AUSTRALIAN OPEN: Sofia Kenin i Garbine Muguruza za naslov

epaselect epa08177552 Garbine Muguruza of Spain in action during her women's singles semifinal match against Simona Halep of Romania at the Australian Open Grand Slam tennis tournament in Melbourne, Australia, 30 January 2020. EPA/FRANCIS MALASIG

EPA/FRANCIS MALASIG

Mlada 21-godišnja Amerikanka ruskog porijekla Sofia Kenin (WTA – 15.) i dvostruka pobjednica na Grand Slam turnirima 26-godišnja španjolska tenisačica Garbine Muguruza (WTA – 32.) priredile su iznenađenja u polufinalu Australian Opena te će se u subotu boriti za naslov pobjednice prvog Grand Slam turnira u 2020.

Kenin je sa 7-6 (6), 7-5 nadigrala domaću ljubimicu i prvu tenisačicu svijeta Australku Ashleigh Barty, dok je Muguruza sa 7-6 (8), 7-5 bila bolja od četvrte na WTA ljestvici Rumunjke Simone Halep.

Kenin je do ovog Australian Opena najbolji rezultat na Grand Slam turnirima bio prošlogodišnji nastup u osmini finala na Roland Garrosu.

Amerikanka je u prvom setu dvoboja s Barty spasila dvije set-lopte (6-4) u ‘tie-breaku’, dok je u drugom setu uhvatila ‘break’ zaostatka kad je Australka kod 5-4 servirala za osvajanje te dionice dvoboja i također propustila dvije set-lopte (40-15).

Kenin je ulaskom u finale osigurala najmanje 2,065 milijuna australskih dolara, koliko će zaraditi poražena u finalu.

Garbine Muguruza je do svog četvrtog finala na Grand Slam turnirima, a prvog u Melbourne Parku, također stigla spasivši nekolicinu set-lopti koje je imala Simona Halep. Rumunjka je u prvom setu kod 6-5 propustila dvije set-lopte (15-40), a potom još dvije u ‘tie-breaku’ (7-6, 8-7). U drugom setu je Halep napravila ‘break’ za 3-2, kod 5-4 servirala za 1-1 u setovima, ali do set-lopte nije stigla. Muguruza je nizom od četiri osvojena gema na kraju dvoboja izborila mjesto u finalu u kojem će pobjednica zaraditi 4,12 milijuna australskih dolara.

Kenin i Muguruza su do sada samo jednom igrale, a u njihovom prošlogodišnjem dvoboju u Pekingu u tri je seta (6-0, 2-6, 6-2) slavila Amerikanka.

Finalni dvoboj tenisačica na Australian Openu na rasporedu je u subotu, s početkom u 9.30 sati po srednjoeuropskom vremenu.