Belgija uz dva pogotka Lukakua i jedan Meuniera stigla do uvjerljivog slavlja nad Rusijom u Sankt Petersburgu

epa09265883 Romelu Lukaku (2-L, top) of Belgium celebrates with teammates after scoring his team's first goal during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between  Belgium and Russia in St.Petersburg, Russia, 12 June 2021.  EPA/Kirill Kudryavtsev / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

EPA/Kirill Kudryavtsev

U drugoj utakmici prvog kola skupine B Europskog prvenstva Belgija je pred 26 264 gledatelja na Gazprom Areni u Sankt Peterburgu rezultatom 3-0 (2-0) svladala Rusiju i tako preuzela prvo mjesto na ljestvici.

Strijelci za slavlje prvoplasirane reprezentacije svijeta i jednog od favorita za osvajanje turnira bili su Romelu Lukaku s dva pogotka (10. i 88.)  te Thomas Meunier, koji je uz asistenciju za drugi pogodak suigrača mrežu zatresao u 34. minuti susreta.

Podsjetimo, ranije danas Finska je, poslije mučne drame s Christianom Eriksenom, pogotkom Joela Pohjanpala u svom debitantskom nastupu na Europskom prvenstvu svladala Dansku.

Finska pobijedila uzdrmane Dance

S obzirom na to da je taj dio EURO turnira postao jedna od gorućih tema istog, uvodno istaknimo da je sraz otvoren klečanjem glavnog suca utakmice Antonija Mateua iz Španjolske i reprezentativaca Belgije u znak podrške pokretu Black Lives Matter. Ruski reprezentativci nisu im se pridružili, a na stadionu su se u ovim trenucima mogli čuti i zvižduci negodovanja dijela okupljenih gledatelja.

Prvo poluvrijeme, možda i suprotno očekivanjima dijela javnosti, Rusija je otvorila vrlo dobro. Uvodno su formalni gosti imali dobre dolaske u posljednju trećinu preko Artema Džjube, no Belgijanci do vodstva dolaze vrlo rano, iz svoje prve prijetnje na susretu.

Očajnu reakciju centralnih braniča Rusije na ubačaj Driesa Mertensa s desne strane mirno je iskoristio Romelu Lukaku, koji je iz okreta s deset metara udarcem iz prve pospremio loptu u desni donji kut za 1-0 Belgije i svoj osmi pogodak u šesnaestom nastupu na završnim turnirima svoje reprezentacije. Nakon postignutog pogotka otrčao je do kamere i u znak podrške Christianu Eriksenu ‘vikao’: “Chris, Chris, volim te”.

Nastavili su Rusi s dobrom igrom, no ozbiljnijeg posla za Thibaut Courtiosa nije bilo, a njihov strateg Stanislav Čerčešov do 30. minute bio je primoran napraviti dvije promjene pa je zbog ozljeđenog Dalera Kužjaeva u igru poslao Denisa Čeriševa, a umjesto (realno nespremnog) 37-godišnjaka Jurija Žirkova na travnjak je istrčao Vjačeslav Karavajev. I Roberto Martinez je zbog ozljede morao posezati za izmjenom rano, u 27. minuti umjesto Timothyja Castagnea u igru je poslao Thomasa Meuniera.

Upravo je 29-godišnji igrač Borussije Dortmund u 34. minuti pogodio za povećanje rezultatske prednosti ‘Crvenih vragova’. Thorgan Hazard je ubacio s lijeve strane napada oštro prizemno u petereac, ruski vratar Anton Šunin loše reagira te ne uspijeva uhvatiti loptu koja se odbija do usamljenog Meuniera, koji mirno s osam metara pogađa za 2-0.

I drugi dio Rusi otvaraju dobro, no ponovno su u posljednjoj trećini bili nedovoljno konkretni i bezopasni po vrata Courtoisa, najviše zahvaljujući činjenici da je strateg Belgije Martinez u drugom dijelu odlučio potpuno smanjiti rizik u igri prema naprijed, evidentno zadovoljan s dva pogotka prednosti.

Prilikama zaista u potpunosti siromašno poluvrijeme pogotkom za 3-0 ‘prekinuo’ je Romelu Lukaku. Meunier je prekrasnim dodavanjem desno u prostor proigrao napadača talijanskog prvaka Intera, koji je udarcem iz prve s petnaest metara poslao loptu u bliži kut za konačnu potvrdu uvjerljivog slavlja svoje reprezentacije.

Belgija u sljedećem kolu igra u Kopenhagenu protiv Danske, dok Rusiju u Sankt Petersburgu čeka okršaj s Finskom. Sutra nam u programu Europskog prvenstva slijedi ulazak Hrvatske u turnir. Izabranici Zlatka Dalića s početkom u 15 sati na Wembleyu igraju protiv Engleske. U 18 sati se u okviru skupine C u Bukureštu sastaju Austrija i Sjeverna Makedonija, a program sutrašnjeg dana u Amsterdamu zaključuje drugi par spomenute skupine Nizozemska – Ukrajina (21 h).