Baksa: ‘Nakon uspjeha ‘Tate slikovnice’ izvodim prvu romsku monodramu’

Autor:

Mali teatar

Igor Baksa, umjetnički voditelj kazališta Mali teatar, govori o dječjoj hit predstavi i najavljuje prvu romsku monodramu

 

Kazališni glumac Igor Baksa osnivač je i umjetnički voditelj kazališta Mali teatar koje je nedavno ostvarilo suradnju s Centrom za kulturu i informacije Maksimir, a njegovi najnoviji projekti su dječje edukativne predstave “Tata Slikovnica” i prva hrvatska romska monodrama koja na originalan način progovara o ksenofobiji, rasizmu i ljudskim pravima.

Baksa je za Zagreb News ispričao čitateljima kako je došlo do realizacije projekata i zbog čega mu je u tome svemu pomogla globalna pandemija koronavirusa.

Kao što je na početku priznao, nije se nadao tako dobrom feedbacku dječje publike jer je projekt “Tata slikovnica” nastao iz dosade, viška vremena i stanke koja je zadesila kazališni sektor zbog pandemije koronavirusa.

“‘Tata Slikovnica’ je igrokaz u storytelling formatu za jednog glumca te mnoštvo likova, a nastala je iz istoimene dječje web serije pokrenute s početkom mjera borbe protiv koronavirusa u Hrvatskoj na YouTubeu Malog teatra. Iako sam i ranije imao u glavi takav projekt, izazovno vrijeme pandemije je ubrzalo realizaciju”, prisjeća se Baksa početaka projekta.

“Prvenstveno je to nastalo da ne zakržljam i zbog toga što sam preko noći kao i moje kolege ostao bez prihoda. S obzirom na to da sam roditelj, svjestan činjenice da današnja djeca previše provode slobodno vrijeme pred malim ekranima i na društvenim mrežama, želio sam spojiti za mnoge nespojivo, kazalište, priče i nove platforme bliske najmlađoj generaciji”, objasnio je Baksa.

Do sad je snimljeno dvadesetak epizoda i odigrano isto toliko izvedbi u Zagrebu, Novoj Gradiški, Glini, Gorama i Petrinji.

Projekt je prepoznalo Ministarstvo kulture i medija, a Baksa kaže kako mu je najvrjednije savjete dala njegova kći.

“Moram priznati da mi je kći dala nekoliko odličnih savjeta kako da se približim njezinoj generaciji. Dala mi je savjet koju muziku ukomponirati i rekla mi: tata, uz ovu muziku će ti svi to šerati”, rekao je Baksa i dodao kako mu je savjetovala da obavezno otvori i TikTok.

Baksa je rekao da jedva čeka da primijeni njezine savjete. Djeca su kaže najzahtjevnija publika jer ih je nemoguće prevariti i jedino od djece dobijete iskrenu povratnu informaciju je li predstava valja ili ne.

“Pažnju djece potrebnu za početak interakcije i poticanje dobivam postavljanjem pitanja na početku svake predstave. Pitanja se obično dotiču tema knjiga, poznavanja čitanja i sl. Takvim pristupom na početku izvedbe otvara se kanal komunikacije između mene i djece, moje publike. Djeci se u izvedbi predstavlja nekoliko različitih naslova knjiga i slikovnica te imaju ulogu aktivnih sudionika jer biraju naslove koji će se čitati i izvoditi. Prilikom izvođenja priča zajedno komentiraju i odgovaraju na pitanja koja se otvaraju kroz čitanje. Tom metodom djecu se potiče na čitanje s razumijevanjem”, objasnio je Baksa i dodao kako projekt ima zabavno-edukativnu svrhu.

“Teme i priče koje program obrađuje nisu samo zabavne, već i ciljano pedagoško-odgojne. Teme se, između ostalog, bave pitanjem moralne osjetljivosti i emocionalne zrelosti kod djece predškolske i školske dobi, na njima zabavan, shvatljiv i pristupačan način. Također kroz usputne i zabavne savjete o prehrani te kroz pjesme ‘Zubi, zubi, zubi’ i ‘Ispred naše škole’ osvještava djecu po pitanjima zdravog života, zdrave prehrane i higijene.

Osim što ujedinjuje književnu, glazbenu i dramsku umjetnost, ova predstava istovremeno zabavlja i potiče na kreativnost i maštovitost. Takvim interdisciplinarnim pristupom postiže se objedinjen i višedimenzionalan pogled na područje čitanja i knjige, a u konačnici potiče aktivno i kritičko čitanje kod djece”, zaključio je.

Kada je riječ o edukaciji i podizanu zajedničke svijesti o ljudskim pravima i problemu rasizma u našem društvu, govori projekt prve hrvatske romske monodrame koju je Igor Baksa kao Čakovčanin i Međimurac posvetio svojim sugrađanima Romima s kojima je odrastao.

Baksa je odrastao u Međimurju koje je po pitanju romske etničke manjine jedno od najosjetljivijih područja u Hrvatskoj.

“Predrasude su samo u ljudskim glavama i moramo shvatiti da nas jedino razlike mogu obogatiti kao društvo. Odrastao sam s Romima i vrlo brzo shvatio da su oni jednako mladi, zabavni i identičnih pogleda kao mi, samo malo drugačije boje”, objašnjava Baksa.

Primjer predrasuda dokazuje i ona izreka starijih koji su govorili djeci, ako ne budeš dobar odnijet će te Cigani, prisjeća se.

Zbog toga je pokrenuo projekt  i pomoću njega približio život Roma i senzibilizirao javnost o problemima s kojima se oni susreću.

“U izvedbi predstave sudjeluju pripadnici romske nacionalne manjine, a cilj joj je podići svijest o položaju romske nacionalne manjine u Hrvatskoj i nagnati publiku da istraži svoje stavove prema Romkinjama i Romima. Predstava želi opustiti i zabaviti publiku uz smijeh na račun drugih i drugačijih, a onda ih snažno uvesti u njihov život te propitati ležernost kroz koju se širi anticiganizam”, objašnjava Baksa.

“Predstava kroz satiru, a kasnije i kroz dokumentaristički realizam progovara o problemima suvremenog hrvatskog društva u kojem nacionalizam, ksenofobija i strah od različitosti nisu više političko, nego osobno pitanje svakoga od nas kome je po rođenju osigurano pravo da ga se naziva čovjekom”, zaključio je Baksa.

Romska monodrama će premijerno biti izvedena 15. prosinca u Centru za kulturu Novi Zagreb.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.