Autogol Krstanovića, pogodak Drmića te prvijenac Caimacova u slavlju Rijeke nad ‘Farmaceutima’; Zlomislić u završnici obranio ‘penal’ Hadžiću

27.11.2021., Gradski stadion Ivan Kusek Apas, Koprivnica - Hrvatski Telekom Prva liga, 17. kolo, NK Slaven Belupo - HNK Rijeka

Damir Spehar/Pixsell

U pretposljednjoj utakmici programa 17. kola HT Prve lige Rijeka je rezultatom 1-2 (0-0) svladala Slaven Belupo u Koprivnici i tako desetim ligaškim slavljem u sezoni stigla do 33 boda na kontu.

Uz dosta spretnosti i sreće je momčad Gorana Tomića stigla do šestog gostujućeg slavlja u prvenstvu. Iako su gosti bili bez udarca prema vratima Ivana Čovića do vodstva su stigli autogolom Ivana Krstanovića u 51. minuti, a do povećanja prednosti preko trenutno najboljeg strijelca lige – Josipa Drmića, koji je prekrasno glavom za 0-2 zabio u 70. minuti igre. Vrlo dobri domaćini do smanjenja su zaostatka stigli prekrasnim pogotkom Mihaila Caimacova u 74., čime je mladi veznjak postao prvi moldavski strijelac u povijesti Prve HNL, a veliku priliku za izjednačenje ‘Farmaceuta’ propustio je iskoristiti Nedim Hadžić, kojem je u 86. minuti Martin Zlomislić obranio kazneni udarac i time sačuvao pobjedu svoje momčadi.

Uvodno smo gledali generalno izjednačenu igru, sigurne domaćine u defanzivnim zadaćama te prilično bezidejne goste u izgradnjama napada. Velika taktička bitka nije nam donijela nikakve prilike, tek po dva dobra dolaska u posljednju trećinu s obje strane, ali bez ikakvih izazova za vratare.

Prvi udarac na susretu vidjeli smo u 21. minuti nakon ubačaja iz kuta za ‘Farmaceute’, poslije ubačaja Caimacova s lijeve strane lopta se odbila desno do Marine, njegov prvi udarac glavom blokirao je Tomečak, a njegov drugi pokušaj nogom sa sedam metara pod gredu odličnom je reakcijom u korner odbio Zlomislić.

Netom prije ove situacije obaviješteni smo i da je zbog magle na terenu VAR sustav djelomično izvan funkcije, što u Prvoj HNL (zbog termina utakmica na sjeveru države) postaje pravilo, a ne iznimka.

Rijeka je prvu spomena vrijednu situaciju kreirala u 34. minuti kada je nakon ubačaja Čerina s desne strane napada u sredini na petercu malo na loptu zakasnio Pavičić i tako propustio zaprijetiti Čoviću.

Minutu poslije zaprijetili su, u ovom periodu generalno konkretniji, domaćini. Polukontru je u završnici okončao Bosec koji je dobio loptu desno u prostor i s petnaest metara gađao suprotni kut, ali lopta je završila tik uz vratnicu.

Vrlo siromašno poluvrijeme proteklo je tako u nešto konkretnijem izdanju domaćih u završnici, dok gosti tijekom prvih 45 minuta nisu uspjeli uputiti nijedan udarac prema suparničkim vratima.

‘Bijeli’ su do vodstva stigli autogolom nakon ubačaja iz kuta. Murić je centrirao na prvu vratnicu gdje pored Smolčića Krstanović u padu glavom sa četiri metra prosljeđuje loptu u suprotni kut za 0-1 Rijeke.

Zekićeva momčad prvi put u nastavku prijeti u 53. minuti kada je dvaput pokušao Zvonarek, njegov prvi pokušaj obranio je gostujući vratar, a drugi je od bloka malo pored vratnice završio u ubačaju iz kuta. Dvije minute poslije dobro je potegao Glavčić s petnaest metara desno u bliži kut, ali Zlomislić je bio vrlo siguran pri reakciji.

Povučena Rijeka ponovno se morala konkretnije braniti u 66. minuti kada je Marina u visokom pritisku oduzeo loptu, a Laušićev snažan udarac sa sedamnaest metara od bloka Smolčića završio pored vrata.

U 69. minuti gosti poslije polukontre upućuju prvi udarac u okvir preko Bušnje, a minutu poslije stižu i do povećanja prednosti. Bušnja je (prema sudu suca Lovrića) bez prekršaja oduzeo loptu Caimacovu na centru, u nastavku akcije lopta dolazi desno do Murića koji nečuvan uz dosta vremena i prostora precizno ubacuje na prvu vratnicu gdje pored van Bruggena Drmić dominantnim postavljanjem glavom pogađa u prvi kut za 0-2 i svoj trinaesti ligaški pogodak u sezoni, ukupno 19. u 30. Prva HNL nastupu. Nakon pogotka sudac je stratega domaćih zbog burnih protesta na duel Bušnja-Caimacov opomenuo žutim kartonom.

Domaćini su zaostatak uspjeli smanjiti u 74. minuti. Loš izlazak gostiju iz posljednje linije domaćini su dobro iskoristili, u završnici Glavčić (prema sudu Lovrića) bez prekršaja oduzima loptu Čerinu, ona stiže do Caimacova koji se sa sedamnaest metara odlučuje na udarac i prekrasno pogađa pod gredu za 1-2 i svoj prvijenac u dresu Slaven Belupa. 23-godišnji veznjak postao je tako prvi moldavski igrač koji se upisao u strijelce u Prvoj HNL.

Veliku priliku za izjednačenje Slaven je imao u 85. minuti kada je dosuđena najstroža kazna poslije Smolčićevog blokiranja Hadžićevog udarca rukom. Izvođač je bio upravo Hadžić, ali njegov slabašan prizemni pokušaj bez ikakvih je problema obranio Zlomislić i tako sačuvao prednost svoje momčadi.

Krenuli su domaćini svim silama po pogodak, a to je značilo dosta više prostora na drugoj strani, što su gosti kvalitetno iskorištavali. U 87. minuti je pokušaj Drmića iz prekida otišao malo pored vratnice, a u 90. minuti se Vučkić sjurio sam jedan na jedan sa Čovićem, koji mu nogom brani pokušaj sa sedam metara.

Do kraja susreta, pet minuta sudačke nadoknade, Rijeka je uspješno sačuvala spretno sretno stečenu prednost i tako stigla do deset ligaškog slavlja i 33 osvojena boda.

U sljedećem kolu ‘Farmaceuti’ gostuju na Aldo Drosini kod Istre 1961, dok će Rijeka na Rujevici biti domaćin Hrvatskom dragovoljcu. Prethodno ovim ligaškim okršajima klubove čekaju četvrtfinalne kup obveze, pa će tako Slaven u srijedu gostovati kod Osijeka u Gradskom vrtu (16:00), dok će Rijeka isti dan biti gost Dinamu na Maksimiru (18:30).

Program ovog kola elitnog domaćeg prvenstva sutra na Šubićevcu zaključuju trenutno sedmoplasirani Šibenik i četvrtoplasirani Dinamo (15:00).