realizira investiciju i zadrži status povlaštenog proizvođača iz 2013. koja je više od sto puta veća od tržišne. Budući da ste invesitoru omogućili da zaradi milijardu kuna zanima me jeste li imali sastanak ili komunikaciju s investitorima ili predstavnicima investitora i jesu li tražili ukidanje rješenja prethodinka Dobrovića i jeste li komunicirali s Josipom Rimac o ovomo pitanju?”, pitala je Benčić Ćorića.

On joj je odgovorio da je rješenje doneseno 2017. godine značilo poništenje rješenje ministra Dobrovića, ali da nisu tim rješenjem omogućili da zadrži status povlaštenog proizvođača jer da do tog rješenja nije došlo on je taj status imao još iz 2013. godine. “Imali smo u nekoliko navrata komunikaciju s investitorom u ministarstvu i to sam rekao, na tim sastancima nas je upoznao s pravnim radnjama koje će učiniti temeljem rješenja ministra Dobrovića i one su poznate, CEMP je podnio prijedlog za obnovu postupka i o tom obavijestio i DORH. Pomoćnik ministra Validžić u to vrijeme nije sudjelovao u donošenju ovog rješenja jer su pitanja bila okolišne prirode i nisam nikada imao priliku s gđom. Rimac razgovarati na ovu temu”, rekao je Ćorić.

Benčić mu je odgovorila kako iz njegovog odgovora proizlazi da se sastajao s investitorom, a kako je sastanak bio s odvjetnicima pretpostavlja da je podlegao pritisku prijetnje investicijskim tužbama.

Kaže da njegovo ukidanje rješenja koštalo građane Hrvatske više od milijardu kuna u sljedećih 14 godina, a “nanijeli ste i dodatnu štetu jer EK traži da se provede studija utjecaja na okoliš. Ovdje se radi o višestrukoj financijskoj šteti Hrvatskoj”, zaključila je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.