Austrijanci u svađi oko nacističkih korijena regionalnih himni

Autor:

21.03.2023., Bec, Austrija – Bec je glavni grad Austrije, ali i jedna od devet austrijskih saveznih drzava s vise od 1.800.000 stanovnika. Neka od najznacajnijih obiljezja Beca su dvorci Belvedere i Hofburg, trg Stephansplatz sa katedralom Svetog Stjepana (Stephansdom) sa tornjem visokim cak 136.7 metara, Becka drzavna opera (Wiener Staatsoper), kao i mnogobrojni fijakeri kao popularna turisticka atrakcija koji nude nekoliko tura voznje po povijesnom sredistu Beca. Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Photo: Dejan Rakita/PIXSELL

Austrijanci su upleteni u svađu oko nacističkih korijena regionalnih himni. Austrija je u jeku rasprave o podrijetlu “domovinskih” himni koje slave njezine savezne države nakon što je skupina istaknutih autora rasvijetlila nacističku i antisemitsku prošlost njihovih skladatelja. Autori pozivaju regionalne političare da preprave neke od himni i priznaju korijene melodija iz nacističke ere.

Prema skupini, himne četiri od devet Länder-a ili zemalja su okaljane. Pisali su čelnicima Gornje Austrije, Koruške, Donje Austrije i Salzburga, pozivajući ih da nešto poduzmu. U nekim slučajevima stoji da se cijeli stihovi trebaju izbrisati ili da se pojedinačni stihovi identificirani kao problematični trebaju izbaciti te da se provedu povijesna istraživanja o njihovom podrijetlu i glazbenim skladateljima.

Autori, uključujući Roberta Menassea, Dorona Rabinovicija i Gerharda Ruissa, obratili su se dvojici lokalnih čelnika u Koruškoj, iz redova socijaldemokrata i krajnje desnog populističkog FPÖ-a, koji odbijaju popustiti pred njihovim zahtjevima, optužiujući ih za “poništavanje povijesti”.

Autori pisma negiraju tvrdnje. “U ovim slučajevima ne radi se o poništavanju povijesti”, rekli su. “Radi se o tome da se distanciramo od antisemitizma, rasizma, nacionalizma i nacionalsocijalizma… osiguravajući da se povijesne političke neistine prekinu i osiguravamo, što bi bio najgori slučaj, da ne uskrsnu.

Himna koja se smatra najpogrešnijom je ona Koruške, čiji je tekst napisala Agnes Millonig, koja se smatra potpunom nacistkinjom, a koja sadrži rečenicu: “Gdje smo krvlju ispisali svoje granice.” Posljednji redak: “To je moja lijepa domovina,” referenca je na Njemačku, kojoj je Austrija pripojena 1938. Autori su pozvali da se redak ukine.

Prema povijesnim istraživačima, skladatelj salzburške nacionalne himne, Ernst Sompek, također je bio nacistički entuzijast, pridružio se stranci kada je to još bilo protuzakonito, a skladao je glazbu inspiriranu strankom i u ime stranke.

Gornjoaustrijsku, takozvanu Hoamatgsang ili Heimat (domovina) pjesmu, napisao je 1874. Franz Stelzhamer, koji je bio poznat po svojim antisemitskim stavovima. U eseju je pozivaona genocid nad Židovima,  kojim je želio “maknuti s glava židovske trakavice”. Autori su rekli da je nužnost priznavanja podrijetla himne Gornje Austrije i antisemitske kritike njezina autora tim važnija jer je to država u kojoj je rođen nacistički vođa Adolf Hitler.

Himnu Donje Austrije napisao je član nacističke stranke Franz Karl Ginzkey. Tamo je državna vlada pozvala na provedbu povijesne studije o pjesmi, ali je inzistirala na tome da se tekst ne mijenja, piše Guardian.

Autori su kritizirali stil stihova da potiče “podređeni mentalitet” i da je “kičasto-patetično pompozna”.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.