Bella Hadid opisala kakav je život s Lajmskom bolesti, navela i simptome s kojima se svakodnevno bori

Autor:

Instagram/Bella Hadid

 

Glavobolja, grčevi u mišićima, nesanica, ‘magla u glavi’ – samo su neki od problema s kojima se svakog dana susreću oboljeli od Lajmske bolesti. Slavna manekenka Bella Hadid na svom je Instagram profilu objavila kakav je život s tom bolešću i nabrojala gotovo 30 simptoma s kojima se redovito bori. Između ostalog, navela je anksioznost, osjetljivost na svjetlo i buku, bolove u zglobovima te trnce.

“Svaki dan osjećam barem deset od ovih simptoma. Osjećala sam ih i dok sam imala 14 godina, ali oni su se intenzivirali nakon moje 18. godine”, napisala je Bella Hadid, kojoj je bolest dijagnosticirana 2012. godine. Dodala je da su simptomi ono s čime se nose svakog dana, a lijeka nema.

PHOTO: Instagram/Bella Hadid

Liječenje antibioticima učinkovito je, naime, u ranom stadiju bolesti. Ali, u nekim slučajevima infekcija može postati ozbiljna ili dugotrajna, i to je ono što Hadid i mnogi drugi nazivaju ‘kroničnom lajmovom bolešču’.

Otkako joj je ova, kako ju naziva, ‘nevidljiva bolest’, dijagnosticirana, Hadid redovito govori o tome kako je utjecala na njen život. U jednom intervjuu otkrila je kako utječe na njeno pamćenje. “Prestala sam voziti jer bi mi mozak jednostavno prestao raditi. Cijelo sam vrijeme bila iscrpljena. To je utjecalo na moje pamćenje, pa se odjenom ne bih mogla sjetiti kako da se odvezem od Santa Monice u Malibu, gdje sam živjela”, rekla je.

“Život nije uvijek onakav kakav izgleda izvana. Najteži dio ovog putovanja je da ti sude po onome kako izgledaš, a ne kako se osjećaš. Znam kako je to kad ne želite ustati iz kreveta zbog bolova u kostima i iscrpljenosti. Danima ne želimo biti u društvu drugih ljudi jer se javlja anksioznost i ‘magla u mozgu’. S godinama se počnete navikavati živjeti s bolešću”, izjavila je 2016. godine, na godišnjoj svečanosti Global Lyme Alliancea Hadid.

Kako stoji na stranicama Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘dr. Andrija Štampar’, Lajmska borelioza bolest je koju prenose krpelji, a uzrokuje ju spiroheta roda Borelia burgdoferi. Bolest zahvaća više sustava, a najčešće kožu, zglobove, srce i živčani sustav. Lyme borelioza se kod najvećeg broja bolesnika (70 do 80%) pojavljuje kao prstenasta kožna promjena (erythema migrans) na mjestu uboda. Najčešće se javlja 7 do 14 dana nakon uklanjanja krpelja (2 do 32 dana) i postupno se širi u prosjeku oko 1 cm dnevno, a sredina postaje sve bljeđa. Kožna promjena vidljiva je kao prstenasto ili difuzno crvenilo okruglastog ili eliptičnog oblika, a može biti popraćeno povišenom temperaturom i općim simptomima: pečenje, crvenilo, bolnost, povećanje regionalnih limfnih čvorova. Nakon nekoliko tjedana može doći do širenja spiroheta krvlju i zahvaćanja drugih organa, posebno mišićno koštanog sustava, srca, zglobova i živčanog sustava (kronična i perzistentna infekcija).

Liječenje se provodi antibioticima i u ranom stadiju bolesti je učinkovito, stoga ga je potrebno započeti što ranije kako bi se izbjegle komplikacije na ostalim organima u tijelu (neuropatije, radikuloneuropatije, meningitis, artritis, karditis).

U Hrvatskoj, Lyme borelioza javlja se uglavnom u kontinentalnom dijelu zemlje, najčešće iznad 45° sjeverne geografske širine. Najveći broj oboljelih (oko 50%) najčešće se registrira u periodu od svibnja do srpnja.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.