Babec i Štrkalj strijelci u remiju Gorice i Hrvatskog dragovoljca, Šubarić obranio penal Lovriću

10.09.2021., stadion Radnik, Velika Gorica - Hrvatski Telekom Prva liga, 8. kolo, HNK Gorica - Hrvatski Dragovoljac. Sudac Ivana Martincic.

Slavko Midzor/PIXSELL

U prvoj utakmici programa 8. kola HT Prve lige Gorica i Hrvatski dragovoljac odigrali su neriješenih 1-1 (0-0). U povijesnom susretu Prve HNL u kojoj je sutkinja Ivana Martinčić postala prva žena u ulozi glavne sutkinje u elitnom razredu domaćeg nogometa domaće je u vodstvo pogotkom u 64. minuti doveo Hrvoje Babec, a bod gostima osigurao je Tomislav Štrkalj matiravši Ivana Banića deset minuta poslije.

Momčad Krunoslava Rendulića imala je i zbog zaleđa dva nepriznata pogotka u drugom dijelu, kao i nerealiziran kazneni udarac u 63. minuti kada je Zvonimir Šubarić obranio pokušaj Kristijana Lovrića. Davor Mladina tako je svoje ‘Crne’ u dvije utakmice na prvoligaškoj klupi doveo do četiri osvojena boda.

Uvodno smo gledali defanzivno kvalitetne suparnike koji protivniku nisu dozvoljavali konkretniji dolazak u posljednju trećinu. Osim nedozvoljenog bijega (zaleđe) Suka i Lovrića u trećoj minuti nismo vidjeli pravih izlazaka prema naprijed.

U ravnopravnom odnosu snaga prvi su udarac prema vrataru uputili domaćini kada je u 10. minuti po lijevoj strani napada pobjegao Lovrić i odigrao za Stojanovskog koji je bio u jedan na jedan situaciji sa Šubarićem, smetenom Makedoncu gostujući je vratar pravovremeno istrčao i ‘ušao’ u udarac, pa je tako propala velika prilika Gorice.

Na drugoj se strani terena Štrkalj dvaput našao u dobroj situaciji, posebno je izgledna bila njegova prva pozicija kada je poslije ubačaja Majstorovića s desne strane napada 25-godišnji napadač na sedam metara bio prvi na lopti, ali istu nije uspio snažnije zahvatiti i ozbiljnije ugroziti sigurnog Banića. U drugoj situaciji lopta je došla poslije kvalitetnog napada na lijevoj strani, a Štrkalj se pored Keite na deset metara izborio za poziciju za udarac, ali i poslao loptu snažno preko okvira vrata.

Negdje od tridesete minute Rendulićeva je momčad počela izraženije dominirati događanjima na terenu. Nakon perioda konkretnijeg pritiska, poslije Lovrićevog ubačaja iz kuta u 35. minuti Steenvoorden je na sedam metara bio prvi na lopti i snažnim udarcem glavom loptu proslijedio u gredu, a u nastavku Šubarić kratko odbija opasnost te u završnici dobrim postavljanjem brani i snažan pokušaj Kalika.

Pokazat će se ipak da je to bila i posljednja spomena vrijedna situacija u ovom prilikama vrlo oskudnom poluvremenu.

U drugom dijelu svjedočili smo češćim i većim uzbuđenjima. U 56. minuti Lovrić je prošao pored Roce na lijevoj strani napada i kvalitetno ubacio u sredinu gdje Stojanovski s pet metara prosljeđuje loptu u suprotni kut za slavlje domaćih, ali nakon VAR analize sutkinja Martinčić pokazuje da je makedonski napadač bio u nedozvoljenoj poziciji. Pet minuta poslije ponovno su domaćini prijetili nakon ubačaja iz kuta, Lovrićevo dodavanje Jovičić je glavom sa sedam metara poslao malo preko okvira.

Bio je ovo period kada su Rendulićevi igrači u potpunosti dominirali nad suparnikom. Novu veliku priliku za stjecanje rezultatske prednosti Gorica je imala u 63. minuti kada je sutkinja Martinčić nakon duela Keite i Majstorovića opravdano pokazala na bijelu točku, ali najstrožu kaznu u pogodak nije pretvorio Lovrić, kojem je Šubarić odličnom intervencijom obranio prizemni udarac.

Izraženo bolji period Gorica je konačno kapitalizirala u 64. minuti kada je Lovrićev ubačaj iz kuta kratko odbijena, ali poslije njegovog drugog pokušaja lopta prolazi kroz peterac sve do druge vratnice gdje Babec iz teške pozicije šalje loptu uz prvu vratnicu za 1-0 i svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno peti u 66. Prva HNL nastupu.

10.09.2021., stadion Radnik, Velika Gorica – Hrvatski Telekom Prva liga, 8. kolo, HNK Gorica – Hrvatski Dragovoljac. Cheick Keita, Josip Mitrovic, Hrvoje Babec.

‘Crni’ do izjednačenja dolaze iz svog prvog ozbiljnog ‘izleta’ naprijed u drugom dijelu. Odličan posao odradio je Pršir, koji je izdržao duel na sredini terena, povukao prema naprijed i kvalitetno odigrao lijevo u prostor za Franića, koji odmah iz prve ubacuje kvalitetno na drugu vratnicu gdje usamljeni Štrkalj u 74. minuti pogađa za 1-1 i svoj drugi pogodak u sezoni, ukupno jubilarni deseti u 55. Prva HNL nastupu.

Do kraja susreta (šest minuta sudačke nadoknade) je Gorica dominirala, ali pravih izazova za Šubarića nije bilo. U 88. minuti zabilježili smo dva pokušaja Lovrića, njegov prvi mirno je obranio gostujući vratar, a poslije drugog lopta je završila malo pored vratnice. Lovrićev pokušaj u četvrtoj minuti nadoknade bio je i posljednji spomena vrijedan izazov za Šubarića i ‘Crne’, koji su tako nakon slavlja nad Slaven Belupom u prethodnom kolu stigli do novog boda u drugoj utakmici pod vodstvom Davora Mladine.

Goricu u sljedećem kolu očekuje gostovanje u Gradskom vrtu kod Osijeka, dok će Hrvatski dragovoljac na stadionu u Kranjčevićevoj biti domaćin Rijeci. Program 8. kola nastavlja se sutrašnjim okršajima Dinama i Šibenika na Maksimiru (17:00) te Rijeke i Slaven Belupa na Rujevici (19:05).